Sociale

Rama publikon pamje nga Zogaj: Po ndërtohet një prej tre moleve në Liqenin e Shkodrës, perspektivë e re turistike Shqipëri-Mali i Zi

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën me pamje nga Zogaj, ku po ndërtohet një prej tre moleve në Liqenin e Shkodrës. Rama shkruan se kjo urë shihet si një perspektivë e re turistike mes Shqipërisë dhe Malit të Zi. “MIRËMËNGJES   nga Zogaj ku po ndërtohet një prej tre moleve në Liqenin e Shkodrës, me të gjitha parametrat në funksion …

Read More »

Albin Kurti “i prerë” kundër SHBA-së dhe BE-së: Ajo që kërkoni ju, është e pamundur

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti tha të mërkurën se “Asociacioni një etnik në Kosovën me kushtetutë shumë etnike, nuk është i mundshëm”. Ky qëndrim që u shpreh gjatë një vizite në një fabrikë në komunën e Ferizajt, është përgjigja më e fortë ndaj trysnisë diplomatike perëndimore për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Komentet e kryeministrit Kurti pasuan …

Read More »

Ndryshime në Kodin Rrugor: 50% ulje për gjobat që paguhen brenda 15 ditësh, shpejtësia e lejuar në autostrada rritet në 130 km në orë

Shumica dhe opozita kanë bashkuar votat në Komisionin Parlamentar të Veprimtarive Prodhuese për ndryshmet në Kodin Rrugor. Mes propozimeve të demokratëve të mirëpritura nga socialistet është dhe ajo për ta zgjatur në 15 ditë afatin e pagimit të gjobave pa kamat vonesë nga 5 që ishte dhe për të përfituar 50 përqind ulje nga 20 që është aktualisht në Kod. …

Read More »

Jeton poshtë urës në Lezhë, 66-vjeçari ish i burgosur politik i braktisur: Jam i sëmurë

Mes mbeturinash, poshtë urës së Drinit jeton ish-i dënuari politik, Ndue Murçaj nga fshati Gryk-Lumi i Lezhës. I braktisur nga familjarët por dhe shoqëria, 66-vjeçari vuan nga disa sëmundje. “Kam 3 muaj e gjysmë që jetoj nën urë. I lodhur jam, me fjet s’kam, kurrgjë. Një batanijë m’a kanë falë njerëzit për sevap. Çfarë më falin ndonjë copë bukë që ma …

Read More »

Firmoset marrëveshja, Alabbar për projektin “Durrës Yacht & Marina”: Aplikojmë teknologji më të përparuar se në Dubai

Investitori Mohamed El Alabbar, i cili do të ndërtojë Portin e Durrësit, tha sot pas firmosjes së marrëveshjes së zhvillimit se ky është një projekt i jashtëzakonshëm, me teknologji shumë avangardë. Ai tha se investimi do të jetë në përputhje me qytetet inteligjente, një risi në materialet e ndërtimit dhe shfrytëzimit të energjisë së gjelbër. “Më besoni se disa nga …

Read More »

Sondazhi: Të rinjtë shqiptarë janë të papërgjegjshëm

55.3% e shqiptarëve mendojnë se të rinjtë rreth të 20-ve janë të papërgjegjshëm. Të pyetur nga Barometri në Euronews Albania, vetëm 15.2% e tyre mendojnë të kundërtën, që të rinjtë janë të përgjegjshëm, ndërsa 29.4% e shqiptarëve janë neutralë. Ata që mendojnë se të rinjtë janë të papërgjegjshëm janë të rriturit. Duke nisur nga grupmosha 65-75 vjeç, 65.1 % e …

Read More »

Dëbora zbardh Llogaranë, ARRSH apel shoferëve për kujdes të shtuar në këto akse

Reshjet e dëborës kanë përfshirë gjatë natës së djeshme disa akse në jug, veri dhe juglindje të vendit. ARRSH bën me dije se dëbora ka zbardhur dhe qafën e Llogarasë, si dhe ka vijuar me intensitet mesatar në akset Korçë-Dardhë, Kukës-Ura e Zapodit, Pukë-Fushë Arrëz, Qafë Mali-Fierzë dhe Qafë Bualli-Krastë. Sipas ARRSH, akset e lartpërmendura janë të kalueshme, por u …

Read More »

Veliaj: Subvencionim të qirave të shtëpive për familjet që jetojnë në konvikte

Një lajm i mirë për të gjitha ato familje që kanë pas jetuar në godinat e konvikteve të zëna pas viteve ‘90, por që mbetën të pastreha pas tërmetit të 2019. Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj deklaroi se këto familje të cilat nuk jetojnë më në konviktet në Universitetin Bujqësor ose Qytetin Studenti, do të marrin bonus qiraje. …

Read More »

Rama publikon pamjet nga kantieri i ndërtimit të Auto Moto Park në Elbasan: Do të zhvillohen gara ndërkombëtare

Puna për ndërtimin e Auto Moto Park-ut të parë në Shqipëri në Elbasan me standardet e Federatës Ndërkombëtare të Automobilave (FIA) po vijon. Kreu i qeverisë Edi Rama ka publikuar pamjet nga kantieri i ndërtimit, ndërsa shton se Auto-Moto Parku do të përdoret për zhvillimin e një larmie aktivitetesh automobilistike dhe garave kombëtare e ndërkombëtare. ‘Mirëmëngjesi dhe me punën që …

Read More »

Blendi Gonxhe: Targat e personalizuara do jenë shumë të shtrenjta. Rinovimi i patentës, çdo 15 vjet

Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit të Transportit Rrugor, Blend Gonxhja, i ftuar në “Dita Jonë” në “A2CNN” foli në lidhje me ndryshimet e pritshme dhe risitë që pritet të ndodhin së shpejti sa i përket Kodit Rrugor. Gonxhja u shpreh shpresëplotë që këto ndryshime do të ndodhin, pasi sipas tij janë një e mirë ndaj qytetarëve, të cilët tanimë do …

Read More »