Puna ime ka te beje vetem me njerez.

Nga Agim Cani
Makine njoh vetem Volkswagenin tim ( verin theksin ke a – ja se vellezerit e mij kosovare e vene theksin ke i – ja e fundit)…
  Kam historira intersante sa mund te shkruaj libra te tere.
   Por mqs kam lexuar e rilexuar nder te tjera Balzak  , Hygo  , Tolstoi  , Pushkin  , Goethe  , Kadare e Agoll e kam te veshtire te shkruaj.
   Qofte dhe nje liber.
Tani nje histori te vogel  , te bukur qe po e shkruaj tani sa u ktheva nga ndeshja Hoffenheim  – Bayern Leverkusen
2 – 4 …
   Tek po kontrolloja ne nje zone  , me erdhi perpara nje fetyre e vecante.
   Keshtu jemi ne shqiptaret.
Te dallueshem.
   Nuk kemi tre sy , kater veshe e tre hunda qe dallohemi.
   Por une i ndjej dhe i gjej ” meine Landsleute ” .
I them me qetesi…cfare nacionaliteti ke….?
   Ishte me nje femije rreth 6 – 8 vjec.
Jam grek me tha  , me nje gjermanishte si spire femijesh.
  O i thashe  …ti kanis…?… kalla …?…
O edhe ti grek me duket sikur tha  – direkt greqisht….
   Jo i thashe  , jam shqiptar…
Bile arvanitas…i kam qef kur i ngacmoj keto paidhace te papjekura ….
   Kur tak  çuni me nje gjermanishte te paster.
Edhe ne jemi shqiptar.
   Por te Shqiperise
Jemi nga Himara.
   Ta shihni si u zverdh shqiptari…
Ju thane buzet.
   U be meit ne fetyre.
Asnje fjale nuk do ti thuash djalit i thashe me nje ton te rrepte burrit.
   Nuk ka problem.
Dhe nga femijet mesojme.
   Me duhej ti percillja.
Te vazhdoja punen.
   Rradha e gjate e tifozeve priste .
Djalin e perqafova.
   Shqiptarit i dhashe doren dhe i thashe.
Paske djale te mrekullueshem patriot.
    Duhet te jesh krenar per te…
Mbremje te bukur miq.
   Si keto historira kam me dhjetra.
Shpesh i kujtoj dhe me mbushin jeten me emocione.
   Gjithe kohen kam punuar ne Gjermani….
Puna eshte fondament i cdo gjeje te mire…❤️🇦🇱🇩🇪❤️

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five − one =