Kryesore

“Nuk dua të vdes në Shqipëri”, i riu shqiptar nuk dëshiron të deportohet nga Spanja: Aty vriten njerëz çdo ditë

Emigrimi i të rinjve në vendet e BE-së dhe në Mbretërinë e Bashkuar tashmë është kthyer në një fenomen që ka tërhequr vëmendjen e mbarë mediave botërore, institucioneve apo televizione të ndryshme. Ata emigrojnë për një jetë më të mirë, në kërkim të një të ardhme të re dhe një jetë të sigurt. Kjo është dhe historia e një të …

Read More »

Varhelyi: Me marrëveshjen për targat u shmang përshkallëzimi i situatës

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi, ka mirëpritur marrëveshjen e arritur ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për çështjen e targave të mërkurën pas rreth gjashtë orësh bisedime në Bruksel ku Kosova u pajtua që të heqë dorë nga masa e gjobës për targat ilegale. Sipas tij me arritjen e marrëveshjes është shmangur përshkallëzimi i mëtejshëm. “Negociatat duhet …

Read More »

Scholz: Putin shihet që nuk mund ta fitojë luftën në fushëbetejë

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, i ka dënuar sulmet ruse në infrastrukturën civile në Ukrainë, duke shtuar se mundësitë e Rusisë për të fituar në fushëbetejë kanë ikur. “Ky terror i bombardimeve kundër popullsisë civile duhet të përfundojë – dhe atë menjëherë”, ka thënë lideri gjerman, pas takimit me presidentin e Qipros, Nikos Anastasiadis në Berlin. Ai ka thënë se presidenti …

Read More »

Kryeministri ukrainas: BE planifikon të mbledhë mijëra gjeneratorë dhe pajisje energjetike për Ukrainën

Bashkimi Evropian planifikon të mbledhë dhe dërgojë mijëra gjeneratorë dhe pajisje elektrike në Ukrainë.   “Unë personalisht falënderova Presidenten e Parlamentit Evropian Roberta Metsola për njohjen e Rusisë si një sponsor shtetëror të terrorizmit. Tani PE do të fokusohet në nismën Gjeneruesit e Shpresës. Në të ardhmen e afërt, BE planifikon të mbledhë mijëra gjeneratorë dhe pajisje energjetike për t’ia …

Read More »

E gjithë opozita në këmbë, Berisha paralajmëron Ramën: S’ka burg që të mban ty me këtë që po bën

Me tensione dhe debate po shoqërohet protetsta e ditës së sotme. Ish-kryeministri Berisha ka paralajmëruar Ramën se “tek Porti i Marinës do të përfundosh vetë, s’do dalësh më kurrë prej tij”. Berisha gjatë fjalës së tij në Kuvend iu drejtua kryeministrit duke i thënë ‘s’ka burg që të mban ty me këtë që po bën”, referuar marrëveshjes për Portin e Durrësit. “Marrëveshja …

Read More »

Pak para miratimit në Kuvend, BE anulon grantin 28 milionë euro për projektin e Portit të Durrësit

Bashkimi Evropian duket se është tërhequr nga investimi i projektit për portin e Durrësit. Një grant prej 28 mln euro që ishte parashikuar për rikonstruksionin e kalatave 1 dhe  2 të terminalit tashmë është anuluar. Në faqen zyrtare të “Western Balkan Investment Framework” (Korniza e Investimeve të Ballkanit Perëndimor) ky projekt mban tashmë statusin ‘i anuluar’. Ky vendim i BE …

Read More »

Tensione në Kuvend, Berisha përplaset me Ballën: Mbylle gojën se po flas unë

Ka nisiur me tensione të ashpra seanca e sotme plenare. Sali Berisha është futut “live” në Facebook-un e tij, pasi kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla i fiku mikrofonin. Ai akuzoi deputetin e PS Taualant Balla se sipas tij ka porositur vrasjen e avokatit Ravik Gurra. Balla: Kërkoj masë përjashtimi, kërkoj masë. Albana Vokshi: Jepi fjalën, ose nuk ikim. Edmond Spaho: Ose jepi …

Read More »

Kanadaja gabon penalltinë, Belgjika merr fitoren dhe kreun e grupit falë një goli

Belgjika fitoi 1-0 kundër Kanadasë në grupin F të Kupës së Botës. Në ndeshjen debutuese në këtë event, të dyja skuadrat dhuruan emocione në një 90 minutësh të mbushur me raste. Goli i vetëm i ndeshjes u shënua nga Michy Batshuayi në minutën e 44 pas asistit nga 60 metra të Alderweired. Ndeshja nisi mirë për Kanadanë, me skuadrën e …

Read More »

“Tërmet 7-ballësh” dhe rekord, Spanja e frikshme me 7 gola në Doha, “torturon” Kosta Rikën e kap kreun e grupit

Spanja tregohet e pamëshirshme në ndeshjen e parë të Botërorit, teksa fitoi me goleadë 7-0 ndaj Kosta Rikës.Në Doha, siparin e golave e hapi Dani Olmo, që pas një lëvizje të bukur dërgoi sferën në rrjetë.Dyfishimi i shifrave erdhi nga Asensio, pas një asisti të Albas. Spanjollët fitojnë penallti dhe e shndërrojnë në gol me Torres. “Furia e kuqe” do …

Read More »

Edicioni i 25-te i Panairit Zyrtar

Anna Shkreli Nje dite para edicionit te 25 te Panairit Zyrtar (keshtu do ta quaj tash e tutje), me shkroi nje mikeshe, gazetare e nje media komunitare, te pavarur. Me thote se nuk ishte e interesuar dhe aq per Panairin Zyrtar sesa per nje tjeter, me te vogel (te cilin tash e tutje do ta quaj Informal), ne te cilin …

Read More »