Tag Archives: te ri

Putin emëron një gjeneral të ri për të drejtuar luftën/ Tanket ruse nisen drejt Ukrainës

Imazhet satelitore tregojnë një autokolonë ushtarake tetë milje të gjatë që është drejtuar për në qytetin lindor të Ukrainës, Velkyi Burluk. Qyteti ndodhet në lindje të Kharkiv, afër kufirit të Ukrainës me Rusinë. Imazhet tregojnë “automjete të blinduara, kamionë me artileri të tërhequr dhe pajisje mbështetëse”, tha Maxar. Zyrtarët ukrainas thonë se luftime të mëdha janë duke u zhvilluar në …

Read More »

Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria drejt një fillimi të ri

Prej dy vitesh Bullgaria ka bllokuar Maqedoninë e Veriut për hapjen e negociatave me BE, për shkak të problemeve nga e kaluara. Qeveritë e reja në Shkup dhe Sofje shpresojnë se mund të arrihet një marrëveshje. Vetëm 200 kilometra i ndajnë kryeqytetet e Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë nga njeri-tjetri, e megjithatë nevojiten më shumë se katër orë udhëtim nëpër …

Read More »