Tag Archives: shpall “non grata”

Raketa ruse në Moldavi, Ministria e Jashtme shpall non grata diplomatin rus

Moldavia shpalli person non grata një përfaqësues të ambasadës ruse në kryeqytetin, Kishinau, pas rënies në territorin të një rakete ruse në tërritorin e saj, e cila sipas raporteve të deritanishme dyshohet se është rrëzuar nga mbrojtja ajrore ukrainase. Për fat të mirë në Moldavi nuk janë shënuar viktima nga rënia e raketës ruse, shkruan Reuters. Janë raportuar vetëm disa dritare …

Read More »

Maqedonia e Veriut shpall “non grata” 5 diplomatë rusë

Maqedonia e Veriut ka shpallur “non grata” pesë diplomatë rusë. Mediat vendase shkruajnë se ditën e sotme ambasadori rus Sergei Bazdnikin u thirr në ministrinë e Punëve të Jashtme dhe iu komunikua vendimi për diplomatët. Ata janë punonjës të ambasadës ruse në Shkup. Sipas informacioneve të deritanishme, diplomatët kanë kryer aktivitete në kundërshtim me Konventën e Vjenës për Marrëdhënie Diplomatike. …

Read More »