Tag Archives: liberalizimin e vizave

Këshilli BE miratoi liberalizimin e vizave për Kosovën, Rama: Një hap i vonuar padrejtësish

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për lajmin, ku Këshilli i Ministrave të Bashkimit Evropian ka miratuar këtë të enjte në unanimitet, liberalizimin e vizave për Kosovën Rama me anë të një postimi në rrjetet sociale teksa uron Kosovën thotë se ky është një hap i vonuar padrejtësisht me vite. “Një hap i vonuar padrejtësisht me vite u hodh sot nga …

Read More »

KE jep dritën jeshile për liberalizimin e vizave, Kurti: Meritat i ka qeveria, kemi përmirësuar imazhin e Kosovës

Komisioni Europian nga viti 2018 ka rekomanduar heqjen e vizave për Kosovën, duke thënë se i ka përmbushur të gjitha kushtet. Por, procedura kishte ngecur në Këshill. Sot kur kaloi edhe në këtë fazë, kryeministri Albin Kurti ka marrë meritat për këtë sukses. “Ky vendim është njohje dhe konfirmim i përkushtimit tonë për sundimin e ligjit, luftën kundër korrupsionit, forcimin …

Read More »

Ngec propozimi i Çekisë për liberalizimin e vizave për Kosovën

Pasditen e 16 nëntorit skadoi afati për vendet e BE-së që me të ashtuquajturën procedurë të heshtur, t’i paraqesin vërejtjet e tyre në propozimin e Çekisë për liberalizimin e vizave për Kosovën. Nga burimet diplomatike në Bruksel mësohet se “së paku dy shtete” e ndërpernë këtë procedurë dhe penguan që propozimi të marrë dritën e gjelbër. Sipas burimeve, Spanja ishte …

Read More »

Von Cramon flet për liberalizimin e vizave, jep detaje për procesin

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon-Taubadel, ka mbajtur konferencë për medie ku foli për liberalizmin e vizave dhe dialogun Kosovë-Serbi, Me këtë rast ajo tha se pas shumë takimeve në Kosovë, pret që shumë shpejt të ketë një datë për heqjen e vizave. Sipas saj, ende nuk është marrë një vendim i qartë për këtë çështje, duke …

Read More »