Aktualitet/Lajme

ITALI/ Raportohen 12 të zhdukur, Ministri i Brendshëm italian: Njerëzit nën baltë, situatë e rëndë dhe e vështirë

“Ka vështirësi në operacionet e shpëtimit sepse kushtet klimatike janë shumë kërkuese. Ne po dërgojmë automjete si nga deti ashtu edhe për fluturimet ajrore. Jam në kontakt të ngushtë me kryeministren italiane Giorgia Meloni dhe kolegët e mi, ministra. Është një situatë në zhvillim, shumë serioze, për të ndjekur. Për çdo vdekje do të ketë deklaratë”, tha ministri i Brendshëm Matteo …

Read More »

Kokaina nga Kolumbia/ Si doli në përgjime bashkëpunëtori i Nuredin Dumanit, e vetmja femër e arrestuar në mega-operacion…

Ditën e premte, (25 nëntor) SPAK doli për të dhënë detaje të një prej goditjeve më të mëdha në fushën e narkotikëve në vendin tonë. Përpos personave të arrestuar, të cilët duket se kanë secili nga një rol të caktuar në grup, që thuhet se drejtohej nga një biznesmen, mësohet se ende në kërkim janë edhe 5 persona të tjerë. …

Read More »

Prona 200 mijë euro në Pogradec, policia e sekuestron: U fitua nga me dokumente false!

Një pasuri me vlerën e 200 mijë eurove është sekuestruar ditën e sotme në Pogradec, e cila dyshohet se rrjedh nga veprimtaria kriminale e falsifikimit të dokumenteve, e kryer nga 2 shtetas. Pasuria ishte në emër të shtetasve me inicialet A.L 47-vjeç dhe B.A 46-vjeç, që të dy banues në Pogradec. Vijon puna për gjurmimin, evidentimin dhe sekuestrimin e pasurive …

Read More »

Bashkia vishet me flamurin gjigand kuqezi, Veliaj: Gëzuar 110-vjetorin e Pavarësisë Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ka uruar qytetarët për 110-vjetorin e ngritjes së flamurit në Tiranë. Përmes një postimi në rrjete sociale, Veliaj shpreh bindjen se ditët më të mira janë përpara. “Gëzuar 110-vjetorin e Pavarësisë Tiranë! Ditët më të mira i kemi përpara”, deklaron Veliaj. Ndërkaq, Bashkia e Tiranës është veshur me një flamur gjigand. Gjithashtu, në …

Read More »

Anulohet vendimi i Haradinajt për rritjen e pagave të kabinetit qeveritar

Qeveria e Kosovës gjatë kësaj jave ka miratuar ligjin për paga si dhe ka anuluar vendimin e ish kryeministrit Ramush Haradinaj, për rritjen e pagave për kabinetin qeveritar, duke e cilësuar atë si joligjor. Mirëpo, nga ky vendim për uljen e pagave te qeverise, u preken edhe institucionet e drejtësisë.Për këtë arsye, pati reagim te menjëhershëm nga gjyqtaret dhe prokuroret. …

Read More »

Nuk është veç një Perëndim: A po realizohet parashikimi i Robert Kagan – përçarja e evropianëve kantianë me amerikanët hobbesianë?

Nga Armat Matoshi Që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë dhe krijimi i Bashkimit Evropian, amerikanët dhe evropianët kanë trajtuar në mënyra të ndryshme prioritetet strategjike në politikën e jashtme. Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës u duk sikur ka unifikuar përfundimisht perëndimin me armikun e përbashkët që kërcënon. Por, me gjasë për shumë shkurt. Zyrtarët e lartë evropianë kanë filluar ankesat. …

Read More »

Droga e kapur në Fier, GJKKO lë në burg 10 të arrestuarit! Thasët me pleh kimik u porositën në Kolumbi nga…

GJKKO ka dhënë masën “arrest me burg” për 10 personat e arrestuarit për drogën që u kap në Fier. Mësohet se thasët me pleh kimik kanë porositur nga Zenel Çervenaku, por ky i fundit ka thënë se s’ka pasur dijeni për drogën. Sipas Çervenaku, ai ka porositur vetëm pleh organik. Gjithashtu edhe të arresuarit e tjerë kanë pretenduar se nuk kanë pasur …

Read More »

Makinat elektrike: pse prodhim në Indi dhe jo Evropë?

Gjiganti shumëkombësh i makinave Stellantis ka arritur në përfundimin se aktualisht nuk mund të prodhojë automjete elektrike të përballueshme në Evropë dhe po kërkon vende prodhimi më të lira si India, tha një ekzekutiv. Nëse India, me bazën e saj të furnizuesve me kosto të ulët, përmbush objektivat e cilësisë dhe kostos së Stellantis deri në fund të vitit të …

Read More »

Greqia u “gëzohet” dronëve amerikanë në tokën e saj

SHBA kanë vendosur tetë drone MQ-9 Reaper në Greqi për një vit, njoftoi Pentagoni. Dronët janë vendosur në bazën ajrore të Larisa-s. Kjo u konfirmua pas raportimeve në mediat greke se dronët dhe personeli i tyre mbështetës janë vendosur në bazë që prej 12 nëntorit. Dislokimi u bë si pjesë e një marrëveshjeje të nënshkruar më 1 nëntor midis Komandës …

Read More »

Rusia nxjerr raketat bërthamore, Anglia jep alarmin: Çfarë thuhet në raportin e fundit

Ministria Britanike e Mbrojtjes tërhoqi vëmendjen e mediave të huaja në lidhje me raportin e fundit mbi arsenalin e raketave që ka aktualisht Rusia në përdorim. Raporti, i cili fokusohet te sulmet e shtuara ruse ndaj vendbanimeve civile gjatë muajve të fundit përmban detaje të shumta teknike në lidhje me kapacitetet e vërteta të Rusisë si edhe llojin e raketave …

Read More »