Tag Archives: superfuqia ushtarake

Superfuqia ushtarake botërore përgatitet për luftë bërthamore

Nëse Kina do të sulmonte Tajvanin, jo vetëm që do t’i duhej të përballej me një superfuqi armiqësore, por me shumë mundësi me rivalin e saj rajonal prej kohësh, Japoninë. Japonia dhe Kina kanë luftuar për hegjemoninë në Azinë Lindore për shekuj me radhë; ndonjëherë ata kërcënonin mbijetesën e njëri-tjetrit. Sot, kërcënimi i agresionit kinez po prodhon një revolucion të …

Read More »