Tag Archives: Suella Braverman

Çuçi takon Braverman: Amnistoni shqiptarët pa viza që nuk kanë rekorde kriminale në Britani

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë Bledi Çuçi, gjatë vizitës në Britani të Madhe, është pritur nga Sekretarja britanike e Punëve të Brendshme, Suella Braverman në Home Office. “Me homologen britanike Suella Braverman diskutuam mbi bashkëpunimin dypalësh për të adresuar çështje komplekse si emigracioni i paligjshëm dhe krimi i organizuar, fenomene transnacionale që kurrsesi nuk mund të identifikohen me etni të …

Read More »

Reagimi/ Oficeri i lartë britanik: Gjuha e Suella Braverman rreth emigrantëve është ‘e tmerrshme’

Ish-kreu i policisë kundër terrorizmit në Mbretërinë e Bashkuar i quan “të pashpjegueshme” komentet e Suella Braverman për emigrantët. Ndihmës komisioneri Neil Basu e krahason gjuhën ‘e tmerrshme’ me fjalimin “Rivers of Blood” të Enoch Powell. Ai tha se komentet raciste dhe ligjet anti-emigracion në vitin 1968 e kishin bërë jetën e prindërve të tij “ferr”, si të shumë çifteve të tjera …

Read More »

Kush është Suella Braverman, vajza pro-Brexit që i ka shpallur ‘luftë’ shqiptarëve?

Në Shqipëri, gjatë javëve të fundit, emri i Suella Braverman, sekretares britanike për Punët e Brendshme, është lakuar ndoshta më shumë herë se sa pjesa më e madhe e politikanëve në vetë tokën shqiptare. Por, pakkush e njeh plotësisht figurën e saj, një vajzë e dy emigrantëve nga Kenya dhe ishujt Mauritius, e cila ka mbajtur qëndrim të qartë pro-Brexit, …

Read More »