Lufta në Ukrainë/ Deputeti rus i bën kërkesën e papritur Putinit: Ndaloni veprimet ushtarake, nëse kjo vazhdon…

Një deputet rus i ka dalë kundër presidentit Vladimir Putin duke i kërkuar për të ndaluar veprimet ushtarake në Ukrainë dhe për t’i kthyer trupat ruse në shtëpi.

Një reagim i tillë vjen pas vendimit të një gjykate ruse e cila shkarkoi më shumë se 100 roje kombëtare në rastin e parë të ushtarëve që refuzuan të luftonin në Ukrainë

Anëtarët e Gardës Kombëtare të Federatës Ruse, një degë e veçantë ushtarake nga ushtria ruse refuzuan të kryenin një detyrë në lidhje me ‘operacionin special’ të Moskës në Ukrainë.

Një gjykatë ushtarake në republikën jugore të Rusisë të Kabardino-Balkaria zbuloi se të pandehurit “refuzuan arbitrarisht të kryenin një detyrë zyrtare” dhe hodhi poshtë ankesën e tyre.

Deputeti Leonid Vasyukevich, 69 vjeç, sfidoi përpjekjet për t’i mbyllur gojën dhe u tha ligjvënësve në rajonin Primorsky se ai dhe kolegët e tij deputetë po i bënin një apel presidentit rus.

Mbështetësit e Putinit e kanë cilësuar atë si ‘tradhtar’ dhe ai tani mund të përballet me veprime ligjore për çnderimin e ushtrisë ruse.

“Ne po mbështesim masat për të mbështetur familjet e ushtarakëve të vrarë gjatë operacionit ushtarak special. Ne e kuptojmë se nëse vendi ynë nuk ndalon operacionin special ushtarak, do të ketë edhe më shumë jetimë. Të rinjtë vdesin dhe gjymtohen gjatë operacionit, edhe pse ata mund të kishin përfituar vendin tonë. Kanë kaluar tre muaj nga fillimi i luftës ‘dhe është e qartë e pamundur të arrihet suksesi me rrugë ushtarake. Nëse Putini vazhdon luftën e tij, kjo do të çojë në mënyrë të pashmangshme në një rritje të numrit të ushtarëve të vrarë dhe të plagosur. Ne kërkojmë tërheqjen e menjëhershme të trupave ruse nga Ukraina”, tha ai, mes tentativave për ta bërë të heshtë në Kuvendin rus.

Deklaratat e tij kanë shkaktuar trazira brenda asamblesë politike pasi politikani u pa të thyente disa nga kontrollet më të rrepta të këtij vendi, në lidhje me mosdakortësisë së shprehur publikisht për luftën.

Pas deklaratave të deputetit, kreu i partisë së tij, tha se me fjalët e thëna deputeti përlyen nderin e Partisë Komuniste Ruse.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

15 + 11 =