Uncategorized

Puna ime ka te beje vetem me njerez.

Nga Agim Cani Makine njoh vetem Volkswagenin tim ( verin theksin ke a – ja se vellezerit e mij kosovare e vene theksin ke i – ja e fundit)…   Kam historira intersante sa mund te shkruaj libra te tere.    Por mqs kam lexuar e rilexuar nder te tjera Balzak  , Hygo  , Tolstoi  , Pushkin  , Goethe  , …

Read More »

Enveristë, stalinistë të Saliut, kudo që jeni, mblidhuni dhe krijoni një parti tuajën!

Në fillimvitet ’90, shkrimtari Dritëro Agolli kërkonte reformimin e Partisë së Punës. Nuk mund të vazhdohej me kultin e Enverit. Enveristët e linçuan publikisht Dritëroin dhe gjithë ata socialistë që deshën ta shndërronin partinë e tyre në një subjekt politik garues në pluralizëm. Këta që bërtisnin atëherë Enver Hoxha janë të njëjtët që bërtasin sot Sali Berisha. E deshën Enverin …

Read More »

WhatsApp jep paralajmërimin urgjent për 2 mld përdoruesit

Të gjithë përdoruesit e WhatsApp janë paralajmëruar të kujdesen për një lloj teksti të rrezikshëm mashtrimi.about:blank Mashtruesit po dërgojnë mesazhe, duke përdorur fotografi profili që duken zyrtare dhe të verifikuara. Por ka një mënyrë të thjeshtë për të konfirmuar nëse llogaria është e vërtetë apo jo. Por ka një mënyrë të thjeshtë për të konfirmuar nëse llogaria është e vërtetë …

Read More »

Xhevo kerkonte sovranitet!

Ne lagjen ku jam rritur nuk mungonte kurre shumllojshmeria e personazheve, por me interesanti ishte Xhevo. Xhevo kishte nje familje me shume femije, te cilet i mbante me parate e te tjereve. Shtepine e kishte trasheguar qe ne 1912, nga koha kur komshinjte i kishin ndihmuar te merrnin tapine. Dhe kishte dore Xhevoja. Jo vetem per te vjedhur ndihmat qe …

Read More »

Kur qenit i vjen ngordhja, ai shkon e urinon në derë të bashkisë

Nga Spartak Ngjela Gjithçka në banditizmin shqiptar po shkon drejt fundit. Amerikën, po presim, që ajo t’i japë një goditje ndëshkuese të gjithë korrupsionit të lartë shtetëror shqiptar që tani është hedhur i gjithi drejt Moskës e Beogradit. Dhe kjo goditje antikorrupsion në Shqipëri, kuptohet që është edhe interesi amerikan drejt Shqipërisë, por dhe për të gjithë botën shqiptare në …

Read More »

Anti-amerikanë jo vetëm me fjalë

Nga Pajtim Bello Është e papërshkrueshmë, e pa matshme por shumë domethënëse marrëzia e peticionit online kundër Ambasadores Yuri Kim. Në analizën “Çfarë kërkon Sali Berisha?!” botuar fillimisht në median ditore Shqiptarja.com në datën 17 Shtator 2021 shkruajta: “Të gjithë ndjekësit….sot janë thirrur të brohorasin rreth Saliut dhe kjo është më e pakta… Atyre do t’iu kërkohet të rrjeshtohen në …

Read More »

Atentati në Tiranë, konfirmohet një viktimë, policia ne vendngjarje

Një person është vrarë gjatë mbrëmjes së të dielës në autostradën Tiranë-Durrës.   Personi është qëlluar me armë zjarri ndërsa ishte në makinë.   Automjeti ka qenë në lëvzije në rrugën dytësore të autostradës gjatë kohës që është qëlluar. Forca të shumta policore kanë mbërritur në vendngjarje, njofton euronewsal.

Read More »

Rusia sulmon rafinerinë më të madhe të naftës në Ukrainë

Forcat ruse shënjestruan një rafineri të madhe të naftës ukrainase në një seri sulmesh të shtunën në mëngjes, sipas një zëdhënësi të ushtrisë së vendit. Rafineria, në qytetin qendror të Ukrainës, Kremenchuk, u godit nga “armë me precizion të lartë ajrore dhe me bazë deti”, tha zëdhënësi i Ministrisë ruse të Mbrojtjes, gjeneralmajor Igor Konashenkov në një konferencë të shtunën, raporton …

Read More »

Një a dy Atdhe i kanë shqiptarët?

Kosova, thotë shpesh, pa ia kërkuar kush është Atdheu ynë i vetëm! Dhe këtë mendim e thotë, përpos të tjerash, për të mohuar, cenuar, zhvlerësuar idenë e bashkimit të Kosovës me Shqipërinë. Duke e shqiptuar aq përkushtueshëm fjalinë e sipërthënë, ajo e thotë edhe një të pavërtetë: se Shqipëria s’ishte kurrë as Atdheu i të parëve të saj e as …

Read More »

Leonora Jakupi publikon fotografi nga Drenica

Leonora Jakupi mbetet njëra nga emrat më të njohur të muzikës në Kosovë. Duket se Leonora aktualisht po shijon sukseset e arritura në projektet e reja që ka lansuar së fundmi. E gjatë kësaj periudhe po ka kohë edhe për vizita e argëtim. Ajo përmes “InstaStory” ka ndarë disa fotografi nga fshati i lindjes ku veshur kishte edhe disa rroba …

Read More »