Kryesore

Formacioni zyrtar i Kombëtares, Reja zgjedh titullarët e miqësores me Italinë

Edi Reja ka zgjedhur titullarët e miqësores që Shqipëria luan sonte përballë Italisë në “Air Albania” (SuperSport 2). Trajneri italian i beson portën kapitenit Etrit Berisha, ndërsa treshja e qendrës së mbrojtjes formohet nga Ardian Ismajli, Marash Kumbulla dhe Enea Mihaj. Nga krahët Ermir Lenjani dhe Elseid Hysaj, ndërkohë që në mesfushë rreshtohen Keidi Bare, Nedim Bajrami dhe Amir Abrashi. …

Read More »

Rama, replika në distancë me ministren britanike: S’pranojmë që qytetarët tanë të konsiderohen si njerëz të dorës së dytë

Kryeministri Edi Rama tha se nuk pranon që qytetarët shqiptarë të konsiderohen si njerëz të dorës së dytë, duke iu referuar deklaratave të sekretares britanike për emigrantët që shkojnë me gomone drejt Mbretërisë së Bashkuar. Gjatë një takimi në qytetin e Beratit, kreu i qeverisë tha se kur flitet për shqiptarët, nuk duhet të bëhen ndasi për çështje politike të …

Read More »

Rama: Porti turistik i Durrësit do të jetë nga më të mëdhenjtë e Mesdheut, shikoni rastin në Malin e Zi

Kryeministri Edi Rama u shpreh se Porti i ri i Durrësit do të jetë një portë e madhe e hapur për Shqipërinë dhe një prej porteve më të mëdha në Mesdhe. Komentet Rama i bëri gjatë një takimi të zhvilluar në Berat, ku mori edhe shembullin e Malit të Zi, i cili sipas tij ka sot rrogat ëm të larta …

Read More »

Ngec propozimi i Çekisë për liberalizimin e vizave për Kosovën

Pasditen e 16 nëntorit skadoi afati për vendet e BE-së që me të ashtuquajturën procedurë të heshtur, t’i paraqesin vërejtjet e tyre në propozimin e Çekisë për liberalizimin e vizave për Kosovën. Nga burimet diplomatike në Bruksel mësohet se “së paku dy shtete” e ndërpernë këtë procedurë dhe penguan që propozimi të marrë dritën e gjelbër. Sipas burimeve, Spanja ishte …

Read More »

‘Të tretët në botë për emigrim’, Forbes: 30.7% e shqiptarëve jetojnë jashtë vendit

30 për qind e shqiptarëve të lindur në Shqipëri jetojnë në emigracion. Shifra është publikuar nga revista Forbes, që ka renditur vendet me numrin më të madh të diasporës në raport me popullsinë totale të vendit. Forbes ka analizuar vendet me popullsi mbi 750 mijë banorë. Në këtë listë, Shqipëria renditet e treta, me 30.7 për qind të popullsisë së …

Read More »

Petrit Doda merr mandatin e Alfred Rushajt, i cili dorëzoi mandatin e deputetit në fillim të këtij muaji

KQZ bën me dije se Doda dorëzoi sot formularin e vetëdeklarimit ku pranon mandatin e deputetit të PD-së. Petrit Doda ka qenë i renditur i 32-ti në listën e kandidatëve të PD në Tiranë për zgjedhjet e 25 prillit të vitit të kaluar. Por pas përfundimit të zgjedhjeve Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë një tjetër ripozicionim, duke u bazuar …

Read More »

Dyshohet se kreu marrëdhënie seksuale me dhunë me një të mitur, arrestohet 55-vjeçari nga policia e Tiranes

Policia e Tiranës ka arrestuar një 55-vjeçar, pasi dyshohet se ka kryer marrëdhënie seksuale me dhunë me një shtetase të mitur. “Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Nr. 3 arrestuan në flagrancë shtetasin A. T., 55 vjeç, banues në Tiranë, pasi dyshohet se ka kryer marrëdhënie seksuale me dhunë me një shtetase të mitur”, thuhet në njoftimin …

Read More »

Kryeministri Rama: Pas energjisë, edhe ushqimi pritet të kthehet një armë në luftën e Putinit!

Kryeministri i vendit, Edi Rama pasditen e sotme ndodhej në Berat. Në bashkëbisedimin me qytetarët, kreu i qeverisë theksoi se se kjo e fundit është e vetëdijshme për vështirësitë dhe problemet që të rinjtë hasin në përditshmëri. Për shkak të luftës në Ukrainë, është një kohë e re për botën, një kohë kërcënimi dhe një kohë kur ushqimi rrezikon të …

Read More »

Sulmet ruse në Ukrainë shkaktojnë ndërprerje të energjisë në Moldavi

Sulmet ruse me raketa në Ukrainë shkaktuan ndërprerje të shkurtër të energjisë në të gjithë Moldavinë. Moldavia është vend fqinj me Ukrainën. Zyrtarët thanë se energjia u ndërpre në orët e vona të pasdites, më 14 nëntor, pasi një linjë që furnizonte këtë shtet me energji elektrike nga Rumania, u shkëput nga sistemi. Zëvendëskryeministri i Moldavisë, Andrei Spinu, tha më …

Read More »