Tag Archives: Ukraina kërkon status neutral

Përfundojn bisedimet/ Ukraina kërkon status neutral në këmbim të garancive të sigurisë

Përfundoi në Stamboll takimi mes negociatorëve rusë dhe ukrainas, që synonte arritjen e një armëpushimi. Bisedimet zgjatën rreth 4 orë. Është e paqartë nëse ato do të vazhdojnë nesër, për një ditë të dytë. Pas bisedimeve, sipas zv/Ministrit rus të mbrojtjes Alexander Fomin, Rusia vendosi të ulë ndjeshëm aktivitetin ushtarak përreth Kievit dhe Chernivit. Zyrtari rus tha se vendimi merret …

Read More »