Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /var/www/html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Orbani me qëndrim pro rus, bojkotohet takimi i Grupit të Vishegradit që do zhvillohej në Hungari

Polonia dhe Republika Çeke kanë refuzuar të marrin pjesë në një takim të ministrave të mbrojtjes në Hungari lidhur me qëndrimin e Budapestit ndaj pushtimit rus të Ukrainës.

Ministrat polakë dhe çekë kishin thënë se nuk do të udhëtonin në Hungari për takimin e sotëm.

Hungaria konfirmoi se kishte shtyrë samitin e planifikuar të të ashtuquajturit Grupi i Vishegradit (V4), me Republikën Çeke, Hungarinë, Poloninë dhe Sllovakinë.

“Një takim i të ashtuquajturve ministrat e mbrojtjes V4 do të mbahet në një datë të mëvonshme,” tha ministria hungareze e mbrojtjes.

Ministri polak i mbrojtjes Mariusz B?aszczak kishte njoftuar më herët se ai “nuk do të shkonte” në Budapest.

Vendimi i tij u mirëprit nga kreu i grupit parlamentar të partisë polake të Majtë e Re, Krzysztof Gawkowski, i cili tha se “hungarezët duhet të ndëshkohen për qëndrimin e tyre pro rus”.

Ndërkohë, ministrja çeke e mbrojtjes Jana Cernochova tha se ishte “jo e drejtë” të merrte pjesë në mes të fushatës zgjedhore të Hungarisë.

“Unë e kam mbështetur gjithmonë V4 dhe më vjen vërtet keq që politikanët hungarezë tani e shohin naftën e lirë ruse më të rëndësishme se gjakun ukrainas”, shtoi ajo.

Zyra e ministres austriake të mbrojtjes Klaudia Taner, e ftuar, konfirmoi gjithashtu se ajo nuk do të merrte pjesë.

Mosdakordwsitw brenda grupit të Vishegradit janë shfaqur pas luftës së Rusisë në Ukrainë, me Hungarinë që deklaroi synimet e saj për të qëndruar neutrale.

Kryeministri nacionalist i Hungarisë Viktor Orbán ka dënuar pushtimin, por ka deklaruar vazhdimisht se vendi nuk do të mbështesë Ukrainën me pajisje ushtarake.

Ai gjithashtu ka refuzuar të mbështesë një embargo ndaj importeve të naftës dhe gazit rus.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy kritikoi hapur vendin e tij fqinj të BE-së në një fjalim para liderëve të Bashkimit Evropian javën e kaluar.

“Duhet të vendosni vetë me kë jeni”, tha Zelenskyy, duke iu drejtuar drejtpërdrejt Orbanit.

Por ministri i Jashtëm Péter Szijjártó iu përgjigj Zelenskyy se “për ne, siguria e Hungarisë dhe popullit hungarez është parësore”.

Kryeministri hungarez po kërkon një mandat të katërt në detyrë në zgjedhjet parlamentare të së dielës.

Burimi: Euronews

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

seventeen + 12 =