Moti

Parashikimi i motit për datën 25 nëntor 2022

Në vend parashikohet të ketë ndikim të masave ajrore të qendrueshme. Moti parashikohet me kthjellime dhe alternime vranësirash të karakterit të çrregullt. Era do të fryjë nga kuadrati i veriut mesatare dhe përkohësisht e vrullshme në bregdet në orët e para të ditës. Valëzimi në dete i forcës 2 ballë. Temperaturat parashikohen: në zona malore -1 deri 12°C në zonat …

Read More »

Parashikimi i motit 23 Nëntor 2022

Sipas MeteoAlb, paraditja në vendin tonë do të sjelli vranësira të dendura të cilat do të gjenerojnë reshje shiu të konsiderueshme kryesisht në zonat veriore dhe jugore. Parashikohet që orët e pasdites të sjellin përmirësim gradual të kushteve të motit. Duke lënë reshje të izoluara vetëm në zonat malore. Temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjesit, por do të …

Read More »

Parashikimi i motit për datën 21 nëntor 2022

Vendi ynë u ndikua sot nga kalimi i një fronti okluz meteorologjik shoqëruar me masa ajrore të lagështa dhe kontraste të forta termike. Kjo situatë solli si rezultat reshjet e dendura dhe të rrëmbyeshme të shiut kryesisht përgjatë ultësirës perëndimore ndërsa reshjet e shiut do të vijojnë deri në fund të ditës. Por si do të jetë java që presim …

Read More »

Parashikimi i motit 20 Nëntor 2022

Sipas MeteoAlb, vendi ynë përgjatë gjithë 24 orëshit do të jetë kryesisht në dominimin e motit të vranët, ku parashikohet që herë pas here vranësirat të pësojnë zhvillime dhe të gjenerojnë reshje shiu. Pritet që reshjet në zonat Veriore dhe Jugore të jenë edhe në formë rrebeshi. Në orët e mesditës pritet një dobësim ië përkohëshëm i sistemit të reshjeve, …

Read More »

Parashikimi i motit, e enjte 18 nëntor 2021

Ditën e enjte, vendi ynë do të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me vranësira mesatare dhe të dendura. Vranësirat do të shoqërohen me  reshje  shiu me intensitet të ulët dhe mesatar në formë  shtrëngatash. Prezencë të mjegullës së dendur në orët e mëngjesit përgjatë luginave. Era do të fryjë me drejtim juglindje-verilindje me shpejtësi …

Read More »

Parashikimi i motit, 16 shtator 2022

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bëri të ditur se për ditën e sotme vendi ynë do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike. Moti parashikohet i kthjellët me vranësira në shtim në mesditë dhe pasdite. Parashikohet mjegullinë përgjatë luginave në orët e mëngjesit. Era do të fryjë me drejtim jugperëndim-juglindje me shpejtësi mesatare 1-5 m/sek, e cila përgjatë vijës bregdetare jugore fiton …

Read More »

Parashikimi i motit për datën 15 nëntor 2022

     Ditën e martë në vend do të ndikojnë masat ajrore relativisht të paqendrueshme. Moti parashikohet me vranësira dhe intervale kthjellimi. Gjatë ditës, do të jenë të pranishme reshjet e shiut me intensitet të ulët. Era do të fryjë me drejtim juglindje-veriperëndim, e lehtë dhe lokalisht mesatare në bregdet, duke u pasuar nga valëzimi në dete i forcës 2 ballë. …

Read More »

Parashikimi i motit, 14 Nëntor 2022

Sipas MeteoAlb, vendi ynë do të përfshihet nga masat ajrore të qëndrueshme përgjatë gjithë ditës, ku kthjellimet do të jenë dominuese në zonat bregdetare dhe të ulëta, ndërsa në zonat malore do të ketë kalime të pakta vranësirash. por në orët vijuese vranësirat do të shtohen përkohësisht në  të gjithë territorin. Temperaturat e ajrit do të rriten lehtë në mëngjes …

Read More »

Parashikimi i motit për datën 10 nëntor 2022

Ditën e enjte vendi do të jetë në ndikim të kushteve atmosferike të qendrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira kalimtare. Mjegulla dhe mjegullina e mëngjesit përgjatë luginave të lumenjve do të bëhet përsëri e pranishme. Era do të fryjë e lehtë me drejtim juglindje e veriperëndim ndërsa përgjatë bregdetit deri mesatare në mesditë. Valëzimi në dete i forcës …

Read More »

Parashikimi i motit, e mërkurë, 9 nëntor 2022

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bëri të ditur se për ditën e mërkurë, vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e  kushteve atmosferike të qëndrueshme. Moti parashikohet me kthjellime dhe vranësira kalimtare kryesisht përgjatë relieveve malore dhe zonave bregdetare. Në orët e mëngjesit prezencë të mjegullës dhe mjegullinës përgjatë luginave. Era do të fryjë me drejtim juglindje-veriperëndim me shpejtësi mesatare …

Read More »