Investigim

Mashtrimet me mikrokredi nuk kursejnë as të vdekurit

Qindra persona enden dyerve të institucioneve të drejtësisë pasi bien pre e skemave mashtruese me mikrokredi përmes vjedhjes së identitetit. Në prokuroritë e rretheve trendi i procedimeve penale të regjistruara në vitin 2021 është tre herë më i madh krahasuar me vitin 2019. Mes këtyre çështjeve, krahas marrjes së kredive me ID të rremë, janë regjistruar dhe raste të mirëorganizuara …

Read More »

PPP-të në Shëndetësi: Shqiptarët paguajnë miliona euro për shërbime të pakryera

Raportet e auditimit të Kontrollit të Lartë të Shtetit dhe Fondit të Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor zbulojnë se taksapaguesit shqiptarë paguan edhe gjatë pandemisë së COVID-19 për shërbime që nuk janë ofruar nga kompanitë koncesionare në sistemin shëndetësor. Në javën e tretë të janarit, qeveria e qendrës së majtë të kryeministrit Edi Rama nisi zbatimin e nismës së …

Read More »

Si u zhdukën 2,1 milionë dollarë të FIFA-s për klubet shqiptare!

Miliona nga ndërkombëtarët për klubet shqiptare, federata si pikë transiti dhe para që pastaj nuk mbërrijnë në destinacion. Për fat të keq, duket si një histori e cila përsëritet në vazhdimësi në vendin tonë, ku fondet e ndërkombëtarëve për klubet shqiptare, çuditërisht, devijojnë apo zhduken rrugës. Ka ndodhur më parë me fondin e solidaritetit të UEFA-s që kishte destinacion futbollin e …

Read More »

Fijet që lidhin Lulzim Bashën me Portin e Durrësit

Lulzim Basha mohoi edhe në daljen e fundit për mediat të vitit të kaluar se ka ndonjë lidhje të drejtpërdrejt apo të tërthortë me projektin 2 miliardë dollarësh për ndërtimin e Portit të ri të Durrësit. Ai mohoi se në të të jenë të përfshirë edhe të afërm të tij, ku sipas projektit Qeveria do të vendosë qindra hektarë tokë …

Read More »

400 mijë euro rryshfet për projektin Brezovica/ “Oligarku i Ramës”, Gentian Sula ngec në rrjetën e drejtësisë kosovare

Biznesmeni i ndërtimit Gentian Sula, i njohur edhe si “oligarku i Ramës” për shkak të afrisë dhe përfitimeve që ka nga Kryeministri dhe oborri i tij, gjendet i përfshirë në dosjen “Brezovica” të Prokurorisë së Kosovës, pas arrestimit të një ish-drejtuesi të Komunës së Strepcës, i dyshuar se ka pranuar para nga kompani të ndryshme në këmbim të lejeve të …

Read More »

Afera e incerenatorëve, i gjithë shteti në krim

Absurdi i madh: Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku justifikohen se shteti ka detyrime kontraktuale ndaj koncesionarit dhe se ndërprerja e pagesave do ta ekspozonte qeverinë përballë arbitrazhit.   Një burrë përdhunon një grua. Policia mbërrin në vendngjarje teksa akti i përdhunimit është duke u konsumuar, por nuk ndërhyn. Pret derisa autori ta çojë deri në fund përdhunimin …

Read More »

Kultivuesit shqiptarë të kanabisit zhvendosen në Spanjë

Të dekurajuar nga kriza e shkaktuar nga pandemia në Shqipëri dhe të tërhequr nga premtimet për para pa djersë, mijëra shqiptarë po përfshihen në ekonominë kriminale në Spanjë, të pavetdijshëm për koston që mund të paguajnë. Në prill Shkëlqimi – emri i tij është ndryshuar nga redaksia – po bëntë gati valixhet në qytetin e tij të lindjes në Vlorë …

Read More »

Si u vodhën miliona euro tokë në Dhërmi përmes zyrave shtetërore

Prokuroria beson se pas një grabitjeje në zyrat e Qarkut Vlorë fshihet një skemë e sofistikuar kriminale për tjetërsimin e të paktën 63 mijë m2 tokë në fshatin piktoresk të rivierës së Jonit. Zyrat e Këshillit të Qarkut në Vlorë u thyen mesnatën e 11 tetorit. Grabitësit hynë nga dritarja në zyrën e zëdhënësit për median dhe më pas thyen …

Read More »

“Po bëhet kërdia”, Hoxha: Lidhja mes grabitjes në Nikël, vrasjes së biznesmenit dhe tritolit të noteres

Gazetari investigativ Artan Hoxha i ftuar në studion e “ABC LIVE” u shpreh se mes tre ngjarjeve të fundit që kanë tronditur opinionin, grabitja e biznesmenit Nazmi Çangu në Nikël, eksplozivit në makinën e ish-noteres Rezarta Koçi dhe ekzekutimit të biznesmenit Ruzhdi Hoxha ka një lidhje. Por cila është ajo? “Fajdet” shprehet Hoxha. Sipas tij, biznesi i fajdeve po bën …

Read More »

Mijëra klandestinë “zhduken”, Shqipëria po kthehet në trampolinë për të kaluar gardhin e Bashkimit Evropian

Përgjatë viteve 2018-2020 rreth 13 mijë klandestinë, që aplikuan si azilkërkues, “avulluan” pa pritur nisjen e procedurave. Ndërkohë, aktualisht në qendrën kombëtarë pritëse të Babrrusë strehohet vetëm një familje siriane, duke shtuar dyshimet se Shqipëria po përdoret si trampolinë nga mijëra migrantë, që aspirojnë një nga vendet e Bashkimit Evropian. Autor: Nevila Dervishi Muadi, djaloshi 20-vjeçar nga Maroku, i cili para …

Read More »