Kryesore

Seanca e përbashkët e dy kuvendeve, Bajram Begaj: Fryma dhe mesazhet vëllazërore të shtrihen në të gjitha fushat e bashkëpunimit

Presidenti Bajram Begaj ka reaguar pas seancën së dy kuvendeve të Shqipërisë dhe Kosovës që u zhvillua sot në prag të 110-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë. Begaj shprehet se fryma dhe mesazhet vëllazërore në këtë kuvend duhet të shtrihen në të gjitha fushat e bashkëpunimit ndërshtetëror. “Përshëndes nga zemra seancën e përbashkët të Kuvendeve të Shqipërisë dhe Kosovës, zhvilluar sot …

Read More »

“Lufta për paqe dhe mbas 78 vite çlirim”.

Gjeneral Piro Ahmetaj Paraprakisht, dëshiroj të urojpërzemërsisht mbarëshqiptarët: “Gëzuar 110 vjetorin e pamvarësisë si dhe 78 vjetorin e çlirimit nga okupatorët nazifashist”. Po ashtu, në këtë atmosferë festimesh,dëshiroj të përsëris: “PËRULJEN për martirët që me pushkë dhe me penë janë flijuar për pamvarësinë, çlirimin si dhe për vlerat perëndimore;NDERIMIN për veteranët dhe familjarëte tyreqë pa dallim feje, bindjesh politike dhe …

Read More »

Frederik Rreshpja-intensat shkrimore dhe liriku i rrallë i letrave shqipe

Behar Gjoka Panairi i librit në Tiranë, ishte vërtetë nji ngjarje me rëndësi të madhe kulturore. Edhe sivjet në media u bë shumë zhurmë, u dhanë çmime e tituj (disa shumë të merituem e disa qesharakë), u promovuan autorë të caktuar, dhe u krijue përshtypja se kjo ngjarje e rëndësishme kulturore asht në qëndër të vëmendjes së njerëzve. Mbas panairit, …

Read More »

DISA PËRSHTYPJE NGA LARG PËR PANAIRIN E LIBRIT

Dan Tuzi Panairi i librit në Tiranë, ishte vërtetë nji ngjarje me rëndësi të madhe kulturore. Edhe sivjet në media u bë shumë zhurmë, u dhanë çmime e tituj (disa shumë të merituem e disa qesharakë), u promovuan autorë të caktuar, dhe u krijue përshtypja se kjo ngjarje e rëndësishme kulturore asht në qëndër të vëmendjes së njerëzve. Mbas panairit, …

Read More »

ITALI/ Raportohen 12 të zhdukur, Ministri i Brendshëm italian: Njerëzit nën baltë, situatë e rëndë dhe e vështirë

“Ka vështirësi në operacionet e shpëtimit sepse kushtet klimatike janë shumë kërkuese. Ne po dërgojmë automjete si nga deti ashtu edhe për fluturimet ajrore. Jam në kontakt të ngushtë me kryeministren italiane Giorgia Meloni dhe kolegët e mi, ministra. Është një situatë në zhvillim, shumë serioze, për të ndjekur. Për çdo vdekje do të ketë deklaratë”, tha ministri i Brendshëm Matteo …

Read More »

Kokaina nga Kolumbia/ Si doli në përgjime bashkëpunëtori i Nuredin Dumanit, e vetmja femër e arrestuar në mega-operacion…

Ditën e premte, (25 nëntor) SPAK doli për të dhënë detaje të një prej goditjeve më të mëdha në fushën e narkotikëve në vendin tonë. Përpos personave të arrestuar, të cilët duket se kanë secili nga një rol të caktuar në grup, që thuhet se drejtohej nga një biznesmen, mësohet se ende në kërkim janë edhe 5 persona të tjerë. …

Read More »

Prona 200 mijë euro në Pogradec, policia e sekuestron: U fitua nga me dokumente false!

Një pasuri me vlerën e 200 mijë eurove është sekuestruar ditën e sotme në Pogradec, e cila dyshohet se rrjedh nga veprimtaria kriminale e falsifikimit të dokumenteve, e kryer nga 2 shtetas. Pasuria ishte në emër të shtetasve me inicialet A.L 47-vjeç dhe B.A 46-vjeç, që të dy banues në Pogradec. Vijon puna për gjurmimin, evidentimin dhe sekuestrimin e pasurive …

Read More »

Bashkia vishet me flamurin gjigand kuqezi, Veliaj: Gëzuar 110-vjetorin e Pavarësisë Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ka uruar qytetarët për 110-vjetorin e ngritjes së flamurit në Tiranë. Përmes një postimi në rrjete sociale, Veliaj shpreh bindjen se ditët më të mira janë përpara. “Gëzuar 110-vjetorin e Pavarësisë Tiranë! Ditët më të mira i kemi përpara”, deklaron Veliaj. Ndërkaq, Bashkia e Tiranës është veshur me një flamur gjigand. Gjithashtu, në …

Read More »

Anulohet vendimi i Haradinajt për rritjen e pagave të kabinetit qeveritar

Qeveria e Kosovës gjatë kësaj jave ka miratuar ligjin për paga si dhe ka anuluar vendimin e ish kryeministrit Ramush Haradinaj, për rritjen e pagave për kabinetin qeveritar, duke e cilësuar atë si joligjor. Mirëpo, nga ky vendim për uljen e pagave te qeverise, u preken edhe institucionet e drejtësisë.Për këtë arsye, pati reagim te menjëhershëm nga gjyqtaret dhe prokuroret. …

Read More »

Nuk është veç një Perëndim: A po realizohet parashikimi i Robert Kagan – përçarja e evropianëve kantianë me amerikanët hobbesianë?

Nga Armat Matoshi Që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë dhe krijimi i Bashkimit Evropian, amerikanët dhe evropianët kanë trajtuar në mënyra të ndryshme prioritetet strategjike në politikën e jashtme. Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës u duk sikur ka unifikuar përfundimisht perëndimin me armikun e përbashkët që kërcënon. Por, me gjasë për shumë shkurt. Zyrtarët e lartë evropianë kanë filluar ankesat. …

Read More »