Kryesore

Paris Hilton tregon se dokumentari i Demi Lovatos e frymëzoi për të shkruar librin “Paris: The Memoir”: U mahnita se sa e guximshme ishte

Paris Hilton ka zbuluar se ishte dokumentari i Demi Lovatos që e frymëzoi atë të shkruante librin e saj të fundit. Ylli i famshëm, 42-vjeçe – e cila mirëpriti djalin Phoenix në janar – publikoi “Paris: The Memoir” në fillim të këtij muaji, ku u tregua e sinqertë për jetën dhe të kaluarën. Biondja theksoi se dokumentari i këngëtares së …

Read More »

Xavi: Dominim absolut ndaj Realit, jemi shumë lart! Ancelotti nxjerr blofin e La Liga-s: Kthehemi në Madrid me dyshime, mjaftonte ai sistem

“Ne nuk ndihemi ende kampionë, por është një hap shumë i rëndësishëm”. Kështu e komenton Xavi Hernandez suksesin në El Càsico, pasi katalanasit me golin e Franck Kessie vulosen nje sukses 2-1 kundër Real Madridit që vlen +12 pike në renditje: “Por kemi parë një ekip shumë më lart dhe superior se Real Madridi. Ne ishim lart në mbrojtje, sonte …

Read More »

Sarri i del kundër kritikëve pas fitores në derbi: Hysaj, ndër më të mirët në Itali

Elseid Hysaj ka qenë në qendër të kritikave te Lacio, por niveli i tij ka ardhur në rritje nga java në javë. Mbrojtësi shqiptar po kthehet në ritmin e dikurshëm, kur ishte një nga më të mirët në rolin e tij në kampionatin italian. Mauricio Sarri i ka dalë kundër kritikave për shkodranin. Pas fitores në derbi, trajneri i Lacios …

Read More »

Escobar: Korrupsioni, sfidë e madhe! Në Shqipëri duhet të mbahen zgjedhje të lira dhe të ndershme

I dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar është shprehur se Shqipëria duhet të bëjë më tepër progres, sa i përket korruspionit. Në një takim me gazetarët, ai tha se ndonëse në vendin tonë ka patur progres për të gjetur mënyra për të dënuar korrupsioni dëshiron që të shikoj më shumë intensifikim në këtë drejtim. Po ashtu Escobar është …

Read More »

Subvencionet në bujqësi, radhë të shumta në Lushnjë! Mbi 300 persona kërkojnë shërbimin në një orë

Me radhë te shumta ka nisur dita e pare e subvencioneve ne bujqësi. Te paktën mbi 300 persona kanë kërkuar shërbim për 1 ore në dy pikat e hapura në Lushnjë. Pavarësisht se aplikantët mund te përdorin edhe aplikacionin e-albania, pjesa më madhe e tyre nuk e bëjnë për shkak te mos dijes së përdorimit të tij. Sistemi online ka …

Read More »

Kontratë afatgjate për energjinë/ KESH kërkon ta blejë produktin pë 3-5 vitet e ardhshme

Korporata elektronergjetike shqiptare ka nisur proceceduat e një blerjeje jo të zakontë të energjise. Bëhet fjalë për sigurimin e saj në terma afatgjatë, nga 3 deri ne 5 vite, procedurë që zhvillohet për herë të parë. Blerja kërkohet të kryhet nga muaji qershor 2023 deri në qershor 2026 për kontratën 3- vjecare dhe deri në 2028 për kontraten 5- vjecare. …

Read More »

“Kontratë korruptive, 270 euro çmimi i fiksuar, 147 euro Mwh në bursë”, denoncimi i Metës: Si po vidhen miliona euro me tenderin e energjisë

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka bërë një denoncimi sa i takon tenderave për blerjen e energjisë nga ana e qeverisë për një periudhë 3-5 vite. Meta në një dalje për mediat e cilësoi këtë kontratë korruptive, ku sipas tij do të vidhen shuma të mëdha parash. “Të gjitha institucionet tashmë e kanë fiksuar vendin tonë, si vendin …

Read More »

Masakra e Lushnjës, GJKKO konfirmon burg përjetë për Orgest Bilbilin dhe Anterio Kaloshin

Apeli i GJKKO ka lënë në fuqi dënimin me burgim të përjetshëm për Orges Bilbilin dhe Anterio Kaloshin, të shpallur fajtor për vrasjen e Zamir Latifit dhe Jurgen Hoxhës, si dhe plagosjen e Bujar Turkut dhe Marius Xhepexhiut, në Lushnjë në 2017. Me pak ndryshime Apeli ka rikonfimuar kështu dënimin maksimal për 2 të akuzuarit. Ndërkohë Apeli GJKKO i ka …

Read More »

Korrupsion me pronat/ Arrestohet punonjësi i Kadastrës, procedohen 9 të tjerë

Është arrestuar me urdhër të Prokurorisë së Posaçme shtetasi Ilir Kapetani, me detyrë Inspektor i Shqyrtimit të Dosjeve  pranë Agjencisë së Trajtimit të Pronave. SPAK ka siguruar të paktën katërmbëdhjetë raste kur ai u ka marrë qytetarëve të ndryshëm, trashëgimtarë të ish-pronarëve, shuma parash në shkëmbim të premtimit për të siguruar kompensimin financiar, gjatë trajtimit të kërkesave të tyre. Ndërkohë …

Read More »

Çfarë do ndodhë me 34 pasuritë e Ervis Martinajt? Gjykata e Posaçme e Apelit merr vendimin

Gjykata e Apelit të Posaçëm ka lënë në fuqi sot, më 20 mars, vendimin e Shkallës së Parë për sekuestron e 34 pasurive të Ervis Martinajt dhe familjarëve të tij. Apeli nuk ka legjitimuar avokatin e paraqitur në emër të Ervis Martinajt, pasi nuk ka pasur një prokurë të posaçme nga ky i fundit, por ishte firmosur nga familjarët e …

Read More »