Analize

“Lufta për paqe edhe mbas 78 vite çlirim”.

Gjeneral ® Piro Ahmetaj: “Lufta për paqe edhe mbas 78 vite çlirim”. Paraprakisht, dëshiroj të uroj përzemërsisht mbarëshqiptarët: “Gëzuar 110 vjetorin e pamvarësisë si dhe 78 vjetorin e çlirimit nga okupatorët nazifashist”. Po ashtu, në këtë atmosferë festimesh, dëshiroj të përsëris: “PËRULJEN për martirët që me pushkë dhe me penë janë flijuar për pamvarësinë, çlirimin si dhe për vlerat perëndimore; …

Read More »

Disa mendime të shkurtra për një film vizatimor, protagonist të të cilëve janë dy fëmijë gay.

Rezarta Caushaj 1. Lojën e bojkotit e ka filluar ky komuniteti i indinjuar sot dhe nuk duhet të çuditen kur përdoret kundër tyre. Ka një urtësi të jashtëzakonshme në atë shprehjen “Bota është me rrota”. 2. Fëmijën tim e lind unë, e rris unë me 100 mijë andralla, e shkolloj unë dhe jam unë që e edukoj ashtu siç unë …

Read More »

Një mënyrë dinake për të mbytur kombin

Shaban Murati Në djep, në familje, në shkollë, në farefis e në shoqëri, shqiptarët si popull janë edukuar t’i përulen vetëm Flamurit Kombëtar dhe të japin jetën vetëm për Flamurin Kombëtar. Atdheshitësit e sotëm nga politika nuk mund të pajtohen me atdhetarizmin, i cili si shtyllë kurrizore mban të bashkuar kombin rreth Flamurit Kombëtar. Në mënyrë tinzare, për t’ua zhdukur …

Read More »

ANALIZA: Si po zëvendësohen serbët e dorëhequr nga institucionet e Kosovës?

Institucionet e ndryshme në Kosovë kanë nisur punën në mbulimin e detyrave të qytetarëve serbë që u dorëhoqën masivisht. Qindra qytetarë serbë të Kosovës, kryesisht nga katër komunat veriore të vendit, kanë hequr dorë nga pozitat e tyre në institucionet e Kosovës që nga 7 nëntori, në kundërshtim të vendimit për riregjistrimin e targave të veturave. Dorëheqjet u dorëzuan në …

Read More »

Gjeneral Piro Ahmetaj: “Vučić nën rrënojat e Perandorisë Putiniste

Përgjatë 25 viteve të fundit, për shkak edhe të funksioneve zyrtare, e kam ndjekur me përgjegjësi shtesë situatën e sigurisë në raport me perspektivën Euroatlantike të Kosovës.  Po ashtu, kam marrë pjesë në 10-ra konferenca në Rajon, Washinton, Bruksel, Qëndra Marshall, Kolegji NATO-s, etj si dhe kam  publikuar (brenda & jashte vendit) disa 100-ndra opinione me rekomandime strategjike për të …

Read More »

Disa piketa per debatin mbi protesten e opozites:

Habion Hasani 1. Berisha nuk mund te beje dot asnjehere proteste te dhunshme. Keto lloj protestash behen vetem nese te shkelin syrin amerikanet; dhuna behet me lejen e tyre. Berisha eshte me karton te kuq; nese behet shkaktar dhune e nxjerrin prej bythe nga stadiumi. Mos ja kerkoni kete gje. 2. Protesta e 7 korrikut dhe ajo e 12 Nentorit …

Read More »

“A e ka pranuar Kurti Asosacionin brenda paktit franko-gjerman?”

Sebastian Zonja “A e ka pranuar Kurti Asosacionin brenda paktit franko-gjerman?” 1. Zgjidhja e situatës në veri të Kosovës Situata e tensionuar në veri të Kosovës, sipas meje, ka një zgjidhje shumë të thjeshtë, mjafton pak politikë e mirëmenduar dhe e koordinuar. Ndërsa ishte në opozitë, Albin Kurti foli për dialog nga poshtë me serbët. Kontrolli i territorit nga ana …

Read More »

Si ra Donald Trump në kurthin e demokratëve…

Enver Robelli Partia Demokratike e Joe Biden ka investuar 19 milionë dollarë në përkrahjen e kandidatëve më ekstremistë republikanë gjatë emërimit të tyre nga Partia Republikane për zgjedhjet në Kongres. Këtë e tregon një hulumtim i “Washington Post”. Tingëllon absurde dhe duket se ka qenë çelësi i suksesit të Partisë Demokratike për të evituar një humbje të thellë në zgjedhjet …

Read More »

Si u gjend Shqipëria në mes të përplasjes SHBA-Izrael me Iranin

Nga Foreign Policy Në fund të tetorit, Kryeministri Edi Rama zhvilloi një vizitë treditore të profilit të lartë në Izrael, ku u takua me kryeministrin izraelit Yair Lapid, Presidentin Isaac Herzog, kryetarin e Knesset-it (parlamenti izraelit) Mickey Levy, ministrin e Financave Avigdor Lieberman dhe kreun e Drejtorisë Kombëtare Kibernetike, Gaby Portnoy. Diskutimet u përqëndruan në rritjen e bashkëpunimit të sigurisë, …

Read More »

Plani franko-gjerman mund të jetë humbja e radhës strategjike e Gjermanisë

Dështimet e Gjermanisë në Ukrainë pasqyrohen në mangësitë e saj në Ballkanin Perëndimor. Kështu shkruan në analizën e tij Janusz Bugajski, anëtari i lartë në Fondacionin Jamestown në Washington DC. Ato simbolizohen nga burokratë si Christian Schmidt, i cili nuk arrin të kuptojë dëmin që po shkakton në Bosnjë-Hercegovinë. Menjëherë pas zgjedhjeve të përgjithshme të tetorit, Përfaqësuesi i Lartë ndërkombëtar …

Read More »