Liverpooli fiton, shpreson ende në titull

Liverpooli ka shënuar fitore me rezultat 2:1 në konak të Southampton-it “Reds-at” ende shpresojnë se do të fitojnë titullin e kampionit, ekip që ka një pikë me pak se lideri Manchester City. Për Liverpoolin shënuan Minamino (27′) e Matip (67′) dhe për Southampton Redmond (13′). Reprezentuesi i Shqipërisë, Armando Broja, u paraqit 82 minuta për ekiopin e Southamptonin Manchester City …

Read More »

Kokaina në Portin e Durrësit/ Dalin pamjet, ja kontejneri me qymyr ku u gjet lënda narkotike (Video)

Policia ka sekuestruar ditën e sotme 59 kg kokainë në një kontejner me qymyr në Portin e Durrësit. Ajo ishte fshehur në një kontejner me qymyr guri që vinte nga Kolumbia, ndërsa gjatë rrugës kishte bërë dhe disa ndalesa në porte të tjera. Hetimet vazhdojnë dhe dyshimet janë se kemi të bëjmë me një sasi më të madhe të kokainës, …

Read More »

Patozi: Mos bëni sikur ju ka marrë më qafë 5 vjet më parë

Nga Astrit Patozi Caktojani Lul Bravës po të doni edhe helmimin e Petro Nini Luarasit, se brenda jeni, mban ai “besëpreri”. Por mos bëni sikur ju ka marrë më qafë 5 vjet më parë me marrëveshjen e 17 majit, sepse keni qenë po aq të lumtur dhe po aq të përfshirë sa ai, kur doli para kamerave duke u qepalluar …

Read More »

A ka deputetë të Kuvendit në hetim? Flet kreu i Prokurorisë së Përgjithshme Olsian Çela

Kreu i Prokurorisë së Përgjithshme Olsian Çela ka folur sot në komisionin e ligjeve lidhur me hetimin nga prokuroritë për ngjarjet e rënda kriminale. “Hetimi i atentateve e ngjarjeve të rënda është një sfidë e vështirë se mjaft herë kryhen në kuadër të krimit të organizuar përmes përdorimit të personave që paguhen e kërkon angazhim në disa nivele të të …

Read More »

Pse femrat bëjnë më shumë kërkesa për divorc në krahasim me meshkujt?

Faktorët emocionalë dhe socialë Megjithatë, vetëm rritja e pavarësisë ekonomike nuk është e vetmja arsye pse gratë kanë pasur më shumë gjasa të marrin të parat iniciativën për divorc, në krahasim me burrat e tyre. Megjithatë, përqindja e grave që iniciojnë divorcet ka vazhduar të rritet dhe arsyet janë të shumta. Për shumë gra, pritshmëritë që kanë kur martohen mund …

Read More »

‘Do shpërthejë tani!’/ Alarmi për bombë në Universitetin e Prishtinës, policia jep detaje të reja

Një alarm për bombë në Rektoratin e Universitetit të Prishtinës, që erdhi përmes postës elektronike nga një burim ende i paidentifikuar, ka ngritur në këmbë policinë. Policia e Kosovës ka dhënë më shumë detaje rreth ngjarjes që shqetësoi UP-në, ku thonë se alarmi ishte i rremë. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Agron Borovci ka thënë se …

Read More »

Festivali në Kanë hapet me Zelenskyn që ringjalli frymën e Chaplinit

Festivali i 75-të i Filmit në Kanë filloi me një video-mesazh nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky duke thënë nga Kievi se “ne kemi nevojë për një Chaplin të ri për të dëshmuar se filmi nuk është i heshtur” para luftës. Dalja e papritur e presidentit ukrainas me uniformë në ekranin e Pallatit të Festivalit u shoqërua me duartrokitje të gjata …

Read More »

Eksportet shqiptare rriten me gati 50 për qind në janar-prill, deficiti tregtar shkon në rreth 1 miliard euro

Deficiti tregtar i Shqipërisë pati një rritje vjetore me 6 për qind në katër muajt e parë të vitit, duke shkuar në 123 miliardë lekë [1 miliard euro] edhe pse eksportet patën një ecuri shumë të mirë në këtë periudhë, sipas raportit të fundit të agjencisë kombëtare të statistikave INSTAT. Eksportet u rritën me 48.8 përqind në 162 miliardë lekë [1.3 miliardë …

Read More »

“Mafia shqiptare punon për Ndrangheta-n!”- Drejtori i antimafies italiane: Menaxhojnë trafikun e drogës

Drejtori i Përgjithshëm i Departamentit të Antimafias italiane, Maurizio Vallone ka bërë me dije të hënën se mafiëa shqiptare punon për mafien kalabreze, Ndranghetën. Gjatë përurimit të një ekspozite në Genova, me rastin e 30-vjetorit të departamentit të hetimit antimafia, Vallone deklaroi se mafiozët shqiptarë menaxhojnë trafikun e drogës, me “bekimin” e “kalabrezëve”. “Mafia shqiptare punon për mafien kalabreze Ndrangheta. …

Read More »

3 arsyet pse prindërit nuk duhet t’i ndihmojnë fëmijët me detyrat e shtëpisë

Shumica e prindërve besojnë se nëse nuk i kontrollojnë fëmijët e tyre gjatë bërjes së detyrave, ata nuk do t’i bëjnë saktë detyrat e shtëpisë. Mirëpo, studiuesit nga Universiteti i Teksasit kanë treguar të kundërtën. Qëndrimi i prindërve me fëmijët gjatë kohës që ata bëjnë detyrat në shkollën fillore është i padobishëm, ndërsa në 9-vjeçare dhe gjimnaz është totalisht i …

Read More »