Kryesore

Numrat i japin vetëm një emër, a do t’i gjejë Alibeaj firmat për presidentin e ri?

Enkelejd Alibeaj mori dakordësinë e mazhorancës që në dy raundet e radhës për zgjedhjen e presidentit, që duhet të mbahen brenda datës 30 maj, të jetë opozita ajo që do të propozojë emrat për kandidatët për president. Por, kjo siç duket ishte pjesa më e thjesht e synimit të kreut të grupit parlamentar të Partisë Demokratike për të përfshirë opozitën …

Read More »

Macron për luftën në Ukrainë: Nuk përjashtohet përhapja e konfliktit në vendet fqinje

Presidenti francez, Emanuel Macron pohoi se ekziston rreziku i përhapjes së luftës së Ukrainës në vendet përreth, gjatë pritjes së presidentes të Moldavisë, fqinjit të Ukrainës. “Përhapja e konfliktit në vendet fqinje nuk mund të përjashtohet”, tha Macron, duke iu referuar “incidenteve të fundit” në rajonin moldav të Transnistrisë, ku trupat ruse janë vendosur tashmë dhe ku ka pasur shpërthime. “Franca …

Read More »

Reduktimi i dëmit dhe siguria e pacientit/ Konferenca e “NAPH” sjell mesazhin e rendësishëm

Dymbëdhjetë kumtesa, po kaq referues temash diverse por që konvergonin në të njejtin qëllim:” Reduktimi i dëmit duhet të jetë pjesë integrale e strategjive të Shëndetiti Publik dhe atyre gjithëpërfshirëse”. Dymbëdhjetë emra të njohur të fushave përkatëse brenda vendit, si Dr. Erion Dasho, Dr. Ervin Prifti, Dr. Arian Harxhi, Dr. Roland Shuperka, Dr. Eriona Shehu, por edhe që rezultojnë me …

Read More »

Ali Boumendjel dhe Ukshin Hoti

Së fundi autoritetet franceze e pranuan se avokati dhe nacionalisti i lëvizjes algjeriane për çlirim e dekolonizim të Algjerisë nga Franca, Ali Boumendjel (1919-1957) nuk ka kryer vetëvrasje, por forcat franceze e kanë torturuar dhe e kanë hedhë prej katit të gjashtë. Po ashtu, Franca premtoi se do të angazhohet që familjarëve të të zhdukurve do t’ju japë mundësinë që …

Read More »

Shpërthimi në Shkodër/ Dalin pamjet nga kamerat e sigurisë, burri i veshur si grua vendosi tritolin dhe…

Shkodra u zgjua e tronditur mëngjesin e kësaj të premte, pas një shpërthimi me tritol. Lënda eksplozive ishte vendosur në lokalin e efektivit te policisë së Shkodrës, Ndrek Rrasa. Siç shihet nga pamjet një grua në pamje të parë, por që mendohet se është një burrë i kamufluar si grua, vendosi tritolin pranë lokalit të policit dhe më pas i …

Read More »

Integrimi në BE, Rama pas vizitës në Berlin: Sot shqiptarët më kërkues se ndërkombëtarët

Pas vizitës së tij në Berlin, kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një intervistë ku ka folur rreth takimeve me përfaqësuesit e politikës gjermane e deri te procesi i integrimit në BE. Kryeministri ka përsëritur qëndrimin se Shqipëria do të kërkojë ndarjen nga Maqedonia e Veriut për integrimin Europian, nëse nuk do të vendoset për Konferencën e Parë Ndërqeveritare në qershor …

Read More »

Mega-operacioni me të arrestuar e të shpallur në kërkim, mes tyre shefi i krimeve në Lezhë

Krerët e SPAK dhe Policisë së Shtetit kanë dhënë detaje në lidhje me operacionin e madh të FNSH-së dhe RENEA-s gjatë 24 orëve të fundit. Sipas Gledis Nanos, operacion është quajtur “Golden Bullet-Plumbi i artë” dhe në kuadër të këtij operacioni i janë komunikuar urdhër ekzekutimet nga GJKKO 18 personave. Mes tyre është edhe shefi i Krimeve në Policinë e …

Read More »

PE miraton rezolutën: BE të nisë bisedimet e anëtarësimit me Shqipërinë, ka dhënë rezultate të qëndrueshme

Parlamenti Europian i kërkon Këshillit të hapë negociatat për anëtarësimin në BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Parlamenti Europian miratoi këtë të enjte dy raporte të cilat vlerësojnë progresin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE. Edhe pse të dyja vendet kanë përmbushur kushtet e vendosura nga Këshilli Evropian dhe kanë dhënë rezultate të …

Read More »

Operacioni i sotëm i SPAK dhe Policisë së Shtetit , reagon kryeministri Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me operacionin e sotëm të SPAK-ut dhe Policisë së Shtetit “Operacioni i sotëm i SPAKUT dhe Policisë së Shtetit është shembulli më kuptimplotë i fuqizimit të organeve ligjzbatuese dhe vendosmërisë së madhe për ta goditur krimin e organizuar me të gjithë forcën e ligjit! Respekt për këtë shembull kaq domethënës. Mbështetje deri në fund!”, …

Read More »