Aktualitet/Lajme

Britania miraton 8 milionë paund ndihmë për Ukrainën

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly, u takua me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në Kiev. Ai siguroi Ukrainën se do vazhdonte ta mbështese derisa të ishte e nevojshme, sipas CNN. Britania njoftoi 3 milion paund (rreth 3.6 milion dollarë) mbështetje për Fondin e Partneritetit për Ukrainën  dhe 5 milionë paund për një nismë të udhëhequr nga Ukraina për …

Read More »

Dyshohet se kreu marrëdhënie seksuale me 20-vjeçaren, arrestohet i moshuari. Nëna: Komshiu më ka përdhunuar vajzën

Një 69-vjeçar është ndaluar nga policia e Belshit, pasi dyshohet se ka abuzuar seksualisht me vajzën e fqinjit, e cila vuan nga probleme të të shëndetit mendor. Bëhet fjalë për shtetasin me iniciale F. H., banues në Belsh, teksa denoncimi në komisariat është bërë nga nëna e vajzës, 42-vjeçarja me inicalet F. H. “Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të …

Read More »

Mbi 430 kg kokainë nga Mali i Zi në Fier, Abazoviç: U koordinuam mirë me Shqipërinë

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç tha se konfiskimi i 430 kilogramëve kokainë në Fier është bërë i mundur në bazë të konstatimeve dhe kontrolleve që janë bërë në Mal të Zi. “Në korrik kam njoftuar kryeministrin, prokurorinë dhe policinë se fshihej një ngarkesë e dyshimtë, ishte kokainë dhe kërkoi një analizë të posaçme. Më pas u vendos bashkërisht …

Read More »

Primaret e Berishës, Julian Deda: Të përballem me një politikan është e vështirë, por unë jam i ‘regjur’ me gara

Julian Deda është një nga kandidatët për postin e kryebashkiakut të Tiranës, në primaret e Partisë Demokratike. Eksperienca në skenat shqiptare sipas Dedës, shërben si përvojë edhe me elektoratin.“Nuk ka garë të lehtë, edhe në profesionin tim ka qenë një garë me veten dhe publikun, pra jam i regjur me këto gara. Të përballesh me një politikan është e vështirë, …

Read More »

Rama takohet me Pedro Sanchez: Me presidentin e sapozgjedhur të Internacionales Socialiste

Kryeministri i Spanjës Pedro Sanchez është zgjedhur President i Internacionales Socialiste. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama, i cili ka postuar foto me Presidentin e Internacionales Socialiste në llogarinë e tij në Facebook. “Me presidentin e sapozgjedhur të Internacionales Socialiste, kryeministrin e Spanjës Pedro Sánchez”, shkruan Rama.

Read More »

Qeni sulmon gruan në Gjirokastër/ Dëmtime të rënda në gjymtyrë, niset me urgjëncë drejt Tiranës

Një grua ka mbetur e lënduar rëndë pas një sulmi nga një qen rruge në Gjirokastër. Ngjarja ka ndodhur para pak minutash në lagjen ”PALORTO”, ku 47-vjeçarja është kafshuar nga qeni në të dy duart. Sulmi i ka dëmtuar kapilarët e venave të gjakut në të dy gjymtyrët. Gjëndja shëndetësore e saj është vlerësuar kritike prandaj është nisur me urgjencë …

Read More »

“Jo mos ik, Endri” – Plas “sherri” live, kreu i Thurjes braktis emisionin pas debatit me zv.ministrin

Kreu i Nismës Thurje, Endri Shabani ka lënë studion e emisionit mbrëmjen e sotme teksa ndodhej përballë një paneli me zv.ministrin e Ekonomisë Besard Kadia. Gjatë debatit për Portin e Durrësit, ai ka replikuar me Kadinë pasi nuk po e lejonte të përfundonte argumentin. Pasi tentoi disa herë të ngrinte tezën e tij dhe Kadia e mori situatën me sportivitet, …

Read More »

Serbia mund të bëhet blerësi më i madh i dronëve ushtarakë në Ballkan

Pas urdhrit të fundit të presidentit serb Aleksandar Vuçiç për të rrëzuar të gjithë dronët që fluturojnë në zonat e ndaluara dhe pranë objekteve ushtarake, zyrtarët iranianë sugjeruan që Serbia të bënte një ofertë zyrtare për të blerë dronët e atij vendi. Nëse është e vërtetë, blerja mund ta bëjë Beogradin operatorin më të madh të dronëve ushtarakë në Ballkan. …

Read More »

Plani i ri i Putinit: Të shkatërrojë infrastrukturën energjetike të Ukrainës

Sulmet ruse në Ukrainë, duke synuar veçanërisht infrastrukturën energjetike të vendit, kanë lënë më shumë se 10 milionë civilë ukrainas në errësirë. Zhvillimet shqetësuese vijnë me rënien e temperaturave në Ukrainë. Ukrenergo, operatori i sistemit të transmetimit të energjisë elektrike në vend, konfirmoi në një deklaratë se sulmet me raketa ruse, së bashku me një rritje të kërkesës, kanë rezultuar …

Read More »

Porti turistik i Durrësit miratohet me 74 vota, reagon Rama: Motor i jashtëzakonshëm ekonomik për Durrësin dhe Shqipërinë

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pasi Kuvendi miratoi me votat e mazhorancës, marrëveshjen për Portin e Durrësit. Përmes një videoje të publikuar në rrjetet sociale, ku tregohej projekti për portin e ri dhe momente nga fjala e tij në Kuvend, Rama shprehet se ndërtimi i portit turistik, do të jetë një motor i jashtëzakonshëm ekonomik për Durrësin e mbarë Shqipërinë. …

Read More »