Histori

Dokumenti/ Historiani zbulon vlerën reale të arit shqiptar

Historiani Erald Kapri, bashkëngjitur një dokumenti arkivor, zbulon Shqipëria ka rezervë valutore në ar 2.5 ton në total, i cili ruhet në Londër prej 77 vitesh. Ai shkruan më tej se këtë këtë pasuri e krijoi Mbretëria Shqiptare dhe Mbreti Zog dhe se ky kapital i Bankës Shqiptare ruhej në Romë fillimisht, e në pas vitit 1943, ai u konfiskua …

Read More »

Sot është Ditëlindja e Gjergj Kastriotit/ Prishtina nuk e harron

Sot është ditëlindja e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeut. Ai lindi në 6 maj të vitit 1405, në një familje fisnike të Dibrës, siç ishte ajo e Gjon Kastriotit. Kjo ditë e rëndësishme është “injoruar” nga zyrtarët më të lartë të shtetit shqiptar. Deri në këtë moment të ditës, ata nuk kanë bërë asnjë reagim lidhur me ditëlindjen e Skënderbeut. …

Read More »

Perandoria Asiriane, si e shndërruan taktikat ushtarake, në një superfuqi në Lindjen e Mesme

Perandoria Asiriane e ka origjinën në rrjedhën e sipërme të lumit Tigër, midis qyteteve Nimrud, Nineve dhe Ashur, në atë që njihet sot Iraku Veriperëndimor. Pozita gjeostrategjike e saj ishte disi e pasigurt, pasi i mungonin drurët dhe gurët e përdorshëm për ndërtim, por edhe minerali i hekurit për prodhimin e armëve, si dhe stepat për mbarështimin e kuajve. As …

Read More »

Nga Roma e lashtë tek Rusia e Putinit: Vendet e shtrembërojnë historinë

Nga Richard Cohen “Time” Një nga karikaturat e kohëve të fundit në media, paraqiste një mbret të ulur në fronin e tij, që i thotë një oborrtari:Jam i shqetësuar për trashëgiminë time. Vriti të gjithë historianët!”. Dhe në fakt kjo ka ndodhur në të kaluarën. Mënyra se si e regjistrojmë të kaluarën, është ende një lajm kryesor. Në shkurtin e vitit 2020, Matju Koneli i Universitetit të Kolumbias, SHBA, shkroi se si nën presidentin Donald Trump “informacionet jetike po fshihen, ndaj askush – as media dhe mbikëqyrësit e qeverisë sot, dhe as historianët nesër – nuk do të kenë …

Read More »

KËTO JANË TORTURAT E KOMUNIZMIT NGA TË CILAT NDËRRUAN JETË NJËQIND FËMIJË

Vdiqën rreth njëqind fëmijë në Turan, vetëm nga mungesa e ushqimit… Ndërsa Tepelena, ishte kamp shfarosjeje. Atje nuk ekzistonte asnjë farë e drejte, dhe nuk kishte as mjek e as ilaçe. Po të sëmurej njeriu, nuk shërohej më; e priste vdekja. I ftohti dhe era ishin të tmerrshëm… Pjesë nga rrëfimi mbi vuajtjet në internim nga vitit 1945 kur, Nazmi Selimja u internua …

Read More »

Nga OSBE-ja te Karakurt-i, pikëprerjet historike Shqipëri- Ukrainë

Fjalimi i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në Kuvendin e Shqipërisë të martën e 3 majit do të kulmojë përmirësimin e marrëdhënieve mes vendeve gjatë viteve të fundit. Të gjithë ata që kanë probleme me rënien flokëve duhet ta lexojnë urgjentisht! Shqipëria dhe politika e qeverisë shqiptare ka shkuar kah sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë fill pasi kjo e fundit pushtoi Ukrainën …

Read More »

Lufta guerile dhe e kombinuar e Ukrainës dhe Perëndimit kundër agresionit rus

Skender Jashari Ukraina ishte denuklearizuar dhe në këmbim i ishte garantuar në Memorandumin e Budapestit,[1] të nënshkruar më 5 dhjetor 1994, nga liderët e Ukrainës, Rusisë, Britanisë dhe SHBA-së,[2] derisa Franca[3] dhe Kina kanë dhënë garanci për siguri të Ukrainës në dokumente të ndara, e që i garantonin pavarësinë dhe sovranitetin në kufijtë ekzistues të Ukrainës.[4] Mirëpo Rusia, përkundër kësaj kreu agresion në Krime …

Read More »

Historia e 1 majit, Ditës Ndërkombëtare të Punëtorëve

1 Maji njihet si Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve. Ky manifestim lindi nga lufta e punëtorëve për të kërkuar dhe siguruar të drejtat, liritë dhe kushtet e punës e të jetesës. Kjo ditë, ju referohet protestave të punëtorëve, për orar të punës 8 orë, për paga mesatare të garantuara, për pajisje mbrojtëse në vendin e punës. Kërkesa e parë publike është …

Read More »

Dosja sekrete e Sigurimit, historia e ish-Konsullit shqiptar në Zvicër

Media publikon disa dokumente arkivore të nxjerra nga institucioni i Autoritetit për Informimin e Dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit, ku ndodhet dosja voluminoze (formulare, hetimore dhe gjyqësore), e Myrteza Bajraktarit me origjinë nga Gostivari, i cili pasi mbaroi shkollën e mesme në qytetin e Tetovës, në vitin 1952, filloi studimet e larta në Universitetin e Shkupit, në degën e Filozofisë, …

Read More »

Ahmet Zogu ndaloi kultivimin e hashashit, Enver Hoxha e legalizoi për eksport!

Historia e hashashit për shqiptarët është sa e vjetër, aq dhe e re. E njohur si fjalë e produkt shumë herët, vazhdon të shfaqet aktualisht, po me emërime e efekte të reja. Në regjimin e monarkisë është përdorur si mjekim alternativ për qetësim të dhimbjeve të ndryshme. Në epokën e komunizmit ka qenë një produkt eksporti, etiketuar si bimë medicinale. …

Read More »