Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /var/www/html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Statuja e rizbuluar e Maria Magdalenës

Një skulpturë mermeri e rizbuluar e Antonio Canova e Mary Magdalene do të dalë në shitje.

Ajo pritet të shitet 10 milionë dollarë kur të dalë në ankand në korrik.

E përshkruar nga shtëpia e ankandeve Christie’s si “kryevepra e humbur” e skulptorit neoklasik italian, “Maddalena Giacente” (Magdalena e shtrirë) u porosit nga Konti i Liverpulit, në atë kohë kryeministër britanik, dhe iu deshën tre vjet për t’u gdhendur.

Image

“Maddalena Giacente” (Magdalena e shtrirë)

Duke përshkruar Maria Magdalenën në një gjendje ekstaze fetare, skulptura u përfundua pak para vdekjes së Canova në 1822.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

seventeen − 4 =