Tag Archives: mediu

Mediu komenton tensionet në Kosovë: Serbia e lidhur më shumë me aksin Rusi-Kinë!

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu ka komentuar tensionet e fundit mes Serbisë dhe Kosovës dhe qëndrimet e Shqipërisë lidhur me këto zhvillime. Në një intervistë për “Panorama TV”, Mediu deklaroi se kryeministri Rama nuk ka forcë për të ndryshuar politikën e Presidentit Aleksandër Vuçiç, pasi ky i fundit ka raporte më të ngushta me aksin Rusi-Kinë. Sipas Mediut, bashkëpunimi …

Read More »

Gërdeci, Mediu në gjykim. Prokuroria po heton dhe tregtinë e municioneve

Në Shqipëri, Prokuroria e Posaçme njoftoi sot se ka çuar për gjykim rastin e ish ministrit të Mbrojtjes Fatmir Mediu, për shpërthimin e ndodhur në Gërdec 15 vite më parë, ndërsa bëri të ditur se ka rregjistruar një tjetër çështje penale, me dyshimet për “Korrupsion” dhe “Pastrim parash” në rastin e procedurave të ndjekura në atë kohë nga Ministria e …

Read More »

“Zgjidhja për bashkimin”, Mediu: Duhet një grup të urtësh, negociata me dy grupet në PD

Në kushtet ku ndodhet aktualisht e djathta, Fatmir Mediu sheh si zgjidhje për bashkimin e opozitës, krijimin e një grupi të urtësh si negociatorë mes dy grupimeve në PD. Mediu thotë për gazetën Panorama se ngritja e këtij grupi negociatorësh do të ishte hapi më i drejtë për të zgjidhur situatën sipas tij absurde në PD. “Krijimi i një grupi …

Read More »

Mediu apel të fortë: Boll me justifikime, nuk mund t’i shërbejmë pushtetit të Ramës

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu ka deklaruar se opozita duhet të dalë e bashkuar në zgjedhjet locale të 14 majit. Me anë të një postimi në Facebook, Mediu u shpreh se çdo vendim për të mos ndodhur një gjë e tillë, nuk bën asgjë tjetër veçse i shërben qeverisë dhe krye ministrit Rama. Ai nënvizoi nevojën për një marrëveshje …

Read More »

Gjiknuri, Felaj dhe Mediu vëzhgues të zgjedhjeve në SHBA

Sekretari i Përgjithshëm i PS Damian Gjiknuri thotë se zgjedhjet në Shqipëri duhet të administrohen nga vollnetarët, teksa shembullin e SHBA-ve ku po zhvillohet një garë e fortë për Senatin dhe Dhomën e Përfaqësuesve midis republikanëve dhe demokratëve. Gjiknuri ndodhet në SHBA së bashku me deputetët Ermonela Felaj dhe Fatmir Mediu si pjesë e ekipit vëzhgues të OSBE. Në një …

Read More »

Zgjedhjet vendore, Mediu pas takimit me Presidentin: 14 Maj, data më e mirë

Pas takimit me presidentin Bajram Begaj, Fatmir Mediu tha se data 14 maj është data më e mirë për zgjedhjet vendore. “Menduam që data 14 është data më e fundit, është data më e mirë, duke pasur në konsideratë dy reforma shumë të rëndësishme, territoriale që kërkon kohën e vet për implementim nëse arrihet konsensus, dhe reforma zgjedhore. Mendimi ynë …

Read More »

Mediu kundër primareve brenda PD-së për zgjedhjet lokale: Nuk funksionon…

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu thotë se nuk ka diskutuar ende me Sali Berishën për aksionin opozitar. Ai nënvizoi se në zgjedhjet e ardhshme lokale, opozita duhet të hyjë me një kandidat duke dalë kështu kundër primareve brenda PD-së për përzgjedhjen e kandidatëve. Sipas tij në këtë proces duhet të përfshihen edhe partitë e tjera opozitare apo qoftë kandidatë …

Read More »

Mediu: Është folur në emër të popullit! Venezuela dhe Shqipëria me historinë më fatkeqe

Kreu i Partisë Republikanë, Fatmir Mediu teksa ka komentuar projektligjin për bashkëqeverisjen në Kuvend, deklaroi se liria dhe të drejtat nuk mund të jepen dhe kontrollohen nga qeveria. Mediu theksoi se shpeshherë është folur në emër të popullit, ndërsa bëri një krahasim të Shqipërisë me Venezuelën duke u shprehur i keq-ardhur për situatën e mjerueshme që sipas tij ndodhet vendi.“Liria …

Read More »

“Vendimi për Mediun i turpshëm”/ Nëna e 7-vjeçarit që humbi jetën në Gërdec i bën thirrjen e fortë Yuri Kim

Vendimi i GJKKO-së për të mbyllur çështjen e Fatmir Mediut për dosjen e ‘Gërdecit’ ka sjellë reagimin e ashpër edhe të Zamira Durdës, e cila humbi djalin e saj 7-vjeçar nga shpërthimi i fuqishëm. Ajo shprehet e zhgënjyer nga refuzimi i kërkesës së SPAK nga GJKKO, pasi shpresonte shumë se drejtësia do të vihej në vend. Vendim i turpshëm dhe …

Read More »