Aktualitet/Lajme

Fitoi Eurovisionin në vitin 2012, Loreen përfaqëson sërish Suedinë në këtë garë

Ish-fituesja e Eurovisionit, Loreen, që me këngën “Euphoria” fitoi konkursin e këngës në vitin 2012, do të përfaqësojë sërish Suedinë këtë vit në eventin që do të mbahet në Liverpool. Ajo tha për podkastin e BBC Eurovisioncast se i duhej bindje për të marrë pjesë sërish, pasi fillimisht nuk pranoi. “Ata bënë pyetjen, përgjigja ishte ‘nuk do të ndodhë’”, tha …

Read More »

“I verboi të gjithë”, pse ishte kaq i veçantë gjerdani që Lady Gaga kishte vënë në eventin e rëndësishëm

Cilës shtëpi bizhuterish i beson Lady Gaga për pamjen e saj në tapetin e kuq të Oscars? Këngëtarja dje vendosi që ta mbante dukjen klasike, duke zgjedhur një varëse mahnitëse nga Tiffany & Co. E themeluar në vitin 1837, shtëpia ka zbuluar një pjesë historike nga arkivi i saj: një varëse platini me diamante nga fundi i viteve 1950, që …

Read More »

Po shkëlqen në Angli dhe pret ftesë nga Silvinjo, mesfushori kuqezi përzgjidhet në formacionin e javës

Anis Mehmeti është përzgjedhur në formacionin e javës në “Championship” të Anglisë nga portali i njohur “Sportinglife”. Mesfushori, i cili u transferua në janar te Bristol Siti, ka shkëlqyer këtë fundjavë në ndeshjen që ekipi i tij fitoi 2-0 ndaj Blekpulit. 21-vjeçari, i cili u aktivizua titullar dhe luajti për gjatë gjithë takimit, dhuroi një paraqitje shumë pozitive, aq sa …

Read More »

Ibrahimovic i pavdekshëm, grumbullohet nga Suedia në moshën 41-vjeçare

Zlatan Ibrahimovic nuk njeh limite. Edhe pse në moshën 41-vjeçare, ai është grumbulluar nga trajneri i Suedisë, Janne Anderson për sfidat e 27 marsit me Belgjikën dhe Azerbajxhanin, të vlefshme për eleminatoret e Euro 2024. Pas dëmtimit të rëndë, Zlatan rikthehet me fanellën e komëbares nordike pas 1 viti mungesë dhe trajneri Anderson i ka idetë të qarta në lidhje …

Read More »

Nuk ndalen fatkeqësitë në Turqi/ Stuhitë shkaktojnë 10 të vdekur në zonat e goditura nga tërmeti

Nuk ndalen fatkeqësitë natyrore në Turqi. Banorët e zonave që u goditën nga tërmeti 7.8 ballë i shkallës Rihter po jetojnë momente tragjike pas reshjeve të dendura të shiut të orëve të fundit, që shkaktuan përmbytje dhe vdekjen e të paktën dhjetë personave, mes tyre një fëmijë 1 vjeç e gjysmë. Zonat që morën goditjen më të madhe ishin Sanliurfa, …

Read More »

Berisha: Opozita finalizon në orët që vijnë koalicionin më të fuqishëm. Ramës i ka mbetur vetëm…

Sali Berisha ka deklaruar se përpjekjet e Edi Ramës “për të shkuar i vetëm në zgjedhje dhe përjashtuar opozitën e vërtetë nga zgjedhjet, morën fund”. “Dështoi me turp! Opozita finalizon në orët që vijnë koalicionin e fuqishëm me të cilin i jep Edi Ramës dhe monizmit të tij, goditjen fatale më datë 14 maj. Ai mbetet në koalicion vetëm me …

Read More »

Rusia do mobilizojë 400 mijë ushtarë të tjerë për luftën në Ukrainë

Rusia do të mobilizojë forca të tjera ushtarake për pushtimin e Ukrainës. Mediat ruse shkruajnë se nga data 1 prill pritet të nis rekrutimi i rreth 400 mijë ushtarëve të tjerë. Nëse një vendim i tillë do të ndërmerret nga Ministrja e Mbrojtjes ruse, ky mobilizim do të shënojë një fazë të re të luftës dhe konflikti i Ukrainës do …

Read More »

Cramon: Marrëveshja me Serbinë do ta përshpejtonte anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Cramon gjatë fjalimit të saj në takimin e 10-të të Komitetit të përbashkët Parlamentar për Marrëveshjen e Stabilizim- Asocimit, ku është i pranishëm edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është shprehur se është optimiste për takimin e 18 marsit në Ohër, pasi ka parë sinjale pozitive nga Kosova dhe Serbia. “Përgatitjet për takimin …

Read More »

Aksident në Bulqizë/ Plagoset rëndë shoferi, makina bëhet copash

Një aksident ka ndodhur në rrugën e Arbrit në Bulqizë me pasojë plagosjen e një personi. Një makinë tip “Audi” me targa AB051 ID ka dalë nga rruga. Ngjarja ka ndodhur para pak minutash ne aksin rrugor Bulqizë-Fushë Bulqizë në vendin e quajtur “Ura e Re”. Aksidenti është pikasur nga drejtuesit e automjeteve të cilët kanë njoftuar ambulancën dhe policinë …

Read More »

Dan Hutra i vrau motrën dhe bashkëshorten shtatzënë, rrëfehet vëllai i Elena Hysës: Po të isha në shtëpi, s’do ndodhte! Tani kam probleme me familjen e gruas

Erjon Hysa, burri i Hasime Dafkut e cila u vra nga Dan Hutra teksa ishte shtatzënë, ka folur për ‘Pa Gjurmë’. Ai thotë se “po të isha unë në shtëpi nuk do të kishte ndodhur kjo masakër”, pasi ndodhej në Gjermani. Ai ka humbur bashkëshorten dhe motrën, por prpblemet nuk kanë të sosur për të, pasi familja e Hasime Dafkut …

Read More »