Aktualitet/Lajme

Parashikimi i motit 20 Nëntor 2022

Sipas MeteoAlb, vendi ynë përgjatë gjithë 24 orëshit do të jetë kryesisht në dominimin e motit të vranët, ku parashikohet që herë pas here vranësirat të pësojnë zhvillime dhe të gjenerojnë reshje shiu. Pritet që reshjet në zonat Veriore dhe Jugore të jenë edhe në formë rrebeshi. Në orët e mesditës pritet një dobësim ië përkohëshëm i sistemit të reshjeve, …

Read More »

Tesla tërheq mbi 321.000 automjete nga tregu amerikan

Prodhuesi i automjeteve elektrike Tesla po tërheq më shumë se 321.000 automjete nga tregu amerikan, sepse dritat e pasme në ato makina mund të mos funksionojnë me ndërprerje, sipas një dokumenti të publikuar sot. Prodhuesi i automjeteve elektrike me bazë në Teksas tha se tërheqja mbulon disa automjete Model 3 për vitin e ardhshëm dhe Model Y nga 2020 deri …

Read More »

Publikohet kënga zyrtare për Kupën e Botës “Katar 2022”

Ylli i hip hopit, Nicki Minaj, është bashkuar me artistin kolumbian Maluma dhe këngëtaren libaneze Moriam Fares   dhe kanë kënduar këngën zyrtare për  Kupën e Botës në Katar. Kënga “Tukoh Taka”, pëkthyer Klik klak me tekst në anglisht, spanjisht dhe arabisht, u publikua një ditë më parë dhe është kolona zanore zyrtare e FIFA-s për Kupën e Botës 2022. Maluma …

Read More »

Modelja-këngëtare shqiptare: Na paragjykojnë dhe ofendojnë, por dhe ne kemi familje

E ftuar në emisionin “Jo Vetëm Modë”, ka qenë Melisa Lleshi, e bërë e njohur tek “Për’puthen”. Së fundmi ajo ka bërë edhe një këngë, ndërsa ka folur për profesionin e saj dhe pjesëmarrjen e saj në “Dance  Albania”. E pyetur nëse ka pasur ndonjë mospëlqim ndaj komenteve që ka bërë juria për të, Melisa shprehet se për kërcimin nuk …

Read More »

Emri/ Dhuna ndaj gazetarit Adriatik Doçi, në kërkim një efektiv policie, largoi me motor autorin e sulmit nga vendngjarja

Komisariati nr. 5 ka arritur të zbulojë edhe një efektiv policie, pjesë e komisariatit nr. 4, i cili ka ndihmuar 32-vjeçarin Redon Skutera, i cili sulmoi gazetarin Doçi pranë banesës së tij. Ermir Doda, i proceduar edhe për ndërtim pa leje, ka asistuar Redon Skuterën, duke e larguar nga vendi i ngjarjes me motorr, por dyshohet se ka marrë pjesë …

Read More »

Mediat serbe: Kurti e Vuçiç pajtohen se kriza u konvenon të dyve, ashtu vazhdojnë qëndrimin në pushtet

Gazeta opozitare serbe, Danas, duke u thirrur në burime diplomatike të afërta me dialogun Kosovë-Serbi në Bruksel, ka shkruar se “askush nuk e ka idenë se si të veprohet në lidhje me zgjidhjen e çështjes së Kosovës”. Mirëpo çfarë kanë kuptuar këto burime, shkruan më tej Danas, se tashmë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, janë …

Read More »

Nuk e lanë të bëjë karrierë dhe…?! Meta: Koha për t’i dhënë fund këtij regjimi që na vrau shpresën!

Kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka zhvilluar sot një takim me strukturat në qytetin e Lezhës. Meta tha se është koha për të bërë gjithçka që t’i japim fund këtij regjimi shpresëvrasës, që quhet Rilindje. Ai tha se këtë gjë e kanë të qartë dhe socialistët e ndershëm. “Për të shprehur vullnetin e Partisë së Lirisë dhe vullnetin …

Read More »

Spiunët në “qark”/ Presidenti Begaj dekreton ligjin për hapjen e dosjeve të ish-Sigurimit, botohet në Fletoren Zyrtare

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj ka dekretuar ligjin për disa ndryshime dhe shtesa në lidhje me të drejtën e informimit për dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit. Dekretimi, sipas njoftimit në Presidencës, është kryer me datë 11 nëntor. “Shpalljen e ligjit nr. 72/2022, “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 45/2015, ‘Për të drejtën e informimit për dokumentet e ish-sigurimit …

Read More »

“Të dua”, Luana Vjollca i bën për herë të parë publikisht dedikimin romantik partnerit

Një mënyrë e mirë për t’i mbajtur shikuesit të gozhduar para një programi televiziv është edhe të zbulosh gjërat më pikante nga episodi i ardhshëm. Këtë taktikë ndjek edhe Luana Vjollca nëpërmjet promove të puntatave të ardhshme të “Zemër Luana”. Promoja e kësaj të diele tregon tre çiftet e njohura, Sarah Berishën dhe Dj Pm, Almeda Abazin dhe aktorin turk …

Read More »

“Skënder Gjinushi më përjashtoi nga konferenca” – Akademia e Shkencave: Shpifje e ulët dhe e pavërtetë e Ledi Shamkut

Pak ditë më parë studiuesja Ledi Shamku ka hedhur akuza për Akademinë e Shkencave dhe Kryesinë e saj se është ndërhyrë për përjashtimin e saj si pjesëmarrëse në konferencën “Shqipja standarde sot që u mbajt në Prishtinë nga dy akademitë. Këshilli organizativ i konferencës “Shqipja standarde sot” ka reaguar ndërkohë me një deklaratë, duke e quajtur shpifje pretendimin e studiueses …

Read More »