Tag Archives: Europen

Vëzhgimi i mediave ndërkombëtare: Shërbimet spitalore po kolapsojnë Europën

Shërbimet spitalore po kolapsojnë në të gjithë Evropën. Shqetësimi ngrihet nga media ndërkombëtare.  Shkak janë viruset që po prekin rrugët e frymëmarrjes. Britanikja “The Telegraph” citon një drejtues shëndetësor suedez që thotë; “Pacientët e sëmurë vërshojnë në spitalin universitar, duke mbushur repartet tashmë të mbipopulluara. Me mjekët dhe infermierët e mbingarkuar, operacionet e planifikuara janë anuluar për të ndihmuar në …

Read More »

Furnizonin Europën me drogë, çmontohet banda shqiptare në Spanjë

Një  organizatë kriminale me origjinë shqiptare që vepronte nga Costa Tropical e Granadës dhe nga Malaga është çmontuar nga Policia Kombëtare e Spanjës. Ky grup ishte i përkushtuar për kultivimin, transformimin dhe dërgimin e sasive të mëdha të marihuanës në Evropën veriore . Nga pesë personat e arrestuar, katër janë futur në burg , të akuzuar për kryerjen e dyshuar të krimeve të trafikut të lëndëve narkotike, …

Read More »

Amerika voton: Çfarë do të thotë për Europën një fitore e republikanëve?

Amerikanët do të votojnë sot në zgjedhjet afatmesme që tashmë kanë ndarë vendin, shkruan euronews. Por shqetësimet nuk kanë përfshirë vetëm Amerikën por edhe Europën, pasi fitorja e republikanëve dhe në veçanti disa prej kandidatëve më ekstremë të mbështetur nga ish-Presidenti Donald Trump mund të krijojë disa efekte tronditëse të padëshiruara përtej Atlantikut. Por lind pyetja se çfarë ndikimi do të …

Read More »

“Pandemia nuk ka mbaruar”, kreu i OBSH-së për Europën tregon skenarët e pritshëm në dimër

Pandemia e Covid-19 nuk ka mbaruar. Për Organizatën Botërore të Shëndetësisë nuk është ende momenti për një vendim të tillë. Kreu i OBSH-së për Europën Hans Kluge tregon për A2 CNN skenarët që na presin këtë dimër ndërsa e cilëson guximtar qëndrimin e presidentit amerikan Joe Biden se pandemia tashmë ka mbaruar. “Unë mendoj se Presidenti Biden është njeri shumë …

Read More »

Kriza e çmimeve godet mbarë Europën! Më të prekur janë të rinjtë dhe biznesi i vogël

Çmimet e rritura nga lufta ruse në Ukrainë po i bëjnë të papërballueshme kostot e jetesës në gjithë Europën. Të rinjtë janë kategoria më e prekur. Kjo 27-vjeçare greke, studente braktisi apartamentin 50 metra katrorë me qira, pasi nga 320 Euro në muaj tani duhej të paguante 500, 77% të pagës së saj nga puna part-time. Ka gjetur në Athinë …

Read More »