Krijuese

ANIMA e Dukagjinit si ftesë drejt shpirtit

Në ambientet e bibliotekës universitare të Fakultetit të Edukimit në Universitetin e Durrësit u përurua kolana “Anima” botuar nga shtëpia botuese “Dukagjini”. Takimi u moderua nga Dr. Manjola Zaçellari, pedagoge dhe njëherësh bashkëpunëtore e Dukagjinit, e cila u shpreh se puna cilësore e kësaj shtëpie botuese bën që ajo të qëndrojë në pararojë të botimeve, si dhe të luajë një …

Read More »

VETMIA – VETEM POEME PLEQERIE VALLE APO DHE…

Josif Papagjoni …Çapoi dhe hyri në turmë. Edhe pse u shkri me të, mbeti po vetvetja. Sa e çuditshme ishte vetmia?! Je tok me të tjerët e prapë vetëm. Çfarë bukurie! Vetmia, një domosdoshmëri. Por dhe një shlodhje. Me trup je brenda kësaj morie njerëzish që zhurmojnë, me mendje je vetëm, në heshtjen tënde. E qetësonin biseda të tilla të …

Read More »

KARAVASTA, VISTA LA HASTA

Nga Ben Blushi Karavastaja duket si një plazh në të cilin kohët nuk janë ndërruar. Mos ishte për makinat dhe celularët do dukej sikur aty ishte viti 1982. Gratë e shtrira në natyrë lëshojnë gjurmët e tuleve, rrudhave dhe barrave ciklike, si vula të autoritetit të tyre mbi rërë. Burrat luajnë tavëll apo flenë poshtë çadrave duke i shtyrë gratë …

Read More »

LETËR POETIT REBEL PANO TAÇIT

SAZAN GOLIKU Ti Pano ke qenë, je dhe do të mbetesh vagabond i vërtetë, një aventurier i pandreqshëm. Ti je një variant shqiptar i Aleks Zorbës, d.m.th. je Njeri. Ty të njihnin të gjithë në burg e në kampe dhe të donin të gjithë të burgosurit. Dhe ti rriheshe më tepër se kushdo tjetër (edhe për të tjetrët) nga gardianët …

Read More »

Nga cikli ‘Shezlongu i meditimeve’

Capajev Gjokutaj Tri vajza të reja, shtatlarta dhe elegante po dalin nga deti. Pamja ka diçka nga ‘Lindja e Venusit’. Megjithëse mungon guaska e tablos së Botiçelit, në hapsirën rreth tyre ndihet finesa dhe përkryerja e perlës. Më vjen ndër mend që gjyshja ime guaskat i quante xhixhivalle, si të thuash vallzim zonjash a zonjushash. Pastaj krejt pa lidhje më …

Read More »

KUR DALLGËT RRAHIN SHKËMBIN

Nga Miho Gjini S’ka pak orë që jam ndarë edhe me Leonard Bixhilin, që më errdhi për vizitë nga largë , edhe ai, pas Isak Vlashit nga Belgjika, me dëshirën e tyre njerëzore të urimit të çiltër të rikthimit tim në jetë, kur isha nisur për “andejë”, nga moskthimi! Ndofta, nga që mosha bënë edhe të sajën, brënda cakut që …

Read More »

Një rrëfim për një ditë të bukur…

Enver Robelli Deri në vitin 1935 turqit nuk kishin mbiemra. Një popull pa mbiemra, edhe kjo bën vaki. Më 1 janar 1935 hyri në fuqi një ligj që i obligonte turqit të pranojnë një mbiemër. Më 24 nëntor 1934 parlamenti ia kishte dhënë themeluesit të republikës, Mustafa Kemalit, titullin «Atatürk», babai i turqve. Këtë mbiemër s’guxon ta mbajë askush tjetër …

Read More »

Një rrëfim për një ditë të bukur…

Nga Enver Robelli Elias Canetti, hebre i lindur në Bullgari, braktisi Vjenën më 1916 dhe erdhi në Zürich me nënën dhe dy vëllezërit e tij më të rinj. Më vonë, kur u bë shkrimtar me nam, Canetti përshkroi në autobiografinë e tij se si një ditë kishte dalë pranë lumit Limmat në Zürich për të shëtitur bashkë me nënën e …

Read More »

Visi providencial që e riprek

Nga Aleksandër Cipa Sa herë kthehem ( dhe tashmë rikthimet janë shpeshtuar dhe po shumështohen) në visin e Atit, ndiej dhe kam diçka prej kurrili. Ngarkohem me një totem diellor, më saktë dritë të brendshme, tek e cila më shtresëzohen kumtet dhe meditimet. Kurrili është zogu dimëror që afrohet pranë banesave sikur tenton komunikimin me njerëzit. Aty ku rikthehem ka …

Read More »

Në kujtim të gjysheve tona…

Të kujtohet përparësja e gjyshes tënde? Gjyshja ime e mbante gjithmonë, nuk e hiqte thuajse asnjëherënga trupi. Qëllimi i parë i mbajtjes së përparëses ishte mbrojtja e veshjeve poshtë, por mund të përdorej mjaft mirë edhe për të tërhequr tavat nga furra, kur ato ishin pjekur. Në disa raste, gjyshet e përdornin përparësen edhe për të pastruar fytyrat tona, kur bëheshim pis sidomos gjatë lojërave. Kur gjyshja kthehej nga kafazi i pulave, përparësja i shërbente për të mbajtur …

Read More »