ShBA do të shqyrtojë përgjigjen e policisë ndaj të shtënave në shkollën e Teksasit

ShBA do të shqyrtojë përgjigjen e policisë ndaj të shtënave në shkollën e Teksasit

Departamenti Amerikan i Drejtësisë thotë se do të hetojë reagimin e policisë ndaj të shtënave masive të javës së kaluar në një shkollë në Uvalde, Teksas, ku u vranë 19 fëmijë dhe dy mësues.

Zemërimi i publikut po rritet pasi u zbulua se oficerët prisnin në korridor ndërsa fëmijët e bllokuar me sulmuesin bënin thirrje të dëshpëruara në 911.

Në Uvalde, presidenti Joe Biden u takua me familjet e viktimave të dielën, raporton BBC.

Ai gjithashtu takoi të mbijetuarit dhe reaguesit e parë.

Zonja e parë, Jill Biden, vetë mësuese, shoqëroi presidentin në një memorial në shkollën fillore Robb. Ata u panë duke ngushëlluar drejtoreshën e shkollës Mandy Gutierrez, pranë një tapeti me homazhe me lule për mësuesit dhe fëmijët – të gjithë nën 10 vjeç – që humbën jetën.

Të dy u panë duke fshirë lotët nga poshtë syzeve të diellit. Zonja Biden preku me radhë foton e secilit fëmijë.

Çifti më pas mori pjesë në një meshë katolike në kishën lokale të Zemrës së Shenjtë. Protestuesit jashtë kishës bërtisnin: “Bëj diçka!” ndërsa presidenti doli jashtë.

“Ne do të bëjmë,” u përgjigj ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × 2 =