Art

Arti në zi! Kantautori shqiptar Evans Rama, humb jetën në moshë të re!

Një lajm i hidhur dhe i papritur vjen nga familjarët e kantautorit Evans Rama. Pas dy muajësh luftë me sëmundjen aksidentale të zemrës, më në fund këngëtari u shua në moshë të re, në një nga spitalet prestigjoze të Turqisë. Evans Rama, Vansi lindi në Tiranë më 17 shkurt 1973. Djaloshi kishte një pasion të madh për muzikën dhe përfundoi …

Read More »

“Rikard” , dokumentari si vepër e artistit për artistin

Aleksander Cipa Qasje refleksionuese pas premierës së dokumentarit të Mevlan Shanaj për artistin sharmant Rikard Ljarja Dokumentari “Rikardi” i regjisorit Mevlan Shanaj është një vepër e artistit Shanaj, për artistin Ljarja, të cilët, në jetë dhanë provën e gjatë të të qenit edhe mik për mikun. “Rikard” ofron dhe plotëson një mundësi për shumëkënd, për njohjen me jetën, veprën, personalitetin …

Read More »

Skulptori Besim Caushi, një histori suksesi

 Lindur në 21 dhjetor të 1961 në Gjirokastër, skulptori Besim Caushi, mbaroi në 1980 Liceun artistik ”Jordan Misja”, Tiranë dega skulpturë, specialiteti gdhendje guri dhe më pas falë talentit të tij më 1985 u diplomua në Institutin e Lartë të Arteve (sot Universiteti i Arteve), në degën e skulpturës, specialiteti qeramikë. Pas përfundimit të studimeve të larta, Besimi u kthye …

Read More »

“ShqipVille” fiton kontratën afatgjatë, si model i diversitetit kulturor

Pse po flitet kohët e fundit kaq shumë për “ShqipVille”? Pse shumë shqiptarë por sidomos shumë të huaj që kalojnë pragun e kësaj shtëpie e kthejnë pastaj në një adresë të përhershme? Pse shumë biznese po afrohen dhe po shohin si një strukturë të frytshme dhe marketing të përsosur për produktet e tyre autentike shqiptare? Sepse në zemër të Brukselit, …

Read More »

ANIMA e Dukagjinit si ftesë drejt shpirtit

Në ambientet e bibliotekës universitare të Fakultetit të Edukimit në Universitetin e Durrësit u përurua kolana “Anima” botuar nga shtëpia botuese “Dukagjini”. Takimi u moderua nga Dr. Manjola Zaçellari, pedagoge dhe njëherësh bashkëpunëtore e Dukagjinit, e cila u shpreh se puna cilësore e kësaj shtëpie botuese bën që ajo të qëndrojë në pararojë të botimeve, si dhe të luajë një …

Read More »

Skënder Kamberi, kalorësi i palodhur o pikturës

Edi Kojani DY FJALE PER ‘PIKTORIN E POPULLIT’ SKENDER KAMBERI me rastin e 84 vjtorit te lindjes. Skender Kamberi u lind ne Vlore ne 1939.Mbas Liceut artistik Jordan Misja kryen dhe diplomohet ne Institutin e Larte te Arteve ne 1965.Ka marre pjese ne gjithe ekspozitat lokale e kombetare dhe ka marre mjaft çmime. Punet e tij jane ekspozuar ne Austri,Bukuresht,Kine,Athine,Egjipt,Algjeri,Rome …

Read More »

Opera “Skënderbeu” e Vivaldit

Nga Dorian KOci ==================== Lista e kompozimeve rralla të kryera nga Antonio Vivaldi përfshin dhe operën “Skënderbeu”. Shfaqja e parë e kësaj opere u realizua në Teatro de la Pergola në Firence të Italisë më 22 qershor 1718. Ajo përuroi rihapjen për publikun të këtij teatri. Libreti u shkrua nga Antonio Salvi, libretisti i preferuar i Dukës së Toskanës, Ferdinando …

Read More »

Pikturohet në rrugë për nder të Ditës së Evropës

Për nder të Ditës së Evropës, Zyra e Bashkimit Evropian(BE) në Kosovë ka organizuar një mori aktivitetesh. Shefi i Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog, është shprehur i lumtur që nëntë majin po e feston edhe këtë vit këtu në Kosovë. “Unë jam shumë i lumtur që gjendem sot këtu për Ditën e Evropës. Është traditë që ta festojmë Ditën …

Read More »

Kjo është padyshim një nga pikturat me mesazhin më të madh

Kjo pikturë që paraqet një femër të re në moshë, e cila ushqen me gji një të moshuar të burgosur, është shitur për 30 milionë euro. Piktura është realizuar nga Bernardino Mei dhe mund tëduket perverse, por historia pas saj është tepër e dhimbshme dhe është siguruar nga shumë dokumente historikë. Burri pas hekurave të qelisë u dënua me “vdekje …

Read More »