Greqia

Aktualitet/Lajme

Demokratë e socialistë bëhen bashkë për kërkesën e PDIU që Greqia të heqë ligjin e luftës, të enjten kalon në Kuvend

Partia Socialiste dhe Partia Demokratike kanë arritur dakordësi për rezolutën ndaj Greqisë në konferencën e Kryetarëve. PS dhe PD mbështesin…

Lexo më shumë »
Aktualitet/Lajme

“Nuk do ketë tolerime” – Greqia ‘kërcënon’ Shqipërinë

Duke nënvizuar qëndrimin e palëkundur të Athinës, ministri i Jashtëm George Gerapetritis tha të martën se kundërshtimet e Greqisë ndaj…

Lexo më shumë »
Aktualitet/Lajme

Dendias: Shumë shpejt, Greqia do të pajiset me bombarduesit F35! Gati dhe avionët luftarak

Greqia shumë shpejt do të pajiset me bombarduesit F35. Kështu ka deklaruar Ministri i Mbrojtjes greke, Nikos Dendias. Në një…

Lexo më shumë »
Aktualitet/Lajme

Greqia luftë në dy fronte: Bllokim Tiranës dhe Shkupit në rrugën drejt BE-së

Athina zyrtare do të mbajë peng Tiranën dhe Shkupin në rrugën e tyre të integrimit nëse qeveritë në shtetet fqinj…

Lexo më shumë »
Aktualitet/Lajme

Greqia do fusë femrat në ushtri: Kërcënohemi nga një vend që po shkon 100 milionë (Turqia), ne jemi vetëm 11 milionë

Greqia po konsideron përfshirjen e femrave në shërbimin ushtarak. Ministri i Mbrojtjes, Nikos Dendias ka njoftuar aktivizimin e një ligji…

Lexo më shumë »
Aktualitet/Lajme

“Shqipëria gati për të hapur negociatat”, Varhelyi-Greqisë: Nuk ndërtohen marrëdhënie të mira me fqinjët nëse ti e bllokon

Shqipëria është gati për të hapur negociatat. Kështu deklaroi komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi, kur u pyet nëse do ta…

Lexo më shumë »
Aktualitet/Lajme

Greqia, “mesazh” Ramës ditën që vizitonte Turqinë

Ministri grek i Mbrojtjes, Nikos Dendias, ka përcjellë një mesazh për Shqipërinë nga Janina, në një ditë simbolike dhe në…

Lexo më shumë »
Aktualitet/Lajme

Berisha për ‘Belerin: Ç’mëkat është nëse Beleri thotë se i përket pakicës greke, ai ashtu ndjehet

Sali Berisha ka folur në lidhje me bllokimin e negociatave të Shqipërisë me BE-në nga Greqia. Në lidhje me kryebashkiakun…

Lexo më shumë »
Aktualitet/Lajme

Rama i përgjigjet Greqisë për “Belerin”: Qëndrimi ynë nuk ndryshon, edhe po na bllokuan në Bruksel nuk do kthehem i mërzitur

Nga Kongresi i jashtëzakonshëm i Partisë Socialiste, kryeministri i vendit Edi Rama ka sjellë në vëmendje faktin që Greqia e…

Lexo më shumë »
Aktualitet/Lajme

Greqia s’heq dorë nga kërcënimet për bllokimin e anëtarësimit të Shqipërisë, i drejtohet BE: Pa u zgjidhur çështja e Belerit, nuk ka pajtim për hapjen e negociatave

Greqia ka paralajmëruar sërish Shqipërinë se do të përdorë veton e saj për bllokimin e negociatave të anëtarësimit të vendit…

Lexo më shumë »
Back to top button