Tag Archives: Zyrtari i larte i SHBA

Zyrtari i Lartë i SHBA për median serbe: Shqipëria po ecën shumë mirë

Zyrtari i lartë amerikan, Garbiel Escobar, ka dhënë një intervistë për mediat serbe, ku ka folur më shumë për marrëveshjen ndërmjet Kosovës dhe Serbinë. Por në një pjesë të intervistës ai flet edhe për Shqipërinë, për të cilën thekson se po ecën mirë dhe është një nga partnerët më të besuar të SHBA. Zëvendës Ndihmës Sekretari që mbikëqyr politikën amerikane …

Read More »

Zyrtari i lartë i SHBA anulon papritur vizitën në Kosovë

Këshilltari i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka anuluar vizitën e tij në Kosovë për “arsye familjare”, mëson Radio Evropa e Lirë (RSE). Ishte planifikuar që Chollet dhe i dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, të takoheshin me zyrtarët më të lartë të Kosovës pasditen e 12 dhjetorit, ndërsa me përfaqësuesit e partive politike mëngjesin e …

Read More »

Zyrtari i lartë i SHBA mbërrin në kryeqytet pas sulmit iranian: Jemi të përkushtuar për mbështetjen tuaj!

SHBA janë të përkushtuara për mbështetjen e vazhdueshme të aleatëve tanë shqiptarë në mbrojtjen kibernetike. Kështu deklaroi ambasadori i Posaçëm për Hapësirën Kibernetike dhe Politikat Digjitale Nathaniel Fick, pas një takimi me zëvendëskryeministren Belinda Balluku, ministrin e Mbrojtjes Niko Peleshi dhe koordinatorin e Ri Kombëtar për Sigurinë Kibernetike Igli Tafa. Ai i ka cilësuar diskutimet mbi sigurinë kibernetike si konstruktive. …

Read More »