Kryesore

Belgjika humb shansin për të siguruar kalimin e grupit, Maroku i jep leksion futbolli

Maroku ka ringjallur plotësisht shanset e tij për vazhdimësinë e mëtejshme në Botëror teksa ka mundur Belgjikën dhe i ka marrë kreun e grupit. Skuadra afrikano-veriore ka triumfuar me shifrat 2-0 në një sfidë ku ka treguar se barazimi ndaj Kroacisë nuk ishte aspak rastësi. Kjo ishte një mundësi e humbur nga Belgjika për të siguruar kalimin e fazës në …

Read More »

Europa po çmendet nga hashashi cilësor që po prodhon Spanja: Roli i “fermerëve” shqiptarë

Klima e mirë, vendndodhja gjeografike dhe kolonitë e gjera të banorëve evropianë e bëjnë Spanjën terrenin perfekt për organizimin e organizatave kriminale të përkushtuara ndaj trafikut të drogës, të cilat janë në metamorfozë të plotë për të zgjeruar biznesin pas shpinës së Policisë. Vendi nuk është më vetëm një nga portet kryesore të hyrjes për drogë si kokaina apo hashashi, …

Read More »

Kosta Rika mposht Japoninë me një gjuajtje në portë, Navas bën pritjen e jetës

Kosta Rika ka marrë një fitore të rëndësishme në Kupën e Botës pasi ka mundur me rezultatin e ngushtë 1-0 kundërshtarët e Japonisë, në ndeshjen e dytë të Grupit E. Një fitore befasuese për atë që është parë në fushën e lojës, duke parë se takimi Al Rayyan është dominuar nga aziatikët, të cilët kanë qenë disa herë të rrezikshëm, …

Read More »

Mori nënshtetësinë shqiptare, Dua Lipa: Gëzim i papërshkrueshëm dhe një nder i madh

Ylli i muzikës botërore, Dua Lipa zotëron tashmë edhe nënshtetësinë shqiptare. Këngëtarja shqiptare u betua si shtetasja më e re shqiptare para kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. “Faleminderit shumë! Është një gëzim i papërshkrueshëm dhe një nder shumë i madh. Jam shumë e emocionuar nga mikpritja, dashuria, mbështetja. Mezi pres koncertin e nesërm“, tha Dua. Më herët, Dua …

Read More »

Miliona rusë, frikë nga Viti i Ri: ç’pritet të nënshkruajë Putin?

Vladimir Putin së shpejti mund të mobilizojë dy milionë ushtarë të tjerë, duke përfshirë 300,000 gra, në një përpjekje të dëshpëruar për të fituar luftën kundër forcave ukrainase. Dmitry Peskov, një zëdhënës i presidentit rus, ka mohuar se mund të ketë rekrutime shtesë, por me Putinin që ende refuzon të nënshkruajë dekretin e nevojshëm për t’i dhënë fund kësaj valë …

Read More »

Braktisi mbledhjen e përbashkët të Kuvendeve, Petrit Vasili tregon arsyen

Deputet i Partisë së Lirisë, Petrit Vasili thekson se u largua nga seanca e përbashkët plenare mes dy qeverive Shqipëri dhe Kosovë për shkak të kryeministrit Edi Rama. Vasili shprehet se priste nga kreu i qeverisë që të hiqte dorë nga Ballkani i Hapur, sipas të cilit është tradhtia më e madhe ndaj Kosovës. “Braktisa fjalen e Rames sot ne …

Read More »

Ivica Daçiq reagon pas dënimit nga FIFA: Hipokrizi!

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë të dielën se Serbia si shtet nuk mund të reagojë ndaj faktit që Federata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA) ka iniciuar procedurë ndaj kombëtares së Serbisë sepse ato janë organizata sportive, por ai e ka vlerësuar këtë veprim si hipokrit, transmeton Beta në Serbi. FIFA ka nisur procedurat kundër Federatës …

Read More »

ANALIZA: Kremlini mbron aleancën e sigurisë të udhëhequr nga Rusia

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha të dielën se përpjekjet për të shkatërruar një aleancë sigurie të udhëhequr nga Rusia kanë ekzistuar gjithmonë dhe do të vazhdojnë. Ai i bëri këto komente pas kritikave që i bëri Armenia këtë javë. Kryeministri armen Nikol Pashinyan vuri në pikëpyetje efektivitetin e Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO) në një samit që …

Read More »

Projekti i Portit të Durrësit, Agron Shehaj publikon faktet: Kompania “Eagle Hills” e kontraktuar nga qeveria, asnjë lidhje me “Emaar Group”

Deputeti i Partisë Demokratike Agron Shehaj ka publikuar faktet në lidhje me projektin e Portit të Durrësit të cilat sipas tij tregojnë se pretendimet e Edi Ramës dhe investitorit arab Mohamed Alabar janë mashtrime kokë e këmbë. Ai thotë se kompania Eagle Hills e pajtuar nga qeveria për Portin e Durrësit, nuk ka asnjë lidhje pronësore, juridike apo financiare me …

Read More »

VIDEO/ Ushtroi presion psikologjik ndaj 5-vjeçares me autizëm, familjarët e vogëlushes dhunojnë mjekun shqiptar

Mediat në Kosovë kanë publikuar pamjet nga momenti kur një mjek logoped që dyshohet se i ka bërë presion psikologjik një vajze 5 vjeç, dhunohet nga familjarët e vogëlushes. Logopedi Iljasa Fazliu është arrestuar dje nën dyshimin se ka abuzuar psiqikisht me vajzën e vogël e cila është e diagnostikuar me autizëm. Pasi kanë marrë vesh se çfarë ka ndodhur, …

Read More »