Roma fiton finalen historike në “Air Albania”/ Zaniolo vulosi fitoren në Tiranë,

Finalja historike e UEFA Conference League, që u luajt në “Air Albania”, u fitua nga Roma me rezultatin 1-0. Një gol i minutës së 31-të nga Zaniolo, vulosi fatet e takimit dhe Roma, bëhet kështu ekipi i parë fitues i këtij kompeticioni të ri.

Takimi nisi disi më mirë për Feyenoord, që kërkoi hapësira më në thellësi të zonës romake. Megjithatë, pas 10 minutash lëkundje, anija e Jose Mourinho u drejtua dhe Roma filloi të fitojë terren. Abraham u bë më aktiv dhe Pellegrini po ashtu, por ai që rezultoi vendimtar, ishte Zaniolo.

Pasi merr një pasim në zonë, Zaniolo i shpëton mbulit të mbrojtësit, e stopon mirë topin me gjoks dhe me një parabolë me të majtën, mposht portierin e Feyenoord, duke i çuar në ekstazë tifozët e Romës.

Në pjesën e dytë, ishte Feyenoord që dominoi, madje holandezët ishin të pafat, pasi goditën dy herë shtyllën. Fillimisht Sinisterra e më pas Maciala, ishin futbollistët e Feyenoord që u ndalën jo vetëm nga shtylla, por dhe nga portieri i Romës, Rui Patricio, që bëri një sfidë të shkëlqyer.

Deri në përfundim të takimit, nuk pati më gola dhe Roma bëhet kështu kampion i Conference League. Pas 61 vitesh, klubi romak rikthehet të fitojë një kompeticion europian dhe gjithçka për meritë të Jose Mourinho. Sa i takon shqiptarit të vetëm, Marash Kumbulla, nuk pati asnjë minutë për të, me trajnerin portugez që preferoi të mos bëjë ndryshime në qendër të mbrojtjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

17 − 5 =