Shendet

Shifrat e larta të Covid-19 në Shqipëri, epidemiologu Alimehmeti njofton lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka ndarë një lajm pozitiv për të gjithë qytetarët shqiptarë. Duke theksuar se kulmi i valës së pandemisë ka kaluar një javë më parë, mjeku bën të ditur se sot është dita e parë që janë ulur rastet aktive gjatë valës BA.5. Po ashtu, Alimehmeti tregon se prej javësh numri i të shtruarve në spital vijon të …

Read More »

Manastirliu: 40% më shumë analiza të kryera krahasuar me një vit më parë

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një vizitë në Agjencinë Kombëtare të Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore. “Ekipi i Agjencisë Kombëtare të Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore po punon çdo ditë për zgjerimin e paketës së analizave laboratorike për kontrollin e cilësisë së medikamenteve, që prodhohen apo importohen në vend, në laboratorët e standardizuar që kemi investuar”, theksoi …

Read More »

KLSH: Koncesionari i dializës përfitoi 115 milionë lekë për shërbime të pakryera

Shoqëria koncesionare e ofrimit të shërbimit të dializës në disa rajone të vendit ka përfituar më shumë se 115 milionë lekë pagesa për shërbime të pakryera. Auditimi i kryer nga Kontrolli i Lartë i Shtetit (KLSH) në Fondit të Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor ka evidentuar se shoqëria koncesionare ka arritur të përfitojë pagesa për shërbimin e dializës në …

Read More »

”Intermedica” Tashmë edhe Qendër Diagnostikuese!

Përveç rrjetit të Laboratorëve, tashmë Intermedica vjen për të gjithë shqiptarët edhe si një Qendër Diagnostikuese. Si lindi ideja e kësaj Qendre të re Diagnostikuese, pas suksesit të padiskutueshëm me rrjetin e Laboratorëve Intermedica? Kësaj pyetjeje i jep përgjigje në emisionin e sotëm ideatori i kësaj inisiative, dr. Vasil Llajo. Po çfarë përfitimesh do të kenë pacientët tani që Intermedica …

Read More »

“Nivel i ri shërbimi”/ Manastirliu: Gati projektligji

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu deklaroi se Këshilli i Ministrave kaloi një projektligj për autonominë spitalore. Sipas saj, ky projektligj synon që të japë një pavarësi të sistemit shëndetësor, e që pritet të nisë fillimisht nga Memoriali i Fierit. Ajo bëri me dije se një grup ekspertësh do të hartojnë planin kombëtar spitalor. “Synohet të kalojmë në një nivel të ri …

Read More »

Shkencëtarët japin lajmi mrekullueshëm / Krijohet një ilaç që bllokon kancerin e

Gjithnjë e më shumë po bëhen përparime në mjekësi për trajtimin e kancerit. Shkencëtarët kanë gjetur një ilaç për trajtimin e kancerit të zorrës së trashë. Ilaçi i parë që vepron në qelizat burimore të kancerit mund të tregtohet shumë shpejt. Hulumtimi sapo është publikuar në revistën “Nature” dhe është shumë premtues. Rezultatet e para pozitive, për momentin, janë vërejtur …

Read More »

Ministria e Shëndetësisë: Kanë rezultuar pozitivë 55 qytetarë, ndërsa 47 janë shëruar

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë te? lartë hospitalizimet dhe fatalitetet. “Çdo qytetar mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. MSHMS apelon të …

Read More »

Shkencëtarët britanikë: Covid-19 arrin kulmin e infektimeve, shqetësuese varianti BA.2

Shkencëtarët anglez deklarojnë se ka shenja që Covid-19 mund të ketë arritur kulmin e përhapjes tek fëmijët dhe të rinjtë. Shifrat e infektimeve në Britaninë e Madhe tregojnë se kemi një rritje të rasteve të reja te grupet e moshuara që janë dhe më të cënueshmet. Infeksionet e përgjithshme u rritën gjatë muajit mars në nivelin më të lartë të …

Read More »

ISHP: Konfirmohet prezenca e varianteve të reja në vend BA1 i Omikron dhe BA2

Instituti Shëndetit Publik informon qytetarët se në vendin tonë është konfirmuar prezencë në qarkullim e varianteve BA1 i Omikron dhe të BA2. Nga laboratori i references në Gjermani, jemi informuar me prurjen e përgjigjeve të mostrave të derguara për sekuencim, ku nga totali i 556 mostrave ka rezultuar se sundon varianti BA1 i Omikron, por kemi edhe prezencë në qarkullim …

Read More »

Çrregullimet e Autizmit, format që shfaqen më shpesh dhe simptomat

Autizmi është një çrregullim i zhvillimit të fëmijës që zakonisht shfaqet gjatë tre viteve të para të jetës dhe përfshin një spektër të gjerë sjelljesh. Por, tiparet kryesore janë keqfunksionimi i ndërveprimeve sociale, aftësive komunikuese, dhe sjelljeve të kufizuara e përsëritëse. Një fëmijë autik përshkruhet nga familjarët, si: një fëmijë që duket sikur jeton në botën e tij, duke treguar …

Read More »