Aktualitet/Lajme

Vëllai i Monika Kryemadhit, mbi 50 mln lek për një ditë pune

Nga analiza të ftohta që i janë bërë rritjes elektorale të LSI-së, që kulmoi në 2017-n me 20 mandate, ‘suksesi’ i faturohet strategjisë së përdorur nga Ilir Meta, ku nga 2009-ta deri në 2013-n në koalicion me Sali Berishën mori nën drejtim ministritë e tenderave. Pas 2013-s, strategjia ndryshoi dhe LSI mori copa të majme në administratë. Mes koncesioneve e …

Read More »

Lajçak: Marrëveshje të reja mes Kosovës dhe Serbisë janë në prag të finalizimit

I Dërguari i Posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, tha se shpreson se shumë shpejt do të ketë një marrëveshje për personat e pagjetur. “Sa i përket personave të zhdukur normalisht që është çështje urgjente dhe shumë çështje e ndjeshme dhe e rëndësishme. Ajo çka jemi duke punuar është që t’i japim mbikëqyrje politike dhe ta përshpejtojmë punën …

Read More »

Rama pritet nga Mbreti i Spanjës, Felipe VI

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe bashkëshortja e tij, Linda, janë pritur nga Mbreti i Spanjës, Felipe VI dhe mbretëresha Letizia e Spanjës, në një mbrëmje mirëseardhjeje gjatë Samitit tre-ditor të NATO-s, i cili po zhvillohet në Madrid. Mbrëmja është zhvilluar në pallatin presidencial në Madrid, ku janë pritur të gjithë drejtuesit e shteteve anëtarë të NATO-s. Samiti dha frytet …

Read More »

Ekskluzive/ Ambasadori i Kosovës në Shqipëri z. Skënder Durmishi: Jemi një komb, me dy shtete. Mund të bëjmë më shumë për të përkrahur njëri-tjetrin!

Intervistë Ekskluzive për ARGUMENTUM.al me Ambasadorin e Republikës së Kosovës në Shqipëri Z. Skënder Durmishi Intervistoi: Marjana Doda “Shqipëria dhe Kosova, përveç historisë dhe sentimenteve, shumicën e orientimeve strategjike i kanë të njëjta, por mund të bëjmë më shumë për të përkrahur njëri- tjetrin, në të gjitha fushat”, kështu shprehet në një intervistë ekskluzive për Argumentum.al Ambasadori i Republikës së Kosovës në …

Read More »

“Shqipëria, vend përpunimi i kokainës”- Eksperti i kriminalistikës ngre alarmin: Bandat s’kanë më interes për kanabis

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço ka ngritur alarmin se Shqipëria po shndërrohet në një vend për përpunimin e drogave të forta, si heroina apo kokaina. Teksa komentoi raportin e publikuar sot për kultivimin e kanabisit, ku Shqipëria renditej e shtata në botë, Karamuço u shpreh në “Open” se është e vërtetë që ka një ulje të kanabisit në vend, pasi …

Read More »

Protesta e 7 korrikut , Kryemadhi: Do jem krah Berishës

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka konfirmuar se do të marrë pjesë në protestën e 7 korrikut e thirrur nga Sali Berisha. Ajo ka deklaruar se nuk është një detyrim politik, por shoqëror dhe njerëzor që qytetarët të marrin pjesë në protesta. Edhe pse janë ditë të nxehta, Kryemadhi deklaroi se njerëzit janë aktivë për protesta dhe …

Read More »

Veterani i KGB-së dyshohet se ka ndihmuar Rusinë në Ukrainën perëndimore | Albanian Post

Zyra e prokurorit rajonal të Lviv ka njoftuar një banor vendas se ai dyshohet për tradhti për të ndihmuar forcat ruse në Ukrainë, raporton agjencia e lajmeve “Interfax”. Sipas hetimeve, personi, një veteran i Komitetit Sovjetik të Sigurisë së Shtetit (KGB), “ndihmoi shtetin agresor dhe formacionet e tij ushtarake në kryerjen e aksioneve subversive kundër Ukrainës”. “Duke përdorur një mesazher …

Read More »

Sekretari i Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar plas deklaratën e fortë: Putini mund të sulmojë përtej Ukrainës

Sekretari i mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace, ka deklarua sot se ekziston një “rrezik shumë real” që Vladimir Putin të “shpërthejë” përtej kufijve të Ukrainës. Duke folur në një konferencë shtypi, Ben Wallace e përshkroi Rusinë si “kërcënimin më të drejtpërdrejtë dhe urgjent për Evropën”. Wallace kritikoi gjithashtu vitet e zbrazjes së forcave të armatosura të Mbretërisë së …

Read More »

Edi Rama “përplaset” me Erion Braçen për lopët: Do kenë ngordhur. Deputeti: Nuk i numërova unë

Kryeministri Edi Rama ka komentuar postimin e deputetit socialist Erion Braçe i cili ka shkruar një ditë më parë se krahasuar me vitin 2018 kemi 65 mijë lopë, 250 mijë dele dhe 100 mijë dhi më pak. Rama ngre pyetjen ‘më thoni ku ikën lopët kur sot Shqipëria prodhon 97% të qumështit që konsumon’. “Shqipëria, meqë kemi dëgjuar shumë, që …

Read More »