Aktualitet/Lajme

Kanadaja gabon penalltinë, Belgjika merr fitoren dhe kreun e grupit falë një goli

Belgjika fitoi 1-0 kundër Kanadasë në grupin F të Kupës së Botës. Në ndeshjen debutuese në këtë event, të dyja skuadrat dhuruan emocione në një 90 minutësh të mbushur me raste. Goli i vetëm i ndeshjes u shënua nga Michy Batshuayi në minutën e 44 pas asistit nga 60 metra të Alderweired. Ndeshja nisi mirë për Kanadanë, me skuadrën e …

Read More »

“Tërmet 7-ballësh” dhe rekord, Spanja e frikshme me 7 gola në Doha, “torturon” Kosta Rikën e kap kreun e grupit

Spanja tregohet e pamëshirshme në ndeshjen e parë të Botërorit, teksa fitoi me goleadë 7-0 ndaj Kosta Rikës.Në Doha, siparin e golave e hapi Dani Olmo, që pas një lëvizje të bukur dërgoi sferën në rrjetë.Dyfishimi i shifrave erdhi nga Asensio, pas një asisti të Albas. Spanjollët fitojnë penallti dhe e shndërrojnë në gol me Torres. “Furia e kuqe” do …

Read More »

Analisti: Serbët kanë masakruar në dekada shqiptarët e Kosovës, BE po u jep krah Vuçiçit dhe ekstremistëve

Analisti dhe aktivisti malazez Ljubomir Filipović, një njohës i mirë i Ballkanit, Kaukazit dhe Azisë qendrore, në një mesazh në profilin e tij Twitter, që ka shkaktuar reagime të forta, shkruan se Kosova ishte nën një administrim të stilit kolonial nga Serbia që nga viti 1912, dhe në Beogradin e viteve ‘80 futi aparteidin e stilit rodezian në të cilin …

Read More »

Garante e projektit të Durrësit është familja sundimtare e Emirateve

Një prej pikave më të forta të debatit për projektin e Portit të Durrësit ishte fakti se 40% e aksioneve i takonin biznesmenit Mohamed Alabbar, ndërsa pjesa tjetër e 60% në dukje përfshin familjarët e tij. Kjo e dhënë paaprake e bënte projektin të dukej si një biznes strikt familjar i një biznesmeni dhe jo një angazhim i koorporatës Emaar, …

Read More »

Problemet shëndetësore/ Putin filmohet sërish duke u mbajtur pas karriges në mënyrë të pazakontë

Vladimir Putin është filmuar sërish ndëersa mbahet në mënyrë të pazakontë pas karrikes ndërsa supozimet rreth shëndetit të presidentit rus janë më të shumta se kurrë më parë. Në pamjet e filmuara gjatë takimit së të martës me Miguel Díaz-Canel, presidentin e Kubës dhe njëkohësisht kreun e partisë komuniste të vendit, Putini shihet ndërsa qëndron i ulur në karrige në …

Read More »

Shpallën Rusinë shtet sponsor të terrorizmit, Parlamenti Evropian goditet nga sulmet kibernetike

Faqja zyrtare e Parlamentit Evropian u hakerua të mërkurën pasdite, vetëm disa orë pasi eurodeputetët miratuan një rezolutë që e shpall Rusinë “shtet sponsor të terrorizmit”. “Parlamenti Evropian është nën një sulm të sofistikuar kibernetik. Një grup pro-Kremlinit ka marrë përgjegjësinë,” tha presidentja e Parlamentit Evropian Roberta Metsola. “Ekspertët tanë të IT-së…po mbrojnë sistemet tona. Kjo pasi ne e shpallëm …

Read More »

Liderët europian në Tiranë më 6 dhjetor, Samiti BE-Ballkani Perëndimor do të kushtojë 50 mln lekë

Samiti i Bashkimit Europian-Ballkani Perëndimor që do të mbahet në 6 dhjetor në Tiranë do të kushtojë 50 mln lekë. Ky fond për organizimin e një prej ngjarjeve më të rëndësishme në vend, që do të sjellë në kryeqytet liderët europian, do përballohet nga fondi rezervë i buxhetit të shtetit, i miratuar për vitin 2022. “Drejtorisë së Shërbimeve Qeveritare, në …

Read More »

“Situata nuk është stabile”, Zvicra kërkon ta shtojë praninë ushtarake në Kosovë

Këshilli Federal i Zvicrës i ka kërkuar Parlamentit Zviceran që të zgjasë praninë e detashmentit ushtarak paqeruajtës zviceran në Kosovë deri në vitin 2026 dhe gjithashtu “t’i japë asaj njëfarë lirie për sa i përket personelit”. “Situata aktuale atje mbetet e paqëndrueshme”, thuhet në kërkesën e Këshillit njofton Radio Televizioni shtetëror i Zvicrës. “Për NATO-n, angazhimi i Forcës së Kosovës …

Read More »

Përplaset me trafikndarësen, ndërron jetë drejtuesi i motomjetit në Shijak

Aksident në Shijak. Një 40-vjeçar, teksa ishte duke drejtuar motomjetin e tij në fshatin Rrotull, ka humbur kontrollin e më pas është përplasur me trafikndarësen e rrugës. Ngjarja ndodhi rreth orës 13:00, në fshatin Rrotull. B. B., rreth 40 vjeç, duke drejtuar motomjetin, ka humbur kontrollin mbi drejtimin e motomjetit dhe është përplasur me trafikndarësen e rrugës. Si pasojë e …

Read More »

Plas sherri në Devoll, burrë e grua rrahin njëri-tjetrin

Një çift në fshatin Braçaj të Devollit janë konfliktuar midis tyre. Sherri dyshihet se ka degraduar deri në përdorimin e dhunë fizike dhe psikologjike ndaj njëri-tjetrit. Për pasojë Policia e Devollit ka nisur hetimet për bashkëshortët me iniciale D.T dhe A.T. “Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Devoll referuan materialet në Prokurori dhe filloi procedimi penal në …

Read More »