Aktualitet/Lajme

STATUS POSTMORTEM

Nga Ymer Nurka Nuk do shkruaj vargje për Atë, i cili projektoi rrezet e dritës, për Atë personalitet ekselent që iluminoi realisht atdheun e tij, atdheun tim, Atdheun tonë. Nuk mundem jo të shkruaj qoftë edhe një varg të vetëm, edhe pse Ai e meriton një poemë të bukur, një këngë të madhe zemre. Refleksion Se ti Poet nuk e …

Read More »

Takimi i NATO-s në Madrid

Sot në Madrid mblidhen 30 udhëheqësit e aleancës së NATO-s, për një takim të nivelit të lartë që zhvillohet nesër dhe pasnesër. Takimi vjen në një periudhë të vështirë, të shkaktuar nga agresioni rus kundër Ukrainës. Gjatë takimit udhëheqësit pritet të shfaqin unitetin e tyre në mbështetje të Kievit, të vendosin për shtimin e pranisë së forcave të NATO-s në …

Read More »

Blendi Fevziu leksion shqiptarëve: Kam vizituar plot 130 vende të botës, ja ku mund t’i gjeni vajzat më të bukura

Gazetari i njohur, Blendi Fevziu ka vizituar plot 130 vende të botës. Rreth një muaj më parë, ai zbuloi se ka shkelur në shtete që mbulojnë 82.9 % të territorit të globit. Ndërsa ditën e sotme, Fevziu ka dhënë mendimin e tij lidhur me vajzat e bukura. Sipas gazetarit, femrat e bukura gjenden në vendet e mëdha si SHBA, megjithatë …

Read More »

Një grup hakerësh rus ka shënjestruar Lituaninë – A do të thotë kjo se Rusia ka sulmuar një vend të NATO-s?

Normalisht kuptimi i kësaj do të ishte tmerrësisht i qartë, por ky është një sulm me një ndryshim: jo një sulm fizik, por një sulm kibernetik; dhe të kuptosh se çfarë do të thotë një sulm kibernetik nuk është kurrë e thjeshtë, shkruan Sky News. Anëtari i NATO-s në fjalë është shteti baltik i Lituanisë, i cili u vu në …

Read More »

Ish-roja e kampit nazist, 101 vjeç, dënohet me pesë vjet burgim

Një burrë 101-vjeçar është dënuar të martën nga një gjykatë gjermane me pesë vjet burgim, pas akuzave për ndihmë dhe nxitje në vrasjen e mijërave të burgosurve në kampin nazist të përqendrimit Sachsenhausen gjatë Luftës së Dytë Botërore. Përgjatë gjykimit, i cili ka nisur në muajin tetor të vitit të kaluar, ky burrë, i cili nuk është identifikuar, është deklaruar …

Read More »

Në Australi rritet numri i jofetarëve

Një anketim pesëvjeçar mbi popullatën e Australisë ka treguar se vendi po kalon në ndryshime në aspektin shoqëror. Popullsia e vendit u rrit në 25.5 milionë në sondazhin e vitit 2021 – 2.1 milionë më shumë që nga viti 2016 – dhe të ardhurat mesatare ishin pak më të larta. Për herë të parë, më pak se gjysma e australianëve …

Read More »

Kamerat kapin momentin kur Macron i jep Bidenit lajmin e keq: Kujdes se ka gazetarë

Presidenti amerikan Joe Biden dhe ai francez Emmanuel Macron po bisedonin për krizën e naftës, por për fat të keq biseda e tyre “u kap mat” nga kamerat. Edhe pse këshilltari i Bidenit për sigurinë kombëtare, Jake Sulivan paralajmëroi liderët për gazetarët, ishte shumë vonë pasi fjalët e Macron ishin dëgjuar. Biden dhe Macron po flisnin  për krizën e naftës …

Read More »

Berisha sulmon sërish Ramën: Në Bruksel përfaqësoi Vuçiqin dhe përdori gjuhën e Putinit

Sali Berisha sulmoi edhe një herë Kryeministrin Edi Rama për atë që ndodhi në Samitin e Bashkimit Europian për Ballkanit Perëndimor javën e kaluar. Në fjalën e tij gjatë mbledhjes së kryesisë së PD-së, Berisha u shpreh se Rama shkoi në Bruksel si përfaqësuesi i Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe përdori gjuhë e Presidentit të Rusisë , Vladimir Putin. …

Read More »

Kush ishin eunukët: Shërbëtorët e oborreve mbretërore, që tridheshin për të qenë të kontrollueshëm

Ata mund të ishin skllevër, priftërinj ose zyrtarë oborri. Dikush i përdorte për të shfryrë epshet e veta seksuale, dhe herë të tjera ata shndërroheshin në këngëtarë lirikë. Historia e këtyre meshkujve të tredhur është e gjatë dhe gjithnjë e dhimbshme. Është e gjatë, sepse tredhja e tyre nisi si praktikë mijëra vjet më parë. Është e dhimbshme sepse fëmijët, …

Read More »

Ndryshon çmimi i karburantit në vend

Bordi i Transparencës në datë 28 Qershor 2022, në mbledhjen e radhës vendosi: Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gasoil i standardit SSH EN 590 të jetë 255 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë 243 lekë/litër. Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit benzinë e standardit SSH EN të jetë 242 lekë/litri,ndërsa i shitjes me shumicë 230 lekë/litër. Çmimi …

Read More »