Aktualitet/Lajme

Milaim Zeka: Partitë politike në Shqipëri e Kosovë kanë pasur skuadra për vrasjen e njerëzve

Gazetari Milaim Zeka deklaroi se partitë politike në Shqipëri dhe Kosovë kanë pasur brenda vetes skuadra për vrasjen e njerëzve. I ftuar në emisionin “Ora e Betit”, ai tregoi përvojën e tij në televizionet shqiptare. “Partitë politike në Shqipëri dhe Kosovë kanë pasur brenda vetes edhe skuadra për vrasje të njerëzve. Rrahje të gazetarëve, vrasje të kundërshtarëve politikë, këto dihen. …

Read More »

Dështon seanca në GJKKO për inceneratorin e Elbasanit, shkak mungesa e avokatëve

Seanca e parë në Gjykatën e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO) për inceneratorin e Elbasanit ka dështuar në themel. Shkak u bë mungesa e dy avokatëve, përkatësisht i Etleva Kondit, e cila ishte e pranishme, por kërkoi të ishte i pranishëm avokati që ndodhej jashtë Shqipërisë dhe avokati i kompanisë “Albtek Energi shpk”. Prokuroria përfaqësohej nga Klodian …

Read More »

Lulzim Basha dorëzon në Këshillin e Evropës rezolutën për rindërtimin e Ukrainës

Lulzim Basha, në cilësinë e anëtarit të grupit PPE, ka dorëzuar në Keshillin e Europës një Rezolutë që mbështet rindërtimin e Ukrainës. Në rezolutën e hartuar nga Lulzim Basha, kërkohet krijimi i një fondi ndërkombëtar ku të depozitohen asetet e Federatës ruse dhe të shërbejnë për të financuar projektet e rindërtimit të infrastrukturës në Ukrainë. Gjithashtu rezoluta kërkon transferimin e …

Read More »

VIDEO/ Yuri Kim në Roskovec, pensionisti i lë një porosi: Kujdesuni për Shqipërinë, është vendi më i mirë

Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim ka vizituar Roskovecin për të parë ndikimin pozitiv që po bën projekti “STAR3” për të forcuar qeverisjen vendore dhe angazhimin qytetar. Gjatë vizitës ajo është takuar dhe me banorët e Roskovecit të cilët i kanë lënë dhe një “porosi” ambasadores. Njëri prej pensionistëve i shprehu asaj vlerësimet për punën që ka bërë, gjithashtu i kërkoi …

Read More »

Guterres: Shoqëria e fortë demokratike janë vendet që përmirësohen vet

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka folur sot në Samitin e Dytë të Demokracisë që u mbajt në Shtëpinë e Bardhë. Ai ka thënë se shumë shtete të botës vuajnë nga problemet të cilat nuk janë në përputhje me demokracinë. “Demokracia, sundimi i ligjit dhe respektimi i të drejtave të njeriut, janë të gjitha shenja të …

Read More »

Kush janë dy izraelitët që qëndrojnë pas propagandës së Vuçiqit

Përveç infrastrukturës së fortë partiake, levave të pushtetit, skenës mediatike dhe disiplinës së fortë partiake, qeveria e SNS-së dhe lideri i saj Aleksandar Vuçiq nuk do të kishin qëndruar për aq gjatë pa shërbimet e ekspertëve të marketingut nga Izraeli. Asaf Eisin dhe Tal Hanan janë pjesë e makinerisë propagandistike dhe mediatike të Vuçiqit, të cilët që nga viti 2008 …

Read More »

I ftohti dëmton pemtarinë në juglindje/ Fermerët: Rrezikojmë të humbasim 80% të prodhimit

Ulja e menjëhershme e temperaturave në disa gradë nën zero ka sjellë dëmtime në drufrutorë, kryesisht në varietetet e hershme të kumbullës dhe qershisë në zonën e Korçës. Sipas fermerit Jorgo Fraholli, nëse temperaturat ulen më tej dëmet do të jenë të mëdha Shifeni këtë sythin, tani kjo nuk kuptohet, por pas 3 ditësh do të kuptohet se sa i …

Read More »

Rama ndan foton me kampionet olimpike: Simbolet e reja të FA-së

Kryeministri Edi Rama ndau sot në rrjetet sociale një foto me tre kampionet olimpike shqiptare, Majlinda Kelmendi, Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi. “Me vajzat e mahnitshme të Kosovës dhe simbolet e reja të Forcave të Armatosura të Shqipërisë”, u shpreh Rama, ndërsa ndau foton. Kryeministri Rama ishte i pranishëm dje në promovimin e librit “Kryemjeshtri”, kushtuar rrugëtimit të trajnerit Dritan …

Read More »

“900 milionë euro për 5 vite”, BB do të financojë Shqipërinë për vende pune dhe zhvillim ekonomik

900 milionë euro është vlera e plotë e investimeve që do të burojnë nga Strategjia e Partneritetit, e nënshkruar midis Bankës Botërore dhe qeverisë shqiptare. Ajo do të shtrihet në periudhën 2023-2027. Nga ndërtimi i urave, tek bujqësia konkurruese, qeverisja “online” apo financimi i politikave të zhvillimit të qëndrueshëm. Janë këto 4 projektet e reja që do të financohen nga …

Read More »