Tag Archives: 100 vjetori

Marrëdhënia Shqipëri-SHBA, flet ambasadorja Kim: Kemi përparuar, por ende shumë për të bërë

“Marrëdhënia mes Shqipërisë dhe SHBA-së ka përparuar shumë në këto 31 vite”. Kështu deklaroi kryediplomatja amerikane në konferencën “Shqipëri-SHBA” që po zhvillohet në Tiranë në kuadër të 100 vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve midis dy vendeve. Kim shprehu emocionet për pamjet e vitit 1991 ku me qindra shqiptarë pritën në shesh Sekretarin e Shtetit James Baker. “Regjimi i Hoxhës mbylli …

Read More »

100-vjetori i vendosjes së marrëdhënieve Shqipëri-SHBA, Yuri Kim ndan pamjet nga koncerti: Faleminderit për sakrificat, vendosmërinë dhe optimizmin tuaj.

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka reaguar me një postim në Instagram pas koncertit të organizuar për të festuar 100-vjetorin e marrëdhënieve SHBA-Shqipëri dhe hapjes së negociatave me BE-në. “Festë fantastike mbrëmë për të festuar 100 vite të marrëdhënieve SHBA-Shqipëri dhe hapjes së negociatave me BE, HISTORI! Faleminderit të gjithë performuesve dhe Tiranës, @erionveliaj për një natë të paharrueshme. Faleminderit udhëheqësve …

Read More »

100-vjetori i vendosjes së marrëdhënieve Shqipëri-SHBA, DASH: Shohim drejt shekullit të ardhshëm

Në kuadër të 100-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve SHBA-Shqipëri, vjen një mesazh nga Departamenti Amerikan i Shtetit. Në deklaratën e bërë nga DASH, kujtohet se, edhe pse marrëdhëniet mes dy shteteve u ndërprenë gjatë shekullit të kaluar, dy vendet “krijuan lidhje të forta, tejkaluan konfliktet dhe vështirësitë dhe u shfaqën si aleatë dhe miq të ngushtë. AMBASADA AMERIKANE NË FACEBOOK …

Read More »

Begaj në 100-vjetorin e marrëdhënieve me SHBA-në: Mbështetje të paçmuar për çështjen tonë kombëtare

Presidenti Bajram Begaj gjatë fjalës së tij me rastin e 100-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike SHBA-Shqipëri tha se Amerika është partneri ynë më i madh strategjik. Sipas Begajt, falë mbështetjes bujare dhe pa rezerva të SHBA, shqiptarët sot janë faktor me rëndësi gjeopolitike në Ballkan. “Sot ne qëndrojmë krah për krah partnerit tonë strategjik amerikan dhe punojmë së bashku në fusha …

Read More »

Ambnasadorja Kim: Sot shohim drejt një të ardhme të ndritur

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka uruar ditën që shënon 100-vjetorin e marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe SHBA. Teksa kujton ditën e parë të marrëdhënieve 28 korrik 1922 si ndjen e një pishtari, Kim flet edhe për diktaturën ku përtej pauzës së marrëdhënieve mes dy shteteve, thotë se shqiptarët trima e mbajtën ndezur atë pishtar. Duke iu referuar …

Read More »

“Vendi i Shqiponjave”, ambasadorja Kim mesazhe në gjuhën shqipe: Bashkimi bën fuqinë

E pranishme në një aktivitet në kuadër të 100-vjetorit të marrëdhënieve Shqipëri-SHBA ambasadorja e SHBA-ve në vendin tonë, Yuri Kim ka dhënë disa mesazhe ku një prej tyre ishte në gjuhën shqipe, duke u shprehur se “Bashkimi bën fuqinë”. “Kemi kaluar shumë gjëra bashkë. Nga të gjitha veprimtaritë që kemi organizuar përgjatë kësaj jave, qofshin këto koncerte, kjo e sotmja …

Read More »

100 vjet miqësi SHBA-Shqipëri/ Mike Pompeo: Duhet vullnet i të gjitha palëve për të shkulur korrupsionin

Mike Pompeo, ish sekretari amerikan i shtetit ne fjalën e tij më rastin e 100-vjetorit të marrëdhenieve diplomatike Shqipëri-SHBA tha se miqësia mes dy vendeve është e shkelqyer dhe përkushtimi vijon njësoj. 100 vite të tjera. ” Për mua është shumë e vecantë që jam këtu dhe e di që kjo miqësi do të ketë edhe 100 vite të tjera. …

Read More »

100 VJET MË PARË: ÇEKREZI DHE NJOHJA E SHQIPËRISË NGA SHBA

Në fillim të vitit 1920, Kostandin Çekrezi nga Ziçishti, njeri i shkolluar në Harvard, nuk linte rast pa ndërhyrë pranë Departamentit të Shtetit që Amerika ta njihte Shqipërinë. Çekrezi ishte komisioner i Shqipërisë në Uashington dhe zelli i tij kishte rënë sy. Ai kishte patur një takim me Sekretarin e Shtetit, Bainbridge Colby, të cilit i kishte argumentuar se përse …

Read More »