Integrimi ne BE/ Bullgaria nuk tërhiqet nga qëndrimi për Maqedoninë e Veriut, lajm i keq edhe për Shqipërinë. Plani i Francës për të lënë jashtë BE, Ballkanin Perëndimor

Mesa duket ideja e Francës do të vihet në zbatim. Propozimi i presidentit, Emmanuel Macron, për krijimin e një organizate të re politike me qëllim të bashkimit të vendeve që ndajnë vlerat e BE, por që nuk janë pjesë e bllokut, mund të lërë Ballkanin Perëndimor jashtë BE, të paktën për një kohë shumë të gjatë. Këtë e tregojnë qartë zhvillimet e fundit. Qershori po afron, por pozicioni i Bullgarisë mbetet i pandryshuar, pasi ajo refuzon të heqë veton e saj për fillimin e bisedimeve të anëtarësimit në BE për Maqedoninë e Veriut. Kjo u njoftua pas takimit ditën e djeshme mes kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski dhe atij bullgar, Kiril Petkov në Romë ka përfunduar pa asnjë rezultat konkret. Të dy lideret theksuan se palët do të vazhdojnë dialogun për një fqinjësi të mirë. Por kryeministri bullgar nënvizoi se për arritjen e një marrëveshjeje nuk është caktuar një afat të caktuar, duke nënkuptuar që shpresat për heqjen e vetos në fund të qershorit janë të pakta. “Vetëm përmes dialogut konstruktiv do të jemi në gjendje të ecim drejt fqinjësisë së mirë që dëshirojnë të dyja qeveritë. Nuk jemi zotuar për asnjë afat, e vetmja gjë për të cilën jemi zotuar është se Ministritë e Jashtme do të vazhdojnë punën”, u shpreh kryeministri bullgar. Nga ana tjetër, kryeministri i Maqedonisë së Veriut ka deklaruar se pavarësisht nëse do të hapen ose jo negociatat me bashkimin evropian Shkupi dhe Sofja do të ruajnë marrëdhëniet e mira. “Për momentin nuk mund të them nëse ka progres në arritjen e një dokumenti të pranueshëm reciprokisht me Bullgarinë, por bisedimet po vazhdojnë ndërmjet ekipeve të ekspertëve të ministrive të jashtme dhe sapo të ketë një progres atëherë do të shpallet në nivel ministror. Pavarësisht rezultatit në qershor, qeveria dhe shteti kanë një plan shumë të qartë se çfarë do të bëhet në të ardhmen, dhe normalisht pavarësisht nga rezultati, ne jemi miq me Bullgarinë”, u shpreh kryeministri i Maqedonisë.

Ideja e Macronit që mund të lërë Ballkanin Perëndimor jashtë BE-së

Njohësit e politikave të Bashkimit Evropian thonë se propozimi i presidentit të Francës, Emmanuel Macron, për krijimin e një organizate të re politike me qëllim të bashkimit të vendeve që ndajnë vlerat e BE-së, por që nuk janë pjesë e bllokut, është një përpjekje e tij për ndaluar zgjerimin e BE-së. Toby Vogel, analist dhe ekspert për BE-në dhe Ballkanin Perëndimor me bazë në Bruksel, vlerëson se ideja e presidentit Macron nuk do të përkrahet nga shtetet e bllokut. Përveç që e cilëson propozim të zbehtë dhe me shumë paqartësi, Vogel thotë se Macron përmes kësaj ideje shpërfaq kundërshtimet që ka në raport me anëtarësimin e shteteve të reja në BE. Macron është shprehur kundër përshpejtimit të procedurës për Ukrainën, por edhe për shtetet e tjera, me arsyetimin se duhet respektuar standardet. Në vend të përshpejtimit ai propozoi atë që e quajti “komunitet politik evropian”, që mund të jetë i hapur për shtetet që nuk i janë bashkuar BE-së, sikurse Mbretëria e Bashkuar, e cila është larguar nga blloku. Vogel mendon se qëllimi i vërtetë i propozimit të presidentit Macron është që ai të paraqitet si mik i Ukrainës, Gjeorgjisë, Moldavisë si dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor, shtetet të cilat mëtojnë integrimin në BE, ndërsa në të njëjtën kohë nuk e mbështetë anëtarësimin tyre.

Bashkimi Evropian e tha qartë se nuk do të ketë ndarje të Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut. Deklarata e Ana Pisonero, zëdhënëse e shtypit për zgjerimin pranë BE-së, erdhi pas reagimit të kryeministrit Rama se nëse Konferenca e Parë Ndërqeveritare ngelet në ngërç, do të kërkojë ndarjen nga Maqedonia e Veriut dhe hapjen e negociatave menjëherë, duke qenë se kushtet janë plotësuar. Pisonero shtoi se, Këshilli Evropian vendosi në mars të 2020-ës të hapte negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, pasi të dyja vendet kishin plotësuar detyrat duke e merituar këtë. Zëdhënësja e BE-së ka edhe një mesazh për Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ajo shprehet se unioni i inkurajon të dyja palët që të gjejnë një zgjidhje të pranueshme reciproke për çështjet e mbetura pezull.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × 4 =