Aktualitet/LajmeKryesoreNdodhi

Jepet vendimi për Alda Klosin dhe Rozeta e Havier Dobin, ja çfarë vendosi gjykata

Gjykata ka dhënë sot vendimin për Alda Klosin, Rozeta Dobin dhe Havier Dobin.

Gjykata vendosi për ish-shefen e kabinetit të ish-ministrit të Shtetit për Rindërtimin Arben Ahmetajt, Alda Klosi dënimin me 2 vite e 6 muaj burgim, por do të aplikohet edhe gjykimi i shkurtuar.

Ndërkohë, Havier Dobi u dënua me 5 vite burg, por me gjykim të shkurtuar dënohet me 3.4 vite.

Rozeta Dobi u dënuar me 7 vite burg, por me gjykim të shkurtuar, dënimi i saj reduktohet në 4 vite e 8 muaj.

 

 

Rozeta dhe i biri shfaqën pendesë gjatë seancës së sotme.

Gjatë rrëfimit të saj para togave të zeza, Rozeta Dobi ka mohuar që të ketë vjedhur shumën e parave të thëna sot nga prokuroria. Ajo tha se ato para ia kishte dhënë Alda Klosi, që t’i fshihte në banesën e saj dhe do ia kthente në një moment të dytë.

“Se pari shpreh pendesën time për çdo gjë që ka ndodhur. Kërkoj mëshirën tuaj ne dhënien e vendimit, ate shume parash Alda Klosi me ka kërkua qe ti mbaj dhe ne nje moment te dyte do te ja ktheja tek shtëpia e saj, unë nuk kam vjedhur, me vjen keq e kam mbajt familjen me pune te ndershme. S’kam dashur t’i bej asgjë keq. Une skam lidhje fare me unazën e Ervin Karamuços. Varësja ka qene e ish-bashkëshortes se bashkëshortit tim të ndjerë. Më ka kërkuar që t’i mbaja. Kete inskenim ajo e ka bere qe te fajësojë ish-bashkëshortin e saj”, tha ajo.
Mbrojta e Rozeta Dobit kërkoi në sallën e gjyqit që klientes së saj t’i ktheheshin 25 mijë euro, dhe 1 milion lekë të vjetra. Prokuroria thekson se gjatë analizës financiare nuk rezulton që Dobi t’i këtë krijuar me burime të ligjshme.

Artikuj të lidhur

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button