Tag Archives: Zgjedhjet e 14 majit

Ervin Karamuço tregon katër qytetet me rrezikshmëri të lartë për krimi zgjedhore: Ka diçka që i mban peng ata

Eksperti i kriminalistikës Ervin Karamuço ka treguar ditën e sotme në “Top Talk” qytetet që përbëjnë rrezik më të lartë për krimet zgjedhore “Instituti i Studimeve Politike ka disa kohë që e bën hartën e zonës së krimeve zgjedhore dhe nisur nga kjo është fituar një eksperiencë që vjen në bazë të statistikave që ka pasur gjatë gjithë kësaj kohë. …

Read More »

Votimi dhe numërimi elektronik në tre bashki, Celibashi: Rezultati do të shpallet brenda 30 minutash

Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi në një intervistë për “Panorama TV” është shprehur se institucioni që ai drejton është gati teknikisht për zgjedhjet e 14 majit. Celibashi tha se procesi i rekrutimit të operatorëve për pajisjet e numërimit dhe votimit elektronik deri tani ka shkuar mirë. Ndërsa i pyetur se kur do të dalë rezultati në 3 bashki ku …

Read More »

Meta tregon çfarë diskutoi me Berishën në selinë blu: Opozita ecën pa ndalim drejt 14 majit!

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka treguar se gjatë takimit me Sali Berishën në selinë blu koordinuan axhendën për javët në vijim. Meta u shpreh se opozita po ecën pa ndalim drejt fitores së 14 majit dhe Rama është i tmerruar, sipas tij, nga ky fakt. “Koordinuam për axhendën për javët që vijnë. Jam shumë i lumtur të …

Read More »

Zgjedhjet e 14 majit/ Si do të jetë renditja e kandidatëve në fletët e votimit, KQZ hedh sot shortin

KQZ do të zhvillojë këtë paradite mbledhjen për miratimin e rezultatit të shortit për përcaktimin e numrit që do të mbajnë kandidatët në fletën e votimit. Gazetari Ergys Gjençaj bën me dije për BalkanWeb se shorti do të hidhet për përcaktimin e kandidatëve për 11 bashki, konkretisht për bashkitë Tiranë, Kamëz, Lushnjë, Durrës, Elbasan, Berat, Fier, Vlorë, Korcë, Lezhë, Shkodër. Edhe pse …

Read More »

Nga blerjet e votave tek transparenca e financimeve të partive politike, Celibashi zbardh takimin me ambasadoret e BE dhe SHBA

Kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi ka zbardhur detaje nga takimi me ambasadoret e BE-së dhe SHBA-së. “Në KQZ sot me ambasadoren e BE, Christiane Hohmann dhe ambasadoren e SHBA Yuri Kim, trajtuam përgatitjet për Zgjedhjet Lokale të 14 Maj2023, keqpërdorimin e burimeve shtetërore për fushatën, ndodhjen e blerjes së votave, transparencën e financimit të zgjedhjeve dhe integritetin e kandidatëve. Ambasadorët …

Read More »

Zgjedhjet e 14 Majit/ Celibashi regjistron 6 kandidatët për Bashkinë e Tiranës, në garë dhe komunisti Marko Dajti

Janë regjistruar në Komisionin Qendror të zgjedhjeve 6 kandidatët për kryetar bashkie në Tiranë. Kandidati i gjashtë në garë për kreun e bashkisë së Tiranës në zgjedhjet lokale të 14 majit do të jetë dhe Përfaqësuesi i Frontit të Majtë, Marko Dajti. Dajti i cili siguroi firmën e deputetit, Flamur Noka për të kandiduar për kreun e bashkisë do të …

Read More »

Zgjedhjet e 14 majit, ambasadorja e SHBA-së dhe BE-së takim me Celibashin

Ambasadorja e BE, Christiane Hohmann dhe ambasadorja SHBA, Yuri Kim zhvilluan të mërkurën një takim në KQZ me komisionerin shtetëror të zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi. Takim vjen pak ditë para nisjes zyrtare të fushatës elektorale për zgjedhjet vendore të 14 majit. Takimi në zyrat e KQZ vjen ditën kur Celibashi do të nisë miratimin e kandidatëve për kryebashkiakë të propozuar nga …

Read More »

Zgjedhjet e 14 majit/ Tërhiqet nga gara një tjetër kandidat i Alibeaj

Është tërhequr nga gara për zgjedhjet loakle të 14 majit, kanididati i Partisë Demokratike në Krujë, Sabah Sheta. Lajmi është bërë me dije  nga vetë Sheta përmes një postimi në “Facebook”, ku thekson se arsyeja e tërheqjes nga gara është që të mos i shërbejë përçarjes së demokraëve në zgjedhjet e 14 majit. Reagimi i Shetës: Këto ditë kam marrë …

Read More »

Kandidatët e Alibeajt për zgjedhjet e 14 majit, Vokshi: Janë “judat” e PD. Pjesë e planit Rama-Basha kundër opozitës

Për PD të drejtuar nga Sali Berisha nuk ka surpriza në lidhje me vendimin e PD të Enkelejd Alibeajt për të dalë me kandidatë alternativë në gati 1/3 e bashkive. Albana Vokshi, me përvojë të gjatë me strukturat e PD dhe bashkëpunëtore e afërt me zotin Berisha tha dje për emisionin “Pa Censurë” se vendimi i mbrëmshëm është pjesë e …

Read More »

Xhevdet Amuli e bën të qartë: Nuk mbështesim Bardh Spahinë, Ilir Meta e shkatërron PD

Në zgjedhjet vendore të 14 majit, qarku Shkodër do të përfaqësohet me kandidatin e PD-së së Sali Berishës dhe koalicionit “Bashkë fitojmë”, Bardh Spahinë, kjo pasi PD zyrtare ka vendosur te mos kete kandidat per Shkodren. Drejtuesi i Partisë Demokratike i degës së Shkodrës, Xhevdet Amuli, në një intervistë për “MCn live”, shprehet se vendimi për të mos marrë pjese …

Read More »