Tag Archives: ukrainasit

Rusët nisin rekrutimet, si po i “mashtrojnë” ukrainasit në Mariupol

Pushtuesit rusë po kryejnë mobilizim të fshehtë në Mariupol duke u ofruar burrave punë në një kompani sigurie. Kështu ka thënë Petro Andriushchenko, këshilltar i kryebashkiakut të Mariupolit në një mesazh në Telegram. “Pushtuesit po përdorin shpikje të reja për të siguruar mobilizimin e fshehtë në Mariupol. Aktualisht, ata po e bëjnë këtë nëpërmjet ‘punësimit në një kompani sigurie’. Ofertat …

Read More »

Ukrainasit mbajnë kontrollin qytetin e Mariupolit

Luftimet e ashpra po vazhdojnë në Mariupol derisa forcat ruse përpiqen të marrin qytetin e rrethuar, sipas inteligjencës britanike në përditësimin e saj të fundit. Ministria e Mbrojtjes tha se Mariupol vazhdon të goditet nga “sulme intensive dhe pa dallim”, por shtoi se forcat ukrainase “ruajnë një rezistencë të vendosur” dhe mbajnë kontrollin në zonat qendrore, shkruan Sky news, përcjell …

Read More »

Të tjerë refugjatë? Qeveria i jep garanci BE-së se do të strehojë ukrainasit

Rreth 3 milionë ukrainas kanë lënë vendin e tyre pas nisjes së luftës nga Rusia. Tirana zyrtare i ka dhënë garanci BE-së se do të hapë dyert për refugjatët ukrainas. Sipas “Lapsi.al”, në të gjitha takimet që pati përfaqësuesi i lartë i BE-së Joseph Borrel dje në Tiranë, mori garanci se në rast të përshkallëzimit të krizës humanitare në Ukrainë, …

Read More »