Stili i jetes

STUDIMI: Burrat janë më të stresuar sesa gratë kur martohen

Edhe pse femrat janë përgjithësisht euforike dhe nervoze para dasmës, hulumtimet e reja shkencore kanë treguar se meshkujt janë akoma më të shqetësuar. Një ekip shkencëtarësh nga Amerika zbuluan se për meshkujt, vetëm planifikimi i dasmës, dhe më pas vetë dita, është shumë më stresuese se sa gratë. Në anketë morën pjesë 160 persona. Problemi më i madh për ta …

Read More »

Pse zgjohemi çdo natë në të njëjtën kohë

Nëse zgjoheni në të njëjtën kohë çdo natë, kjo është një shenjë e qartë e një çekuilibri në trupin tuaj që duhet të adresohet 22:00 – 23:00: Hormonet dhe metabolizmi Nëse jeni duke luftuar për të fjetur çdo natë, kjo është një shenjë e stresit të pakontrolluar, çekuilibrit endokrin ose disa çështjeve të metabolizmit. 23:00 – 01:00: Fshikëza e tëmthit …

Read More »

5 cilësi dhe sjellje që femrat mendojnë se u pëlqejnë meshkujve, por në fakt ata i urrejnë

Një nga gjërat që nuk pushon së mahnituri është se sa shpesh burrat dhe gratë priren të supozojnë gjëra për seksin e kundërt. Është diçka për të cilën të gjithë kemi qenë fajtorë në një moment apo në një tjetër, veçanërisht kur bëhet fjalë për pëlqime dhe mospëlqime. E keni pyetur ndonjëherë veten se çfarë po bëni gabim kur bëhet …

Read More »

Pushimet verore me makinë, pesë këshilla për një udhëtim të sigurt

Shumë njerëz, edhe këtë verë po udhëtojnë me makina për të mbërritur në destinacionin e zgjedhur për pushimet e tyre. Ka nga ata që udhëtojnë me makina të konsumuara dhe për këtë arsye nevojitet më shumë kontroll paraprakisht. Kjo është e detyrueshme për një udhëtim të gjatë. Edhe pse vendimi për të udhëtuar me makinë mund të sjellë disa avantazhe …

Read More »

Nuk e dinit? Ja si të joshni dikë bazuar në shenjën tuaj të horoskopit

Dashi Dashi pëlqen dikë me një personalitet të sinqertë, pasionant dhe të drejpërdrejtë. Ata nuk do e bëjnë gjithmonë të parët hapin kështu që bëhuni gati të thyeni akullin. Natyra e tyre shumë inteligjente do ju mundojë të arrini qëllimin tuaj, prandaj tregohuni të vëmendshëm dhe të zgjuar. Niseni bisedën nga një detaj që keni vënë re në mënyrë që …

Read More »

Ushqimet që duhet të konsumoni për lëkurë më të re

Avokado është plot me acide yndyrore të shëndetshme, acid folik, omega-3 dhe yndyrna të pangopura, dhe antioksidantë, si vitaminat A, C, E, K, B dhe folate Për lëkurë të shëndritshme dhe të zhdërvjellët, ekspertët rekomandojnë të hani ushqime të pasura me antioksidantë, pasi këto neutralizojnë radikalet e lira që përndryshe do të shkaktonin stres oksidativ në lëkurë. Avokado është një …

Read More »

“Vera është gjithashtu e jona” Spanja prezanton fushatën e veçantë dedikuar grave

Ministria e Barazisë ( Ministry of Equality- departamenti në qeverinë e Spanjës, fokusi i të cilës është barazia gjinore dhe politikat që luftojnë të gjitha format e dhunës ndaj grave) ka lancuar fushatën ndoshta më interesante të kësaj vere, sipas BBC Fushata verore, e cila u bë shpejt virale në mediat botërore ka për qëllim të inkurajojë gratë me forma …

Read More »

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Mos u joshni nga rutinat e famshme që nuk ju përshtaten juve apo stilit tuaj të jetesës. Ndiqni drejtimin e Sundar Pichai dhe gjeni atë që është e thjeshtë, e qëndrueshme dhe e fokusuar në qëllime. Nëpër portale të ndryshme gjenden me dhjetra rutina për mëngjesin, por kjo nuk do të thotë se ato funksionojnë edhe për ju. Çelësi i …

Read More »

Mund të përdoren të dhënat për të marrë vendime të rëndësishme në jetë?

Njerëzit janë mbështetur për shekuj në instinktet e tyre për të gjetur përgjigjet e pyetjeve që ndryshojnë jetën. Tani, ka një mënyrë më të mirë. Jetohet mes një sasie të madhe informacioni për të gjitha aspektet e sjelljes njerëzore. Të dhënat janë bërë gjithnjë e më të aksesueshme. Këto të dhëna të mëdha mund të përdoren për të ndihmuar në …

Read More »

Femrat e kuptojnë tradhtinë për tre sekonda

A është e mundur ta merrni vesh a ju mashtron partneri, duke e shikuar atë? Një studim i ri ka treguar se femrat mund ta ndiejnë tradhtinë bashkëshortore me një shikim prej tre sekondash në foton e mashkullit, me të cilin janë në lidhje. Duke përdorur metodën e lashtë kineze të leximit të fytyrës, si dhe të gjuhës së trupit, …

Read More »