Tag Archives: trupat ruse

Presidenti ukrainas: Trupat ruse po lënë mina gjatë tërheqjes

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy ka akuzuar ushtarët rusë se po lënë mina gjatë tërheqjes në zonat në veri të Ukrainës. Ukraina thotë se trupat e saj kanë rimarrë kontrollin e më shumë se 30 qyteteve dhe fshatrave në rajonin e Kievit që kur Rusia njoftoi këtë javë se do të pakësojë operacionet e saj rreth kryeqytetit për t’u fokusuar në …

Read More »

Trupat ruse marrin rob 200 roje të Çernobilit

Kryetari i bashkisë së Slavutych, qyteti ku jetojnë shumica e punëtorëve të Çernobilit, i tha BBC-së se rreth 200 anëtarë të gardës kombëtare ukrainase – të cilët ishin në mesin e atyre të bllokuar në termocentralin ndërsa ishte nën kontrollin rus – ka të ngjarë të jenë kapur rob nga trupat ruse, transmeton Bota sot. “Ne i konsiderojmë ata robër …

Read More »

Forcat ukrainase largojnë trupat ruse në veri të Kievit, situata në jug dhe lindje të vendit

Forcat ruse kanë humbur terren rreth Kievit ditët e fundit dhe ata kanë kaluar nga përpjekja për të rrethuar kryeqytetin në tërheqjen në pozicione që mbrohen më lehtë, sipas Jack Watling, një analist i mbrojtjes në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara. Forcat ukrainase kanë shtyrë me sukses trupat ruse në një numër zonash në periferi të Kievit, duke përfshirë …

Read More »