Makinat elektrike më të mira në 2022 – Ja 10 modelet që kryesojnë listat

Makinat elektrike tani kanë hyrë në rrymën kryesore, duke zënë pothuajse 18% të regjistrimeve të makinave të reja muajin e kaluar. Për më tepër, rritja e tyre vetëm do të përshpejtohet pasi futen rregulla për të kufizuar llojin e automjeteve të lejuara në qytetet kryesore dhe ne i afrohemi ndalimit të vitit 2030 për shitjen e modeleve të reja me benzinë ​​dhe naftë.

Gjëja kryesore që tradicionalisht i ka penguar ata të shiten në numër më të madh është ankthi i gamës, frika se nuk do të keni bateri të mjaftueshëm për të arritur atje ku po shkoni. Megjithatë, me shumë modele që tani janë të afta për të mbuluar më shumë se 360 km rrugë, kjo po bëhet më pak problematike.

Pra, cilat makina elektrike duhet të keni parasysh?

Kia e-Niro
E-Niro largon me të vërtetë ankthin e distancës, me 400 km që arriti në testin Real Range, një nga shifrat më të mira që janë regjistruar deri më tani. Ju gjithashtu merrni prakticitet, performancë, rehati dhe pajisje të mira, megjithëse çmimet janë rritur ndjeshëm që nga viti 2019, kur e emëruam e-Niro Makina e Vitit.

Volkswagen ID.3
Falë lëvizjes me rrota të pasme, drejtimit të saktë dhe kontrollit të mirë të trupit, ID.3 është i këndshëm për t’u drejtuar. Për më tepër, prakticiteti i tij është në përputhje me makinat hatchback më të gjerë të familjes, vlerat e parashikuara të rishitjes janë të shkëlqyera dhe do të jetë e lirë për të kandiduar si për drejtuesit e makinave të kompanisë ashtu edhe për blerësit privatë.

Audi E-tron GT
Mund të jetë një version pak më i butë i Porsche Taycan, por mos kini asnjë dyshim se E-tron GT është një makinë elektrike me trajtim të mrekullueshëm. Është gjithashtu i shpejtë, i rehatshëm dhe mjaft praktik. Tesla Model S është më i shpejtë dhe më i gjerë për familjet, megjithatë, Taycan favorizohet për manovrimin e tij.

Cupra Born
Born merr të gjitha pjesët e mira nga ID.3 dhe shton një interior paksa më të lëmuar dhe një sistem të përmirësuar info-argëtimi. Nëse shkoni për një version të mesëm V2 58 kWh, ai gjithashtu ka një çmim shumë të mirë kundrejt një ID.3, kështu që Born sigurisht që ia vlen një vend në listën e makinës suaj elektrike.

BMW i4
I4 është i shpejtë, i rehatshëm dhe jashtëzakonisht i heshtur me shpejtësi të lartë. Faktori në një gamë të mirë, një sistem i shkëlqyer info-argëtimi dhe një brendshme prej pelushi dhe është një alternativë bindëse për një Tesla Model 3. Megjithatë, ia vlen të kihet parasysh se Modeli 3 vjen me një rrjet shumë më të mirë të karikimit, thelbësor nëse mbuloni një shumë kilometra autostradë.

BMW iX3
Përveç disa detajeve të stilit dhe faktit që motori me djegie është zëvendësuar me një motor elektrik, iX3 është në thelb një BMW X3 dhe kjo është një gjë e mirë. Kjo do të thotë që po merrni një SUV praktik dhe me klas me sistemin më të mirë të informacionit argëtues. Dhe kjo do të thotë se drejton dhe trajton më mirë se rivalët, duke siguruar gjithashtu një udhëtim të rehatshëm. Emetimet zero dhe një distancë e gjatë midis tarifave janë thjesht bonuse shumë të mirëpritura.

Skoda Enyaq iV
Skoda Enyaq është praktik, i mirë për t’u drejtuar, me sistem smart brenda dhe i pajisur mirë. Ndoshta më mbresëlënëse nga të gjitha, megjithatë, është vlera që ofron versioni ’60’ ka çmim në përputhje me alternativat më të vogla, duke përfshirë Kia e-Niro.

Porsche Taycan Cross Turismo
Nëse jeni duke kërkuar për të gjitha përfitimet e zakonshme të makinës elektrike, por dëshironi diçka që është gjithashtu absolutisht emocionuese për të vozitur, Porsche Taycan është makina për ju. Është jashtëzakonisht klas edhe brenda, dhe çuditërisht praktike, veçanërisht nëse shkoni për versionin Cross Turismo. Pra, ndërsa Taycan sigurisht që nuk është i lirë, ia vlen çdo qindarkë.

Kia EV6
Kia EV6 është një makinë elektrike edhe më e mirë se Hyundai Ioniq 5 i lidhur ngushtë, sepse është më e këndshme për të vozitur dhe pak më klas brenda. Në të njëjtën kohë, si Ioniq 5, ai ofron një distancë të gjatë dhe aftësinë për tu karikuar shumë shpejt. Vetëm kini parasysh se EV6 më të lirë me lëvizje të pasme kanë më shumë kuptim financiar sesa modelet më të shpejta me katër rrota.

Tesla Model 3
Pak makina morën aq bujë përpara lançimit të tyre sa Modeli 3, dhe akoma më pak mund të përputhen me atë që ofron në realitet. Makina më e përballueshme e Tesla-s është e mrekullueshme për t’u drejtuar, e mbushur plot teknologji, e shpejtë dhe çuditërisht praktike. Faktori në një çmim konkurrues, veçanërisht duke pasur parasysh ritmin e tij absolut, dhe kjo nuk është vetëm makina më e mirë elektrike e gjithanshme në shitje sot, por një nga zgjedhjet më të mira.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × 1 =