Tag Archives: Presidenti serb Vucic

Plani franko-gjerman, Vuçiç: Nuk guxoj ta prezantoj të gjithë planin evropian

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç tha gjatë seancës së posaçme të Kuvendit serb se qëllimi “i ditës së sotme nuk është që përgjegjësia të bartet në këtë institucion apo te populli”. “Qëllimi është të dal para jush dhe qytetarëve dhe sinqerisht dhe haptazi të ndaj atë që na pret dhe çfarë po përballemi”, tha Vuçiç në Kuvend. Më 2 shkurt, …

Read More »

Vuçiç: Scholz më tha se Serbia duhet ta njohë Kosovën për të hyrë në BE, por e mori përgjigjen

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, gjatë seancës së jashtëzakonshme që është duke u mbajtur për Kosovën në Kuvend, ka thënë se kancelari gjerman Olaf Scholz i ka thënë se kushti për anëtarësim në Bashkimin Evropian të Serbisë, është njohja e Kosovës, por ai thotë se kancelari “ka marrë përgjigje publike”. “Kjo ishte detyra ime – të mbroja vendin tonë dhe …

Read More »

Vuçiç paralajmëron dorëheqjen: 10 vjet në krye të partisë është një periudhë e gjatë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, njëherësh kandidat i Partisë Përparimtare Serbe (SNS) në zgjedhjet presidenciale të 3 prillit, paralajmëroi se do të japë dorëheqje nga kryesimi i SNS-së, pas zgjedhjeve. “Unë do të jem aty gjatë zgjedhjes së Qeverisë dhe me siguri do të ndikoj, aq sa është e mundur, në dukjen e Qeverisë. Pastaj, do të largohem nga lidershipi …

Read More »