Rusia në prag të falimentimit/ Putini pëson një ‘goditje’ të rëndë – bombardohen rezervat e armëve ruse

Sipas ndihmësit të Volodymyr Zelensky, Alexei Arestovich, ushtria ukrainase goditi një depo armësh ruse në Chornobaivka, një periferi në rajonin Kherson.

Arestovich i tha gazetarit ukrainas dhe ish-oficerit të forcave të armatosura Viktor Kovalenko se kjo është hera e 22-të që goditet depoja që nga fillimi i pushtimit më 24 shkurt 2022. Armët shpërthyen për “rreth një orë”, raportoi gazetari.

Vetëm një javë më parë, eksperti i armëve kimike Hamish de Bretton-Gordon tha për Express.co.uk se furnizimet ruse të armëve ka të ngjarë të jenë “deri në rezervat e ulëta”, përcjell “Bota sot”.

Ai tha se armët ruse “po shkatërrohen nga ukrainasit”

Image

Tanket e shkatërruara ruse

De Bretton-Gordon tha: “Sfida do të jetë që armatimi më i sofistikuar kërkon një teknologji mjaft të lartë dhe teknologjia e lartë sanksionohet.

“Mendoj se është shumë interesante sepse përveç ditëve të para të luftës, ne nuk kemi parë shumë [armë] të teknologjisë së lartë.

“Raketat precize goditëse, raketat e lundrimit, e gjithë kjo – ato po bëhen gjithnjë e më të pakta.

“Unë mendoj se në këtë armatim të sofistikuar, ai ndoshta është në stoqe të ulëta.

“Ai do të ketë shumë predha artilerie dhe shumë predha tankesh, por ato tanke dhe artileri thjesht po shkatërrohen nga ukrainasit.

“Ai mund të ketë aq predha tankesh sa të dojë, por nëse nuk ka tanke për t’i gjuajtur, kjo është shumë e mirë.”

Image

Vladimir Putin

Rusia duket se po përjeton humbje të mëdha në Ukrainë.

Që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt 2022, gjithsej 25,100 ushtarë rusë janë vrarë, sipas vlerësimeve të Ukrainës.

Vlerësimi më konservator i Ministrisë së Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar i vë viktimat ruse në rreth 15,000.

Ky është numri i njëjtë i ushtarëve që u vranë në luftën në Afganistan, e cila zgjati për nëntë vjet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

twenty − 12 =