Aktualitet/Lajme

Ukraina lëshon paralajmërimin e fortë, përgatitet me shpejtësi Perëndimi, detajet e fundit

Ukraina po përgatitet për shtimin e sulmeve nga Rusia dhe paralajmëroi sot mundësinë për një raund të ri evakuimesh nga kryeqyteti, pas një qetësie relative nga sulmet ajrore mbi infrastrukturën energjitike në javët e fundit. Ndërkohë, në Perëndim, po rriten përgatitjet për shtimin e ndihmave humanitare për Ukrainën, veçanërisht për ngrohjen në muajt e ftohtë të dimrit. Presidenti ukrainas Volodymyr …

Read More »

Filmi për fëmijë me dy djem homoseksualë nxit debate në Tiranë

Një film i animuar për fëmijë, që trajton historinë e dy djemve homoseksualë që dashurohen me njëri-tjetrin ka ngjallur debate për transmetimin tij në kinematë e Tiranës. Në mesin e atyre që e kundërshtuan transmetimin e filmit, ka dy detaje mbi të cilat ngrihen argumentat kundër. Së pari është përkthimi hileqar që i është bërë titullit. Në anglisht vepra vjen …

Read More »

Gjeniu 7-vjeçar nga Kosova zë vendin e parë në Garën Ndërkombëtare të Matematikës

Molos Gashi, një gjeni 7-vjeçar nga Kosova, ka triumfuar në një garë ndërkombëtare në fushën e matematikës, të zhvilluar në Dubai. Molosi nuk ishte një fëmijë i panjohur në Kosovë, pasi për talentin dhe aftësitë e tij matematikore, ishte diskutuar dhe më parë në mediat kosovare. “Molos Gashi, nxënës i klasës ll-1, merr vendin e parë në Dubai në garën …

Read More »

Kulla më e lartë në Dubai, Burj Khalifa ‘vishet’ Kuq e Zi për 28 nëntor

Një urim kreativ dhe i veçantë ka ardhur për Shqipërinë me rastin e 110 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë nga Emiratet e Bashkuara Arabe. Kulla më e lartë në botë, “Burj Khalifa” që gjendet në Dubai, u ‘vesh’ pasditen e së hënës me ngjyrat e flamurit Kuq e Zi. “#BurjKhalifa ndez dritat me flamurin shqiptar në festimin e ditës kombëtare …

Read More »

Rama kujton Adem Jasharin: Lindi në 28 nëntor dhe vdiq për të jetuar përgjithmonë, si legjenda e gjallë e flamurit

Kryeministri Rama ka ndarë një shkrim për ditën e lindjes së heroit Adem Jashari, e cila përkon me ditën e Flamurit të Kombit Shqiptar. Teksa publikon foton e shtëpisë në Prekaz, kryeministri thotë se nëse ajo nuk do të ishte ende aty, sikur familjarët e vrarë të Adem Jasharit të mos ishin banorë të asaj shtëpie dhe sikur vetë Adem …

Read More »

Yuri Kim mesazh për 110-vjetorin e Pavarësisë: Frymëzuese ruajtja e gjuhës dhe kulturës unike të popullit shqiptar

Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim  nga Korça ka publikuar një mesazh urimi drejtuar shqiptarëve me rastin e 110-vjetorit të Pavarësisë. Kim ka zgjedhur që të vizitojë Mësonjëtoren e parë shqip, ndërsa ka ndarë disa foto në “Instagram” shkruan se është frymëzuese për të mësuar se lufta për pavarësinë e Shqipërisë nisi me luftën për të ruajtur gjuhën dhe kulturën unike të …

Read More »

“Lufta për paqe edhe mbas 78 vite çlirim”.

Gjeneral ® Piro Ahmetaj: “Lufta për paqe edhe mbas 78 vite çlirim”. Paraprakisht, dëshiroj të uroj përzemërsisht mbarëshqiptarët: “Gëzuar 110 vjetorin e pamvarësisë si dhe 78 vjetorin e çlirimit nga okupatorët nazifashist”. Po ashtu, në këtë atmosferë festimesh, dëshiroj të përsëris: “PËRULJEN për martirët që me pushkë dhe me penë janë flijuar për pamvarësinë, çlirimin si dhe për vlerat perëndimore; …

Read More »

Pse Donald Trump nuk po kthehet (për momentin) në Twitter?

Donald Trump e adhuron Twitterin. Në vitin 2017, ai deklaroi se nuk do të ishte bërë president i SHBA-së pa këtë rrjet social, raporton BBC. “Twitteri është një gjë i mrekullueshëm për mua, sepse e shpërndaj fjalën time… mund të mos isha këtu duke ju folur tani si president, nëse nuk do të kisha një mënyrë të sinqertë për ta ndarë …

Read More »

“Udha e mbarë”, Beniada i përgjigjet Einxhel me një këngë dhe zbulon arsyen e prishjes së miqësisë

Beniada Nishani ka komentuar deklaratat e Einxhel Shkirës, e cila ka treguar kohë më parë se nuk flasin bashkë e se nuk kanë as numrat e telefonit. “Kemi rastisur bashkë por nuk janë takuar akoma. Ngaqë nuk ma ka numrin e telefonit prandaj”, tha asokohe me ironi moderatorja për Why Not. Beniada pasi pa videon u përgjigj me këngë: “A e …

Read More »

Belgjika humb shansin për të siguruar kalimin e grupit, Maroku i jep leksion futbolli

Maroku ka ringjallur plotësisht shanset e tij për vazhdimësinë e mëtejshme në Botëror teksa ka mundur Belgjikën dhe i ka marrë kreun e grupit. Skuadra afrikano-veriore ka triumfuar me shifrat 2-0 në një sfidë ku ka treguar se barazimi ndaj Kroacisë nuk ishte aspak rastësi. Kjo ishte një mundësi e humbur nga Belgjika për të siguruar kalimin e fazës në …

Read More »